کوچ اجباری اقلیت‌ها؛ راهکاری برای فرار از فشار فعالان حقوق بشر

بازداشت گروه‌های اویغور و قزاق و دیگر اقلیت‌های مسلمان در سین‌کیانگ چین مدت‌هاست برای این کشور تبدیل به مسئله مهمی شده است. حالا چین به راهکار جدیدی رسیده تا هم از گزند مسلمانان اویغور در امان بماند و هم اینکه از فشار فعالان حقوق بشر خلاص شود.

از آنجایی که چین یک قدرت بزرگ تجاری است، دولت قزاقستان کوشیده از پوشش اخبار مربوط به این موضوع پرهیز کند. باوجود این، فشار فعالان حقوق بشر برای تأثیرگذاری در دولت باعث توجه رسانه‌های بین‌المللی بر این موضوع شده است.

افرادی که طی گزارش وزارت خارجه موفق به ترک چین خواهند شد می‌توانند برای شهروندی یا اقامت دائم قزاقستان اقدام کنند اما اینکه چه کسانی و چرا می‌توانند چین را ترک کنند هنوز مشخص نشده است.

پس از آغاز فشارهای دولت چین در منطقه سین‌کیانگ بسیاری از قزاق‌های متولد چین مجبور به ترک چین شده‌اند؛ بسیاری از آنها به دنبال فرصت‌های اقتصادی یا به هدف آموزش فرزندان خود در مدرسه‌های قزاقستان سین‌کیانگ را به علت وجود محدودیت‌ها ترک کرده‌اند.

این موضوع باعث جدایی بسیاری از آنها از آشنایان خود شده و به همین دلیل آنها برای انتقال دیگر قزاق‌ها به چین اشتیاق بسیاری دارند. یکی از فعالان حقوق بشر در چین بر اساس داده‌های خود تخمین زده است که در سال گذشته حدود ۲۰ هزار نفر یا بیشتر توانسته‌اند سین‌کیانگ را به مقصد قزاقستان ترک کنند.

در ماه‌های اخیر قزاق‌های متولد چین در قزاقستان اخباری مبنی بر آزادی بعضی از آشنایان خود از سین‌کیانگ چین را می‌شنوند در حالی که می‌دانند بقیه دوستان و اقوام آنها همچنان در سین‌کیانگ در بازداشت هستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.