طرح ممنوعیت حجاب دختران زیر ۸سال در انگلیس لغو شد

در پی شکایت‌های رسیده از جانب سران جوامع اسلامی، قرار است اعضای پارلمانِ انگلستان خانم آماندا اسپیلمن، سربازرس مدارس این کشور را به خاطر حمایت جنجال‌آفرینِ خود از ممنوعیت حجاب دختران مورد استفسار قرار دهند.
باوجود آنکه در آموزه‌های اسلامی حجاب برای دختران زیر8سال واجب نیست اما جامعه مسلمانان انگلیس توانسته‌اند ممنوعیت حجاب درباره آنان را زیر سؤال ببرند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، ماه آینده کمیسیون منتخب پارلمان در حوزۀ آموزش و پرورش خانم اسپیلمن، رئیس آفستد را به‌خاطر حمایت پرسروصدایش از ممنوعیت حجاب برای دختران زیر هشت سال در یک دبستان ابتدایی واقع در شرق لندن مورد استفسار قرار خواهد داد.

البته کاشف به عمل آمده است مدیر این مدرسه، به نام خانم نینا لال در پی شکایات وارده از جانب والدین بلافاصله ممنوعیت مذکور را لغو کرده است. او از والدین دانش‌آموزان دبستان ابتدایی سنت استفن واقع در نیوهم عذرخواهی کرده و این تصمیم را اشتباهی بزرگ خوانده است.

خانم لال رسانه‌ها را به خاطر گزارش‌های تحریک‌آمیزی که در ماه گذشته از این ممنوعیت ارائه دادند سرزنش کرده است.

به گفتۀ کارکنان مدرسه، هدف از این ممنوعیت آن بود که دختران کم‌سن‌وسال‌تر بتوانند در کلاس‌های ورزش و دروسی که در فضای باز برگزار می‌شود آزادانه‌تر شرکت کنند.

وقتی تصمیم مدرسه مبنی بر ممنوعیت حجاب اعلام شد، سروصدا و جنجال بسیاری به وجود آمد. در پی اعتراضات و انتقادات والدین و مشاوران، یک هفته بعد مدرسه سریعاً حرف خود را پس گرفت و ممنوعیت مذکور را لغو کرد.

خانم لال در نشستی واقع در مدرسه که تقریباً صدتن از والدین در آن حضور داشتند عنوان داشت: "ما در مدرسۀ سنت استفن مرتکب خطای بزرگی در قضاوت شده‌ایم و لذا تصمیم گرفته‌ایم این ممنوعیت را ملغی اعلام کنیم. من متوجّهم که این مسئله چقدر برای شما اهمیت دارد و متأسفم که متوجّه این موضوع نشده بودیم و بیشتر با شما گفتگو نکرده بودیم."

لال به والدین گفت که خبرنگاران مجلّۀ «ساندی تایمز» او را تحت فشار قرار داده بودند تا دربارۀ موضوع حجاب با آنها گفتگو کند. این نشریه سال گذشته مدرسۀ سنت استفن را به عنوان بهترین دبستان ابتدایی در انگلستان انتخاب کرده بود.

عذرخواهی خانم لال برای اسپیلمن به منزلۀ یک آبروریزی خواهد بود. اسپیلمن با فعالانی که خواستار ممنوعیت ملّی حجاب برای دختران زیر هشت سال هستند دیدار داشت و گفت طبق آموزه‌های اسلامی، لزومی ندارد دختران پیش از سنّ بلوغ حجاب را رعایت کنند.

هفتۀ گذشته اسپیلمن از خانم لال دفاع کرده و در سخنرانی خود اظهار داشته بود که بنیادگرایان مذهبی می‌خواهند "هدف آموزش و پرورش را از مسیر صحیح خود خارج سازند… و ایدئولوژی افراط‌گرایانه را در اذهان مردم تزریق کنند."

شورای اسلامی بریتانیا گفته است این تمرکز افراطی بر روی مسئلۀ حجاب باعث شده است یک سری داستان‌های منحرف‌کننده منتشر شود و بار دیگر جوامع اسلامی را بدنام سازد. آسیبی که این اقدامات به روابط میان اعضای جامعه و اعتماد میان والدین و مدارس وارد آورده آسیبی به‌غایت جدّی است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.