چرا مذهبی‌ها تغییرات اقلیمی را کمتر مهم می‌دانند؟

بر اساس تحقیق مرکز پیو سفیدپوستان اوانجلیک در امریکا کم‌ترین میزان اهمیت را برای حمایت از محیط زیست قائل هستند. سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا قشر مذهبی و محافظه‌کار که بیشتر در مناطق جنوبی امریکا ساکن هستند با مسئله حفاظت از محیط زیست به عنوان نگرانی جهانی مخالفت می‌کنند؟

اسکات کالمن، مدیر امور محیط زیستی که باپتیستی معتقد است، ارتباط سیاست‌های لیبرال با مسئله محافظت از محیط زیست را علت نگاه منفی گروه‌های مذهبی نسبت به این موضوع می‌داند. او معتقد است:" اگر رهبران مذهبی در جنوب امریکا بیشتر درباره اهمیت خلقت و محیط زیست صحبت کنند می‌توانند به غیر سیاسی کردن این موضوع کمک کنند و غیر سیاسی کردن آن می‌تواند فرهنگ مردم جنوب نسبت به حفاظت از محیط زیست را به طور کلی تغییر دهد."

در مصاحبه با افراد مختلف در شهرهای آلاباما، میسی سی پی، جورجیا، کارولینا، ویرجینیا و فلوریدا تنها نکته‌ای که به چشم می‌خورد این است که علت عدم علاقه مردم به فعالیت‌های محیط زیستی، ارتباط آن با سیاست‌های لیبرالی است.
 
آنا جین جوینر، فعال محیط زیست که پدرش کشیش یکی از کلیساهای بزرگ در منطقه کارولینای جنوبی است می‌گوید با این دیدگاه بزرگ شده است که:" فعالان محیط زیست با هیپی‌ها و لیبرال‌ها و بقیه کسانی خواهند بود که احتمالاً به جهنم خواهند رفت."
 
نماینده جمهوری خواه سابق ۶ دوره کنگره امریکا، باب انگلس که از حامیان و فعالان محیط زیست است جنبش محیط زیستی را پرنده‌ای بزرگ با بالهای چپ می‌داند که نمی‌تواند مستقیم پرواز کند. او معتقد است: "به ندرت به زبان محافظه کارانه درباره مبحث تغییرات اقلیمی سخن گفته شده است، اگر می‌خواهید با فردی گفتگو داشته باشید باید با زبان خود او صحبت کنی."
 
تقریباً نیمی از مردم در جنوب امریکا از صحبت درباره مسائل محیط زیستی پرهیز می‌کنند. به گفته ماری بنی، کشیش ساوانا، "صحبت درباره این موضوع در بین این جمعیت مذهبی حتی از صحبت درباره نژاد و جنسیت بحث برانگیزتر است."

بر اساس بررسی مرکز پیو، ۷۷ درصد از کاتولیک‌های اسپانیایی‌تبار در امریکا معتقدند فعالیت‌های انسانی موجب گرمایش زمین شده است. ۶۴ درصد از افراد غیر مذهبی و ۵۶ درصد از سیاه‌پوستان پروتستان نیز بین تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی ارتباطی مستقیم قائلند. این در حالی است که این باور در بین سفیدپوستان پروتستان ۴۱ درصد و در بین مسیحیان انجیلی سفیدپوست ۲۸ درصد است.

 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.