مرجعیت علمی و معنوی زنان

حضرت آیت الله جوادی آملی با توجه به تساوی مردان و زنان در امور عقلی گفت: زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی، خصوصاً برای بانوان داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری حوزه،حضرت آیت‌الله جوادی آملی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت پور مدیر حوزه های علمیه خواهران که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد،با استناد به آیه ۱۶۵ سوره نساء «رُسُلاً مُبَشِّرینَ وَ مُنْذِرینَ لِئَلاَّ یَکُونَ لِلنَّاسِ عَلَی اللَّهِ حُجَّهٌ بَعْدَ الرُّسُلِ وَ کانَ اللَّهُ عَزیزاً حَکیماً» به نقش بزرگ و ارزشمند نعمت عقل، اشاره کردند و گفتند: خدای متعال اگر انبیا الهی را نمی‌فرستاد تا نیاز بشر را به او بیاموزند، همین عقل به خدا اعتراض می‌کرد. چون خداوند عقل را در انسان قرار داده، لذا برای اینکه مورد اعتراض حق واقع نشود، انبیاء و راهنمایان زندگی بشر را فرستاده است. این عقل در تمام انسان‌ها وجود دارد؛ و میان مرد و زن تفاوتی وجود ندارد. تفاوت زنان و مردان، در جسم آن‌هاست که مربوط به ماده است و این تفاوت در ماده، در تمام موجودات اعم از حیوانات و گیاهان نیز وجود دارد؛ اما آنچه مایه ارزش انسان است، همان عقل اوست و این بشر است که باید از عقل خود به خوبی بهره بگیرد.

معظم له با بهره‌گیری از نظرات ابوعلی سینا در کتاب شفا و شاگردش بهمنیار و نیز ملاصدرا، به تبیین این مطلب پرداختند و تصریح کردند: تفاوت‌های مادی و جسمی مردان و زنان بسیار بی‌ارزش است و آنچه حقیقت انسان را شکل می‌دهد، همان عقل اوست که هدایت‌گر است. بر اساس فرمایش مرحوم کلینی(ره)، همین عقل است که زمینه ثواب و عقاب را برای انسان ایجاد می‌کند.
این مرجع تقلید در ادامه خاطرنشان کردند: سعی کنید میزان رشد علمی، عقلی و معنوی طلاب را بالا برده و کاری کنید تا متعادل تربیت شوند و از گزند خرافه گرایی مصون باشند. احادیث جعلی را بشناسند و سراغ منابع بی اساس نروند.

ایشان ضمن تاکید بر توجه به اخلاق و معنویت و تهذیب در طلاب، اظهار داشتند: انسان، خواهان لذت است و ما اگر معارف و حِکَم جذاب به افراد ارائه دهیم، دیگر سراغ لذت‌های سخیف و پست نمی‌روند. شیرینی مطالب علمی و معارف بلند دینی، مایه نشاط و تعالی روح بشر است. زن و مرد می‌بایست از این معارف ارزشمند بهره بگیرند.

حضرت آیت الله جوادی آملی با توجه به تساوی مردان و زنان در این امور گفت: زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی، خصوصاً برای بانوان داشته باشند.

منبع: حوره نیور

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.