تأثیر مذهب در بیماری چاقی

ماریندا ریسک

در یک کلیسای بزرگ، اعضای محلی کلیسا با خوشحالی اطراف میزی که مملو از غذاهای مختصری است که هر کس باخود آورده است گرد هم جمع شده‌اند و در حال خوردن مقادیر فراوانی از آن غذاها هستند. این صحنۀ آشنایی برای عبادت‌کنندگان مذهبی امریکایی است. اکنون چندین مطالعه نشان داده‌اند تمرکز بر غذا اثرات منفی بر جسم افراد مذهبی در سراسر امریکا دارد.

بن هیل، استاد روانشناسی و اعتیاددرمانگر از دانشگاه BYU بریگهام یانگ ایالت یوتا در امریکا می‌گوید افراد زیادی را می‌شناسد که به دلیل اعتیادشان به غذای واقعی و داشتنِ عوارض بیماری قلبی، چاقی مفرط، نفخ، بیماری ریوی و دیگر عوارض جانبی اضافه وزن جان خود را از دست داده‌اند. هیل می‌گوید: «کل فرهنگ مورمون‌ها حول غذا متمرکز است. نکته جالب در مورد اعتیاد این است که ما نسبت به هر چیز بد و هر چیز خوبی می‌توانیم اعتیاد پیدا کنیم. ما وعده‌های غذایی‌مان را در جمع خانواده و در فعالیت‌های کلیسا با دیگران سهیم می‌شویم، و اغلب این سهیم شدن شبیه یک آیین مذهبی مقدس است. یک نفر دعا می‌خواند و در این آیین نوعی مباحثه یا فعالیت حول غذا صورت می‌گیرد. به ویژه اگر شما یک مسیحی مورمون باشید و نوشیدنی الکلی مصرف نکنید تنها چیزی که در پایان روز از استرس و فشار روزانه می‌کاهد دسترسی به کربوهیدرات و قند و شکلات است.»

هیل می‌گوید: «خوردن غذاهای شیرین و کربوهیدرات‌ها منجر به افزایش دوپامین در مغز می‌شود و با توجیه اینکه در طریقۀ الهی مغز محل لذت است و این پاداش الهی است اعتیاد غذایی را تقویت می‌کند. برخی غذاها مثل کوکائین که اگرچه پتانسیل اعتیادآوری‌اش کمتر از الکل و مواد مخدر است اما می‌توانند به اندازۀ قند و کربوهیدارت اعتیادآور باشند.»

در سال 2006 در دانشگاه BYU مطالعه‌ای انجام شد که بر اساس یافته‌های آن مشخص شد مسیحیان مورمون در یوتا، حدود 5.7 پوند سنگین‌وزن‌تر از غیرمذهبی‌ها هستند و مذهبی‌ها 34 درصد بیشتر از غیرمذهبی‌ها در معرض چاق شدن قرار دارند و مذهبی‌ها  در رژیم غذایی‌شان بیشتر به دنبال کم کردن قند از وعده‌های غذایی خود هستند. با این حال، همۀ یافته‌ها در مورد وزن و مذهب منفی نبودند. در مطالعۀ مشابهی نشان داده شد مردانی که مذهب برای‌شان نقش تسلی‌دهنده پیدا می‌کند احتمال کمتری دارد که به چاقی مفرط دچار بشوند. دانشمندان دلیل این امر را کاربرد مذهب به جای غذا به عنوان شکلی از تسلی و آرامش فرض کردند. فرض دیگر هم این است که افراد مذهبی کمتر از غیر مذهبی‌ها سیگار می‌کشند. بنابراین مذهبی‌ها عامل کم کنندۀ اشتها (سیگار) را ندارند. از سوی دیگر افراد مذهبی که به طور منظم در کلیسا حضور می‌یابند و دعا می‌خوانند فشار خون پایین‌تری نسبت به افراد کمتر مذهبی دارند.

بر اساس این مطالعات افراد مذهبی کمتر در بیمارستان بستری می‌شوند و کمتر احتمال ابتلا به افسردگی دارند، رضایت از زندگی بالاتری دارند و سیستم ایمنی بدن‌شان قوی‌تر است. بن هیل معتقد است دین می‌تواند در هر جنبه‌ای از زندگی به مردم کمک کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.