آیا دادگاه عالی امریکا استاندارد دوگانه در قبال مذهب دارد؟

حدود یک ماه پیش، دادگاه عالی امریکا به نفع یک شیرینی‌پز امریکایی رأی داد که از پختن کیک برای مراسم ازدواج یک زوج همجنس‌گرا خودداری کرده بود و اعلام کرد که حکم کمیسیون دولتی علیه شیرینی‌پز، ریشه در عداوت‌های ضددین دارد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از سی.ان.ان. این در حالی است که هفته گذشته، پنج قاضی دادگاه عالی امریکا در حمایت از حکم ترامپ مبنی بر ممنوعیت سفر مسلمانان به امریکا اعلام کردند که نظرات انتقادی ترامپ درباره اسلام و مسلمانان چه در زمان کاندیداتوری چه در زمان ریاست جمهوری مسئله مهمی نیست.

بیرون از دادگاه عالی، معترضان و برخی اعضای کنگره، دادگاه عالی را به داشتن استاندارد دوگانه محکوم می‌کنند؛ یک استاندارد برای مسیحیان سفیدپوست و یک استاندارد برای مسلمانان و دیگر اقلیت‌های مذهبی.

آندره کارسون یکی از دو مسلمان نماینده کنگره امریکا می‌گوید: "این یک تناقض آشکار است، این کاملاً واضح است که نوعی استاندارد دوگانه وجود دارد."

فرحنا خرا، مدیر اجرایی وکیل مدافعان مسلمان معتقد است دادگاه در حالی حکم به نفع شیرینی‌پز با عنوان رد عداوت‌های ضددین می‌دهد که به حجم زیاد سخنان تعصب‌آمیز ضداسلام توسط ترامپ اهمیت نمی‌دهد و ترامپ در حال گسترش عقاید خود و تصویب سیاست‌هایی مطابق با آن است.

سونیا سوتومایر، یکی از قضات امریکایی می‌گوید: "چنین رویه‌هایی اصول بنیادین تحمل مذهبی را دچار فرسایش می‌کند و در واقع دادگاه به اعضای اقلیت‌های مذهبی می‌گوید که شما نه عضو جامعه واحد سیاسی، بلکه خارجی هستید."

با وجود همه اعتراضات، ایرا لوپو متخصص دین و قانون اساسی در دانشگاه جرج واشنگتون نظر متفاوتی دارد و می‌گوید: "قضیه شیرینی‌پز با نظرات ضداسلام ترامپ کاملاً تفاوت دارد. این یک استاندارد دوگانه است اما از یک نظر قابل توجیه است؛ چرا که موضوع ترامپ، موضوعی اساسی‌تر مربوط به تفکیک قوا، سیاست خارجی و امنیت ملی است."

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.