اعتراض چین به نشست سازمان ملل درباره سین‌کیانگ

به گزارش رویترز چین از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته است تا در نشست روزهای آتی به درخواست آلمان، آمریکا و انگلیس درباره سرکوب مسلمانان اویغور و دیگر اقلیت‌ها در سین‌کیانگ شرکت نکنند و این نشست را تحریک‌آمیز و با انگیزه سیاسی دانست.

هیات چین در سازمان ملل در یادداشتی به کشورهای عصو سازمان ملل مورخ پنجشنبه نوشته است: این مراسمی با انگیزه سیاسی است. ما از هیات شما درخواست داریم تا در این مراسم ضد چینی شرکت نکنند.

چین سازمان‌دهندگان این برنامه که از جمله شامل دیگر کشورهای اروپایی و استرالیا و کانادا هم می‌شود، به “استفاده از مسائل حقوق بشری به عنوان ابزاری سیاسی برای مداخله در امور داخلی چین مثل سین‌کیانگ، اختلاف‌افکنی و آشوب و مختل کردن توسعه چین” متهم کرد.

این یادداشت تاکید داشت: آنها به فکر تحریک رویارویی با چین هستند. این مراسم تحریک‌آمیز تنها می‌تواند به رویارویی بیشتر منجر شود.

هیات چین در سازمان ملل به درخواست برای اظهارنظر پاسخی نداده است.

سفیران آمریکا، آلمان و انگلیس قرار است چهارشنبه در نشست مجازی سازمان ملل در کنار کن روث، مدیرکل دیده‌بان حقوق بشر و انی‌یس کالامارد، دبیرکل عفو بین‌الملل سخنرانی کنند. براساس دعوتنامه، هدف این نشست “بررسی اینکه چطور سیستم سازمان ملل، کشورهای عضو و جامعه مدنی می‌توانند برای حمایت و پشتیبانی از حقوق بشر اقلیت‌ها در سین‌کیانگ وارد عمل شوند” خواهد بود.

کشورهای غربی و گروه‌های حقوق بشری، مقام‌های سین‌کیانگ را به بازداشت و شکنجه اویغورها در کمپ‌ها که ایالات متحده به ظن خود آن را “نسل‌کشی” قلمداد کرده است، متهم می‌کنند. در ژانویه، واشنگتن واردات محصولات پنبه‌ای و گوجه فرنگی از سین‌کیانگ را بر سر ادعاهای کار اجباری منع کرد. پکن این ادعاها را رد کرده و این کمپ‌ها را مراکز آموزش داوطلبانه برای مقابله با افراطگرایی مذهبی توصیف می‌کند.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.