حضور و رشد مسیحیت در قلمرو پیشین داعش

شهر کوبانی سوریه یک بار دیگر خبر ساز شده است، اما نه به خاطر جنگ و ویرانی بلکه به دلیل رشد مسیحیت در مکانی که تا چندی پیش مسیحی بودن می توانست خطر بزرگی باشد.

چهارسال پیش کوبانی شهری محاصره شده توسط داعش بود؛ چرا که این گروه بخش اعظم روستاها و دهکده های اطراف آن را محاصره کرده بود. تا سال ۲۰۱۵ داعش توانست کوبانی را تصرف کند و پس از آن این شهر تبدیل به صحنه جنگ بین داعش و نیروهای ائتلافی برای باز پس گرفتن آن بود.

همانطور که کوبانی نقطه عطفی در جنگ با داعش بود اکنون نقطه تحولی در گرایش‌های دینی شده است. بسیاری از پناهندگانی که در دوران داعش مجبور به فرار از شهر خود شده بودند اکنون توانسته‌اند به کوبانی باز گردند. تحت حکومت داعش، دین اسلام به عنوان وسیله‌ای برای توجیه جنگ و شرایط هراسناک موجود در قلمرو داعش استفاده می شد و این امر باعث شد بسیاری نسبت به دین دچار سردرگمی شوند. همین امر موجب شده آنها به ترک دیدگاه‌های اسلامی گرایش بیابند و به ادیان دیگر همچون مسیحیت بگرایند.

تعداد مسیحیان در این منطقه رو به افزایش است و اولین کلیسای اوانجلیک در این شهر ساخته شده است در حالی که کشیش این کلیسا برای حدود ۱۰۰ نفر سخنرانی کرده است. البته نباید این نکته را فراموش کرد که فرار صدها نفر از مسیحیان منطقه پیش از حضور داعش باعث کاهش مسیحیان به حدود ۴.۶ درصد از کل مردم شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.