آغاز دوباره کمک‌های مالی آمریکا به فلسطین با تاکید مجدد بر راه حل “دوکشور”

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه با تاکید مجدد بر حمایت از راه حل «دو کشور» برای مناقشه فلسطینی-اسرائیل اعلام کرد که کمک‌‌های مالی به فلسطینیان را از سر‌ می‌گیرد.

واشنگتن در حالی تصمیم به حمایت مالی از فلسطینیان گرفته که دولت پیشین ایالات متحده به ریاست دونالد ترامپ این کمک مالی را پس از سال‌ها تداوم قطع کرده بود.

نخستین بسته کمک مالی ایالات متحده به فلسطینیان ۲۳۵ میلیون دلار تخمین زده شده و قرار است برغم مخالفت اسرائیل در اختیار آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک موسوم به «آنروا» UNRWA قرار بگیرد.

از سرگیری کمک‌های مالی برای رسیدگی به وضعیت پناهندگان و اشتغال ساکنان سرزمین‌های فلسطینی همچنین از سوی تحلیل‌گران به عنوان تلاشی تازه برای ترمیم روابط پر‌تنش پیشین میان کاخ سفید و تشکیلات خودگران فلسطین ارزیابی شده است.

قرار است ۱۵۰ میلیون دلار از کمک یاد شده صرف تامین مالی آژانس امداد رسان و کاریاب سازمان ملل متحد شود و ۷۵ میلیون دلار از آن نیز به توسعه و اقتصاد سرزمین‌های فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه اختصاص داده شود.

در این میان ۱۰ میلیون دلار باقی‌مانده نیز در راه احیای فرایند صلح خاورمیانه هزینه خواهد شد که پس از رویکرد دولت دونالد ترامپ در حمایت از اسرائیل به خصوص پس از به رسمیت شناختن بیت ‌المقدس به عنوان پایتخت جدید این کشور عملا از حرکت باز ایستاده بود.

محمد اشتیه، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به از سرگیری کمک مالی به فلسطینیان توسط دولت جدید آمریکا از این اقدام استقبال کرد اما یاد آور شد که این تنها نخستین گام است.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در ادامه تاکید کرد: «ما نه تنها منتظر از سرگیری کمک‌‌های مالی بلکه خواهان برقراری مجدد روابط سیاسی با ایالات متحده به شکلی هستیم که در راستای تحقق حقوق قانونی مشروع مردم فلسطین برای ایجاد یک کشور مستقل با پایتختی بیت‌المقدس باشد.»

آقای اشتیه همچنین از واشنگتن خواست تا اسرائیل را برای توقف تمایلات توسعه‌طلبانه و گسترش شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی تحت فشار قرار دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در سخنانی ضمن تایید از سرگیری حمایت مالی کشورش از فلسطینیان اعلام کرده است که این کمک‌ها منافع و ارزش‌های ایالات متحده را تامین می‌کند.

آقای بلینکن در ادامه تاکید کرد که این حمایت مالی در واقع کمک‌هایی حیاتی به افرادی است که به آن نیاز دارند. به گفته وزیر امور خارجه آمریکا از سرگیری این کمک‌ها سبب توسعه اقتصاد، تامین بیشتر امنیت و ثبات در سرزمین‌های فلسطینی و تقویت فرایند صلح خواهد شد.

سفیر اسرائیل در ایالات متحده در نخستین واکنش به این ماجرا نسبت به از سرگرفته شدن کمک‌های مالی آمریکا به فلسطینیان ابراز تاسف کرده است.

از سوی دیگر هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان اقدام دولت بایدن در حمایت مجدد مالی از فلسطینیان را «نشانه‌ای خوب» در «زمانی مناسب» توصیف کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز چهارشنبه در گفتگویی تلفنی با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن بار دیگر ضمن تکرار موضع قبلی خود در خصوص مناقشه خاورمیانه بر حمایت از راه حل «دو کشور» تاکید کرد.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.