“اسلام دین نیست؛ جنبشی سیاسی است”!

آزادی مذهبی در سال‌های اخیر سیاسی کاری شده است. در ماه های اخیر دادگاه آمریکا به نفع شیرینی‌پزی رأی داد که از پختن کیک برای جشن ازدواج دو همجنس‌گرا سرباز زده بود. همچنین یکی از قضات عالی، قانونی تحت عنوان “کارگروه آزادی مذهبی” را مطرح کرده است، در حالی که مسلمانان در امریکا تحت حمایت این قوانین آزادی مذهبی در امریکا نیستند. چرا چنین تفاوتی در تصمیم‌گیری قضایی امریکا رخ می‌دهد؟

در پاسخ به این سؤال حامیان حذف مسلمانان از روند حمایتی، ادعا می‌کنند که اسلام دین نیست. اگرچه این ادعا در آغاز ادعایی پوچ به نظر می‌آمد اما  اخیراً گسترش یافته است. در سال ۲۰۱۴، جان بنث، قانون‌گذار جمهوری‌خواه در اوکلاهاما، ادعا کرد: "اسلام دین نیست بلکه یک جنبش سیاسی است که از مفهوم خدا در راه تقویت دستورالعمل خود برای تسخیر جهان استفاده می کند." در سال ۲۰۱۵، اندرو مک کارتی، دادستان سابق ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک، در نشریه National Review نوشت: "اسلام باید به عنوان یک سیستم اعتقادی که نه به لحاظ ارزشی و نه به لحاظ بنیادی دین است شناخته شود." مایکل فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ، در سال ۲۰۱۶ در کنفرانسی در دالاس گفت:" اسلام یک ایدئولوژی سیاسی است که در پس مفهومی به نام دین پنهان شده است." 

این دیدگاه که اسلام با وجود یک میلیارد و ۶۰۰ معتقد مسلمان در جهان را نباید جزو ادیان به حساب آورد در سال ۲۰۱۰ نیز در امریکا مطرح شد. این ادعا زمانی ارائه شد که درباره ساخت مسجدی در ایالت تنسی دعوایی حقوقی شکل گرفت و این موضوع مطرح شد که اسلام یک دین نیست بلکه یک سیستم ژئوپولیتیک است که به پرورش جهادی‌ها و اجرای قانون شریعت در امریکا تأکید دارد. بنابراین ساختن مسجد نباید شامل قوانین حکومت یا فدرالی در امریکا باشد که محافظ سازمان‌های مذهبی است.

در پی این ادعا دادگاه محلی حکم برضد ساخت مسجد داد اما این حکم پس از آن توسط دادگاه استینافی تنسی لغو شد. هراس از اسلام در سال‌های گذشته در امریکا تنها به مورد ساخت مسجد محدود نشد. برای مثال در ۴۳ ایالت امریکا فعالیت‌هایی در سال‌های اخیر برای ممنوعیت اجرای قوانین اسلامی یا شریعت وجود داشته است.

این عقیده که اسلام دین نیست، ریشه در این باور غلط دارد که مسلمانان ضدامریکایی هستند. بر اساس تحقیق مرکز پیو در سال ۲۰۱۶، تقریباً نیمی از امریکایی‌ها معتقدند: "حداقل عده‌ای" از امریکایی‌های مسلمان ضدامریکایی هستند و ۱۱ درصد امریکایی‌ها، "اکثر یا همه" امریکایی‌های مسلمان را ضدامریکایی می‌دانند.

همچنین بر اساس نظرسنجی در سال ۲۰۱۷، حدود نیمی از بزرگسالان امریکایی معتقدند اسلام در جامعه امریکا جایگاهی ندارد و ۴۴ درصد معتقدند که بین اسلام و دموکراسی یک درگیری ذاتی وجود دارد. اگر اسلام‌هراسان در تلاش‌های آینده خود موفق شوند ممکن است مسلمانان از بسیاری امکانات و قوانین اساسی که مسیحیان از آن بهره‌مند هستند و از آنها حمایت می‌کند، محروم شوند و این اسلام‌هراسان خواهند بود که باعث محدودیت و نقض آزادی دینی شده‌اند، نه مسلمانان که به صورت غیرعقلانی علت هراس واقع می‌شوند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.