تأثیر مسلمانان آمریکا در نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری

با آنکه مسلمانان فقط ۱ تا ۲ درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند، اما حضور آنها در ایالت‌های تعیین‌کننده، نقش مهمی در نتایج انتخابات این کشور دارد.

به نقل از ابوت اسلام، در حالی که ایالات متحده برای انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه نوامبر (۱۳ آبان) آماده می‌شود، در میان افزایش درخواست‌ها برای ثبت‌نام در رای‌دهی، مسلمانان آمریکا در حال آماده شدن برای ایفای نقش اساسی در ایالت‌های تعیین‌کننده هستند.

بر اساس آمار مرکز تحقیقاتی پیو، مسلمانان فقط ۱ تا ۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. با این حال، حضور اکثریت ۳,۵ میلیونی مسلمانان این کشور در ایالت‌های استراتژیک یا ایالت‌های فاقد اکثریت قاطع به نفع یکی از دو حزب دموکرات یا جمهوری‌خواه، مانند میشیگان، فلوریدا، اوهایو و ویرجینیا می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده باشد.

«ندا الحانوتی» مدیر سازمان اسلامی Emgage در میشیگان به فرانس ۲۴ گفت: سال ۲۰۲۰ به معنای واقعی کلمه مهمترین سال انتخابات برای همه ما آمریکایی‌ها و همه رنگین‌پوستان است.

از آنجا که بسیاری از مسلمانان آمریکایی در انتظار انتخابات برای رای دادن به نامزد مورد علاقه خود هستند، برخی معتقدند که اگر آنها آرای خود را در ایالت‌های فاقد اکثریت، به نفع یک نامزد متحد کنند می‌توانند نقش بزرگتری داشته باشند.

«فاطمه سلمان» ۴۳ ساله، مددکار اجتماعی اهل دیترویت در ایالت میشیگان می‌گوید که به «جو بایدن» کاندیدای حزب دموکرات رای می‌دهد.

سلمان می‌گوید: من سه فرزند دارم و در صورت انتخاب مجدد ترامپ نگران آینده آنها هستم. این مسئله مربوط به وجود خود ما و آینده این کشور به عنوان یک کل است.

«محمد گولا» مدیر سازمان Emgage می‌گوید که به خصوص در میشیگان، ایالتی با ۲۷۰ هزار رای دهنده مسلمان، خطر زیادی وجود دارد.

آمریکایی‌ها که با یک همه‌گیری جهانی، اقتصاد نابسامان و پریشانی اجتماعی دست به گریبانند در آستانه انتخابات، به وضعیتی طوفانی و بسیار حساس نزدیک می‌شوند.

در حالی که اساسا مسلمانان بر مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و اصلاح قوانین کیفری متمرکز هستند، امیدوارند که قانون ممنوعیت سفر مسلمانان نیز که از سوی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ وضع شده لغو شود.

بایدن به امید کسب آرای مسلمانان، برنامه‌ای را برای جوامع مسلمان آمریکایی در نظر گرفته است که وعده می‌دهد ممنوعیت سفر مسلمانان را در روز اول دولت خود لغو کرده و با جنایات ناشی از نفرت علیه آنها مقابله کند.

«فاروق میتا» مشاور کمپین انتخاباتی بایدن در امور مسلمانان می‌گوید: طی هفت ماه گذشته ما بیش از ۱۵۰ رویداد را در جوامع مسلمان انجام داده‌ایم و می‌دانیم که مسلمانان می‌توانند نقشی اساسی در نبرد انتخاباتی داشته باشند.

ایالت‌هایی که به طور سنتی رای مسلمانان در آنها اهمیت دارد را می‌شناسیم مانند میشیگان، پنسیلوانیا، فلوریدا و ویسکانسین؛ اما اکنون ما حتی ایالتهایی مانند جورجیا، تگزاس و اوهایو را می‌بینیم که مسلمانان می‌توانند نقش مهمی در آنجا بازی کنند.

از سوی دیگر، «کورتنی پارلا» معاون کارزار انتخاباتی ترامپ اعلام کرد که وی قصد دارد آزادی‌های مذهبی، رونق اقتصادی و فرصت‌های آموزشی مسلمانان در آمریکا را تضمین کند.

اما برای بسیاری از مسلمانان ناراضی از سیاست‌های خارجی ترامپ و با توجه به اعتراضات مربوط به تبعیض نژادی و مدیریت ضعیف او در بحران همه‌گیری کرونا، پایان دادن به دوران ترامپ ممکن است انگیزه‌ای برای رای دادن باشد.

الحانوتی می‌گوید: بسیاری از مردم با اکراه به بایدن رأی می‌دهند اما قطعا این رای برای حذف ترامپ است و نه لزوما برای به قدرت رساندن بایدن.

منبع خبرگزاری ایکنا
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.