بهانه اسرائیل برای تصرف بیت‌المقدّس

بکی لیتل

پایتخت رسمی (رژیم اشغالگر) اسرائیل شهر تل‌آویو است. با وجوداین، مدّت‌هاست که این کشور (بیت‌المقدس یا به تعبیر آنان) اورشلیم را به عنوان پایتخت غیررسمی خود می‌شناسد. بیت‌المقدّس که یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود، هفتاد سال است رسماً میان اسرائیل و فلسطین تقسیم شده است و در طول تاریخِ بالغ بر پنج هزار سالۀ خود، بارها از مالکیت یکی به مالکیت دیگری درآمده است.
ادّعاهای (رژیم اشغالگر) اسرائیل دربارۀ این شهر ده‌ها سال کشمکش و درگیری را در میان آنها رقم زده است. در این سال‌ها، ساکنان یهودیِ شهر اعراب مسلمان را از خانه‌هایشان بیرون راندند و در اواسط قرن بیستم دولت اسرائیل را تشکیل دادند.
در ششم دسامبر امسال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سیاست خارجۀ پیشینِ ایالات متّحده را زیر پا گذاشت و اعلام کرد که آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و از حکومت اسرائیلی‌ها بر این شهر حمایت به عمل می‌آورد.

ادیان یهودیت، مسیحیت و اسلام همگی ارتباط تنگاتنگی با این شهر باستانی دارند و در طیّ چند هزار سال گذشته، پیروان هر یک از این ادیان به‌تناوب تمام یا بخشی از این شهر را در دست خود گرفته‌اند. در سال 1000 پیش از میلاد مسیح، با حکومت حضرت داوود یهودیان بر اورشلیم مسلّط شدند. طیّ دو هزار سالِ پس از آن، شهر پیوسته از گروهی به گروه دیگر منتقل شد؛ به‌ویژه در زمان جنگ‌های صلیبی. در آن زمان، صلیبیونِ مسیحی بر سر حکومت بر این شهر با دیگر رقبای مسیحی و مسلمانان وارد جنگ شدند. بین سال‌های 1517 تا 1917 نیز امپراطوری عثمانی (که دین رسمی آن دین اسلام بود) بر شهر حاکم شد.

در کتاب مقدّس عبری به‌کرّات از شهر اورشلیم یاد شده است. در سنّت یهودی، این شهر مکانی است که هزاران سال پیش در آن ابراهیم، یعنی نخستین فرد از آباء یهودیت، فرزند خود اسحاق را به قربانگاه الهی آورد. بنا به آنچه در سفر تثنیه آمده، مدّتی بعد نوۀ ابراهیم یعنی یعقوب (که نام «اسرائیل» بر او نهاده شد) پی برد اورشلیم مکانی است که خداوند آن را به عنوان محلّی که به نام او بنیان‌نهاده‌شده از میان تمام قبایل برخواهد گزید.

براساس کتاب مقدّس عبری، در زمان حکومت حضرت داوود اورشلیم پایتخت اسرائیل بوده است. همچنین اینجا شهری است که پسر داوود، یعنی سلیمان معبد خود را در آن بنا کرد. در آن زمان‌ها یهودیانی که نمی‌توانستند به زیارت اورشلیم بروند، رو به سویِ این شهر به دعا و نیایش می‌پرداختند.

از طرف دیگر، طبق آنچه در قرآن آمده است، بیت‌المقدس آخرین مکانی بود که پیامبر اسلام پیش از معراج و گفتگو با خداوند از آن دیدن کرد. وی شبانه سوار بر موجودی اسطوره‌ای از مکّه به سوی بیت‌المقدّس پرواز کرد.

این سفر اعجاب‌آورِ شبانه و تکلّم (حضرت)محمّد با خداوند رویدادهای مهمّی در دین اسلام تلقّی می‌شوند. وقتی محمّد وارد بهشت شد، خداوند به او گفت که باید پنجاه مرتبه در روز نماز بخواند. اما وی از خدا تقاضا کرد تا تعداد نمازها را به پنج وعده در روز کاهش دهد؛ یعنی همان چیزی که امروز معیار نماز در دین اسلام است.

محمّد رسالت خود را در امتداد دیگر سنن ابراهیمی یعنی یهودیت و مسیحیت می‌دید. لذا نخستین قبله، یا جهتی که مسلمانان باید رو به سوی آن نماز بگزارند بیت‌المقدّس بود که بعدها این قبله به مکّه تغییر یافت. علاوه بر این، براساس پیش‌بینی‌های سنّت اسلامی، بیت‌المقدّس نقش مهّمی را در آینده ایفا خواهد کرد و یکی از شهرهایی خواهد بود که آخرالزّمان در آن رقم خواهد خورد.

حال اعلامیۀ ترامپ موجب افزایش کشمکش‌ها شده است. تصمیم او مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل موجب برانگیخته شدن تحسین بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل شده است. اما متّحدان فلسطینی این اقدام را محکوم کرده‌اند؛ آنها نگران آنند که با این اقدام، مذاکره کردن دربارۀ پیمان صلح میان دو کشور (که مدّت‌هاست سخن از آن می‌رود) دشوارتر شود.

در حقیقت چند ساعت پیش از اعلامیۀ ترامپ، هیئت نمایندۀ عمومی فلسطین در بریتانیا عنوان داشت که اگر رئیس‌جمهور آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد، عملاً با این کار "اعلام جنگ" کرده است.

*دین‌آنلاین: پس از تصمیم ترامپ بر اعلام این شهر به‌عنوان پایتخت رژیم اشغالگر و انتقال سفارت امریکا به این شهر، بسیاری از رسانه‌های غربی با تحلیلی مشابه تحلیل هیستوری رفتار ترامپ را غلط ارزیابی کردند و برای آن عواقب سنگینی برشمردند.
* بیت‌المقدس درنزد مسلمانان و یهودیان مقدس است و مسلمانان و یهودیان و بلکه مسیحیان دراین باره به احترام یکدیگر ارج می‌نهند، اما تصمیم ترامپ که در راستای اهداف رژیم صهیونیستی و در ادامه غصب این سرزمین مقدس اتفاق می‌افتد مورد پذیرش همه جامعه یهودی نیست.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 6
 1. هادی

  شما در این نوشتار ثابت کردید که پیروان دین یهود اولین ساکنین بر این سرزمین بودند. پس چرا بازگشت ایشان به سرزمین ابا و اجدادی را اشغالگری می خوانید؟!

  1. دین آنلاین

   این گزارش انعکاس مطلبی است که در هیستوری منتشر شده و دین آنلاین نظر خود را در انتهای مطلب آورده است: «بیت‌المقدس درنزد مسلمانان و یهودیان مقدس است و مسلمانان و یهودیان و بلکه مسیحیان دراین باره به احترام یکدیگر ارج می‌نهند، اما تصمیم ترامپ که در راستای اهداف رژیم صهیونیستی و در ادامه غصب این سرزمین مقدس اتفاق می‌افتد مورد پذیرش همه جامعه یهودی نیست.»

 2. حجت جانان

  مدیریت محترم دین انلاین چرا نوشته مرا که مستند به ایات قران ومستدل بود منتشر نکردید؟ انرا منتشر میکردید واگر پاسخی داشتید شما هم متنی در جواب می نوشتید شما متاسفانه بدترین راه را انتخاب کردید که حذف نوشته من بود واین حتما با ازاد اندیشی مغایرت دارد

 3. حجت جانان

  نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران
  سوریه را رها کن فکری بحال ماکن

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.