حکومت چین قانون “ضدحلال” را در چین به اجرا گذاشت

مقامات چینی در سین کیانگ کمپینی برضد گسترش “حلال” آغاز کرده‌اند که هدف آن مبارزه با رشد محصولات حلال است. از نظر آنها این رشد باعث تشویق تندروی دینی در چین می‌شود.

واژه حلال یا حلال‌سازی که حکومت چین به ضدیت با آن پرداخته است به برچسب حلال بر روی محصولات خوراکی مورد استفاده مسلمانان اطلاق می‌شود. در مقاله‌ای که در روزنامه رسمی حکومت چین چاپ شد علت این کمپین را مرزهایی دانست که مفهوم حلال بین زندگی دینی و زندگی سکولار قرار می‌دهد و این مرزها باعث افراط‌گرایی دینی می‌شود. محدودیت اولیه برچسب حلال بر روی گوشت، لبنیات و محصولان نفتی بود و به مرور زمان این محدودیت گسترش پیدا کرده است.

مأموران در استان گانسو که محل زندگی بخش عظیمی از مسلمانان "هویی" است حدود ۷۰۰ فروشگاه فروشنده مواد حلال را پلمپ کردند. علاوه بر این که هرگونه سرویس با عنوان "آرایشگری حلال" یا "استحمام حلال" نیز ممنوع شده است.

در یکی از نشست‌های حزب کمونیست از شرکت کنندگان خواسته شد تا درباره عزم خود برای مخالفت با حلال‌سازی با این جملات سوگند بخورند: " اعتقاد من مارکسیسیم- لنینیسم است و من به هیچ باور دینی معتقد نیستم، من باید با عزم راسخ بر ضد حلال‌سازی مبارزه کنم."

همچنین در این جلسه از مأموران حکومتی خواسته شد تا در مقاله‌ای موضع مخالف خود را با فرایند حلال‌سازی توضیح دهند.

کمپین اخیر در راستای برنامه ضد تروریسم در سین کیانگ آغاز شد که نتیجه آن سرکوب و جاسوسی مسلمانان این منطقه و ممنوعیت آزادی مذهبی بوده است. بسیاری از معترضان این فعالیت‌های دولت چین را حل کردن اقلیت‌های گوناگون در اکثریت چینی‌های "هان" از طریق مبارزه با سنت‌های اسلامی می‌دانند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.