قائم مقام اخوان‌المسلمین مصر به حبس ابد محکوم شد

دادگاهی در مصر «محمود عزت»، قائم‌مقام رهبر گروه اخوان‌المسلمین را در خصوص پرونده معروف به حوادث دفتر ارشاد به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه خبری «الجزیره نت»، نیروهای امنیتی مصر، مردادماه سال جاری، محمود عزت، قائم‌مقام رهبر اخوان‌المسلمین را در یک آپارتمان مسکونی در منطقه «التجمع الخامس» واقع در شرق قاهره بازداشت کردند.
یک منبع قضایی در این زمینه اعلام کرد: محمود عزت در خصوص پرونده معروف به حوادث دفتر ارشاد به حبس ابد محکوم شد، اگرچه اتهامات دیگری از قبیل تحریک به خشونت و تهیه سلاح برای در درگیری‌های خارج از مقر گروه اخوان‌المسلمین میان طرفداران و مخالفان این گروه در سال ۲۰۱۳ میلادی متوجه وی بود.
دادگاه کیفری قاهره در سال ۲۰۱۵ برای چهار متهم همین پرونده حکم اعدام و برای ۱۴ تن دیگر حکم حبس ابد صادر کرد.
دادستانی کل مصر در آن زمان افراد متهم را به اتهاماتی از قبیل تحریک برای قتل، امدادرسانی افراد ناشناس با سلاح و مهمات و برنامه‌ریزی برای ارتکاب جنایت متهم کرد، اما متهمان این اتهامات را تکذیب کردند.
براساس قانون مصر، این حکم در حق محمود عزت اولیه است و متهم پس از صدور دلایل حکم، ۶۰ روز مهلت دارد درخواست تجدیدنظر کرده و پرونده را در دادگاه فرجام بررسی کند.
۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ درگیری‎‌هایی در مقابل مقر دفتر ارشاد در جنوب شرقی قاهره میان موافقان و مخالفان رخ داد و در اثر آن ۹ تن کشته و ۹۱ تن دیگر زخمی شدند.

پس از براندازی محمد مرسی، رئیس جمهوری اسبق مصر وابسته به اخوان‌المسلمین در سال ۲۰۱۳، مقامات مصر رهبران و اعضای اخوان‌المسلمین را به اتهامات تروریستی تحت پیگرد قرار دادند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.