محدودیت‌های دینداران در چین

چین پیش‌نویس دستورالعملی را طراحی کرده است که براساس آن هرگونه تبلیغ آزادانه و غیرقانونی دین را در فضای مجازی سرکوب می‌کند. طبق این قانون هر سازمانی که قصد تبلیغ مذهبی به صورت آنلاین دارد باید برای دریافت مجوز از دپارتمان امور دینی استانی اقدام کند. این مجوز به سازمان‌های مذهبی اجازه سخنرانی و ارائه آموزش مذهبی می‌دهد اما آنها اجازه ندارند که به صورت زنده و آنلاین فعالیت‌های مذهبی را پخش کنند. همچنین تبلیغ مذهبی آنها خارج از طرح و زمینه اینترنتی مشخص شده خود، ممنوع است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، شهروندان چین از لحاظ نظری بر اساس اجازه رسمی حکومت برای عمل به هر دینی آزاد هستند که البته این ادیان به پنج دین بودیسم، تائوییسم، اسلام، پروتستانتیسم و کاتولیسیم محدود است و هرگونه عبادت و مذهب خانگی یا فعالیت مذهبی خارج از محدوده مشخص شده توسط دولت، خطرهای فراوانی دارد.

دستورالعمل جدید همچنین به صورت مشخص هرگونه فعالیت مذهبی آنلاین به قصد تحریکات خرابکارانه از جمله مخالفت با رهبری حزب کمونیست یا تبلیغ جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی را ممنوع کرده است.
 
در اقدامات جدید چین بر ضد آزادی مذهبی، نیروهای امنیتی دائما موبایل افراد در مناطق با اکثریت مسلمان را بازرسی می‌کنند و هرکس داده‌های مذهبی داشته باشد که به تأیید حکومت نرسیده مجازات می‌شود. همچنین تلاش‌هایی برای ممنوع کردن گذاشتن اسامی اسلامی بر روی نوزادان تازه به دنیا آمده وجود دارد. برخی لباس‌های مذهبی مانند نقاب ممنوع است و ریش بلند نیز از جمله نشانه‌هایی است که برای ممنوع شدن مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر اسلام، چندی پیش هرگونه فعالیت مسیحی خارج از حوزه قانونی توسط حکومت نیز سرکوب شده است، چنانکه یکی از کلیساهای پروتستان به دلیل "مسائل مذهبی غیرقانونی" در هفته‌های گذشته بسته شد. همچنین یکی از کلیساهای بسیار بزرگ در شمال پکن که هر هفته شاهد حضور هزاران مسیحی چینی در پکن بوده از ماه آوریل به علت عدم پذیرش نصب دوربین‌های مداربسته در کلیسا توسط حکومت، تحت فشارهای جدی و تهدید از جانب متصدیان قدرت قرار گرفته است.

همچنین این روزها اقدامات حکومت چین در اعمال فشار و سرکوب گروه‌های مسلمان اویغور در منطقه سین کیانگ توسط بسیاری از فعالان حقوق بشر محکوم شده است.

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. مهدی م

    راه وروی سابق را می روند با این روند باید منتظر فروپاشی این غول جهانی هم باید باشیم

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.