در کنار کلیشه‌های جنسیتی و نژادی باید با کلیشه‌های مذهبی هم مقابله کرد

امروز تخمین زده می شود که بازار پوشاک مسلمانان 11 درصد از حجم معاملات تجارت جهانی را به خود اختصاص می‌دهد، زنان مسلمان، 44 میلیارد دلار در سال صرف خرید پوشاک می کنند.

بی‌عدالتی‌های اجتماعی که توسط زنان تجربه شده است، با روش‌های خلاقانه‌ای، همچون جنبش #MeToo توجه جهانیان را به خود جلب کرده است و اعتراضات موسوم به #OscarsSoWhite نیز معترض به نابرابری و محرومیت در فضای کار به راه افتاد، در این میان اهمیت دین نادیده گرفته شده است و گویی در معادلات معترضان کلیشه‌های مذهبی در نظر گرفته نشده است.

رشد و توسعۀ بازار جهانی مسلمانان و بسط دیدگاه زنان پیش‌قراول مسلمان، در زمینه‌های خلاقانه بسیار شگفت‌انگیز و مهم است. امروز تخمین زده می‌شود که بازار پوشاک مسلمانان 11 درصد از حجم معاملات تجارت جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. زنان مسلمان، 44 میلیارد دلار در سال صرف خرید پوشاک می‌کنند. در این زمینه، بریتانیا نقش معناداری ایفا می‌کند. بریتانیا در تولید کالاها و تفریحات حلال، رتبۀ پنجم جهان را دارد.

رویکرد زنان مسلمان جوان و تحصیلکرده؛ زنانی که صاحبان موقعیت‌های اقتصادی و اجتماعی هستند، بیانگر جهت‌گیری خلاقانۀ آنها در مقابل کلیشه‌هاست. این زنان با محصولات خود سعی دارند اسلام‌هراسی و تبعیض جنسیتی را به چالش بکشند. امروز اسلام‌هراسی پدیده‌ای شناخته‌شده است که در مواردی به طور مرتب گزارش می‌شود؛ از جمله در خصومت‌ورزیِ مذهبی، اِعمال تبعیض علیه افراد و جوامع مسلمان و در نتیجه محروم‌شدن آنان از بودن در فضای زندگی عمومی.

امروز وضعیت تحصیلی مسلمانان نسبت به حد متوسط مردم بالاتر است اما نرخ اشتغال آنان از نرخ متوسط اشتغال عموم مردم، در رتبه‌ای پایین‌تر قرار دارد و بخصوص در سطوح مدیریتی بالا، تبعیضی سیستماتیک علیه مسلمانان اعمال می‌شود.

امروزه تحقیقات نشان می‌دهند که زنان مسلمان در بریتانیا نقش مهمی در پویایی و نوآوری اقتصادی دارند و برای اولین بار مذهب و ایمان به عنوان کلید فهم تغییرات مرزهای اقتصادی و اجتماعی برجسته شده‌اند و واضح است که صداها و کارهای زنان مسلمان در راستای ایجاد تغییرات مطلوب، نقش محوری و اساسی دارند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.