مرور مطبوعات(شرق)/ باز هم تکلیف سپنتا مشخص نشد

هفدهم تیرماه 1397

روزنامه شرق در هفدهم تیرماه ضمن پرداختن به موضوع جنجالی اعتراف گرفتن رسانه ملی از سه دختری که با انتشار کلیپ‌های کوتاه خود در اینستاگرام برسر زبان‌ها افتادند به روایت محمدرضا بهشتی فرزند ارشد شهید بهشتی درباره مقطعی که پدرش مسئولیت ریاست دیوان‌عالی کشور را بر عهده داشته پرداخته و در ادامه به موضوع سپنتا نیکنام و انتقاد دوباره ابتکار از گشت ارشاد پرداخته است.

رقص در اینستاگرام، اعتراف در تلویزیون
روزنامه شرق در صفحه جامعه شماره هفدهم تیرماه 1397 خود با عنوان «رقص در اینستاگرام، اعتراف در تلویزیون» به ماجرای دستگیری و اعتراف سه دختری پرداخته است که با انتشار کلیپ‌های کوتاه رقص خود در اینستاگرام، به شهرت رسیده بودند.
نویسنده، به نقل سخنان نیکو کلاهی، دانشجوی دکترای مدیریت رسانه در انگلستان که پایان‌نامه‌اش را درباره اینستاگرام نوشته می‌پردازد و آن را نمونه‌ای تکراری از برنامه‌هایی هم‌چون شوک و آیینه عبرت دانسته است.
این کارشناس درباره زیان‌های اجتماعی برخورد نامناسب با چنین اقداماتی، وضعیت پیش آمده برای «الهام ع» بانوی فعال در صنعت مدلینگ اشاره می‌کند که پس از شهرتش در تلویزیون، تصاویر نیمه‌برهنه‌اش توسط کاربران اینستاگرام منتشر شد و بعدها از ایران خارج و در دوبی فعالیت‌های خود را به صورت جدی‌تر و دامنه‌دارتر ادامه داد. نیکو کلاهی مدعی است چنین برخوردهایی با دختران نوجوان، حاصلی جز اصرار مجدد این افراد بر ادامه کار خود آن هم در خارج از کشور ندارد.
این دستگیری‌ها در راستای اجرای طرحی است که رئیس پلیس فتای تهران بزرگ چندی پیش از آن با عنوان «دستگیری شاخ‌های اینستاگرام» یاد کرده بود.
 
پدر در دستگاه قضا
این روزنامه در مطلبی دیگر به روایت محمدرضا بهشتی فرزند ارشد شهید بهشتی در مصاحبه با سایت تابناک درباره مقطعی که پدرش مسئولیت ریاست دیوان‌عالی کشور را بر عهده داشت، پرداخته است.
 وی در این مصاحبه به مخالفت پدرش با به دست گرفتن مسئولیت ریاست دیوان عالی کشور و اصرار حضرت امام بر قبول این مسئولیت و تلاش شهید بهشتی مبنی بر راه‌اندازی پلیس قضایی و چند خاطره دیگر درباره حفظ حقوق بین‌المال و عموم مردم اشاره کرده و به نقل خاطراتی از او پرداخته است.
محمدرضا بهشتی در بخشی از مصاحبه، به نقل اعتقاد پدرش درباره وظیفه دستگاه قضا می‌پردازد: ‌تلقی مرحوم شهید آیت‌الله بهشتی از دستگاه قضا این بود که باید در کشور جایی را داشته باشیم که وقتی مردم با وجود تلاش‌هایی که کردند در میدان‌ها دچار مشکل شدند و حقی از آنها از بین رفت، اگر هیچ‌جای دیگر امکان احقاق حق و بازگشت حقوق از ‌بین رفته را نداشته باشد، یک جا پناهگاه مردم باشد و مطمئن باشند در رجوع به این پناهگاه حق آنها احقاق و آنچه از آنها ضایع شده است، به آنها بازگردانده می‌شود.
 
باز هم تکلیف سپنتا مشخص نشد
بررس دلایل عدم طرح دوفوریتی مجلس برای اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، که مهم‌ترین نتیجه آن، تعیین تکلیف وضعیت «سپنتا نیکنام» منتخب زرتشتی شورای شهر یزد بود، دیگر مطلبی بود که امروز روزنامه شرق بدان پرداخته بود.
یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره دلیل عدم بررسی این مسئله در آخرین جلسه مجمع گفته است: زمان به بررسی این موضوع نرسید و مباحث مهم‌تری به جلسه آمد که طرح آنها در اولویت قرار داشت. مباحثی مانند لایحه پالرمو، برخی مباحث سیاسی و اقتصادی دیگر و تأخیر در جذب اعتبارات عمرانی و موضوعاتی مانند این در جلسه امروز بررسی شد. طرح موضوع حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر و روستا و تعیین‌تکلیف وضعیت سپنتا نیکنام در جلسه بعدی مجمع بررسی خواهد شد.
در بخشی از این یادداشت درباره پیشینه این ماجرا و مسئله «سپنتا نیکنام» آمده است: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی 24 دی‌ماه سال گذشته و در جریان بررسی بخشی از طرح دوفوریتی اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران که از سوی شورای نگهبان اعاده شده بود، بر مصوبه قبلی خود مبنی بر حضور اقلیت‌های دینی در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اصرار کردند. طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، وقتی نمایندگان بر مصوبه قبلی خود اصرار کنند، موضوع برای تعیین‌تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می‌شود که بر همین اساس، طرح اصلاح تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران نیز به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شده است. در بخشی از اصلاحیه طرح قانون تشکیلات و انتخابات شوراهای اسلامی کشور آمده است: اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی به‌جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.
 
انتقاد دوباره ابتکار از برخوردهای گشت ارشادی
برخورد گشت ارشاد با دختری در پارک دوباره خبرساز شده و شرق به انعکاس مصاحبه خبرگزاری ایسنا با معاون زنان و خانواده ریاست‌جمهوری درباره هیمن مسئله پرداخته است.
خانم ابتکار در پاسخ گفته است: در وهله اول اطلاعی که به ما رسید این بود که این مأمور تعلیق شده است. خود آقای رحمانی (وزیر کشور) هم دستور داده بودند که رسیدگی شود. روشن است که این نحوه برخورد در بحث حجاب جواب‌گو نیست. راهکار برخورد با این مسائل، مناسبات اجتماعی و فرهنگی، این تیپ برخوردها نیست. اعتقاد دارم این یک مسئله فرهنگی است و نباید اجازه دهیم چنین برخوردهایی در جامعه اتفاق بیفتند. اگر قانونی هم الان هست، فردی که در‌ حال اجرای قانون است باید آموزش‌های کافی برای اجرای صحیح و منطقی ببیند. هر برخورد توأم با ضرب‌وشتم غیرقابل‌قبول است.
وی همچنین با اشاره به حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی تیم ملی در جام جهانی نسبت به حل کامل این مسئله ابراز امیدواری کرده و از تهیه شیوه‌نامه مربوط به حضور زنان در ورزشگاه‌ها خبر داده است.
 
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.