اصطلاحنامه «مسائل جدید کلامی» منتشر شد

اصطلاحنامه «مسائل جدید کلامی» به همت پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۳۸۰ صفحه شامل ۴ هزار و ۸۱۳ اصطلاح منتشر شد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی، پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اصطلاحنامه «مسائل جدید کلامی» که بخشی از کلان پروژه تدوین اصطلاح نامه‌های علوم اسلامی است را تدوین و در ۳۸۰ صفحه به چاپ رساند.

بر اساس این گزارش، این اثر شامل ۴۸۱۳ اصطلاح است که بر پایه ۱۰ رده اصلی سازماندهی و تدوین شده و علاوه بر مقدمه‌ای نسبتا بلند که به چیستی و کاربردهای اصطلاح نامه به ویژه در علوم اسلامی و همچنین مختصات مسائل جدید کلامی اشاره دارد، اصطلاحات مسائل جدید کلامی را در سه بخش به هم پیوسته نمایش داده است که در زیر اشاره مختصری به آن خواهیم کرد:

۱– نمایش الفبایی: بخشی که در آن اصطلاحات در نظم الفبایی آورده شده که حاوی اصطلاحات مرجح و غیر مرجح است و استفاده برای هر گونه مراجعه کننده‌ای را آسان می‌کند؛ نمایه سازان، فهرست نویسان وعموم مراجعان از این بخش بهره می‌گیرند.

۲ – نمایش نظام‌یافته: بخشی که در آن، اصطلاحات در مجموعه‌ها و گروه‌های هم موضوع رده‌بندی شده‌اند؛ این قسمت در واقع یک فهرست رده‌بندی شده نسبت به بخش الفبایی است دراین روش مرور تمامی موضوعات در حوزه موضوعی خاص، از بالا‌ترین رده تا پایین‌ترین زیر بخش، قابل مشاهده است.

۳- نمایش سلسله مراتبی: در این نمایش، اصطلاحات و روابط سلسله‌مراتبی (اعم واخص) آن‌ها به شکل دو بعدی (فراتر و فروتر، حاکم و تابع) منعکس می‌شوند؛ به گونه‌ای که ساختار و نظام معناییِ اعم و اخصیِ حاکم برحوزه موضوعیِ کلام جدید، قابل مشاهده و پیگیری است.

قابل ذکر است، این پژوهشکده تا کنون ۱۲ عنوان اصطلاح نامه در حوزه‌های مختلف علوم اسلامی به چاپ رسانده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.