نزاع دولت و کلیسا بر سر تصویب به‌مرگی

تقریباً بیست سال است که در ایالت اورگن امریکا پزشکان مجازند برای بیمارانی که مبتلا به بیماری‌های لاعلاج هستند داروی مرگ‌آور تجویز کنند. حال دکتر ویلیام تافلر که یکی از پزشکان و متخصّصان «دانشگاه علوم و بهداشت» اورگن است به استرالیایی‌ها می‌گوید که “این کار یک فاجعه بوده است و استرالیا نباید مرتکب همین اشتباه شود… اصلاً با وظایف یک پزشک و درمانگر جور در نمی‌آید که به بیمار کمک کند تا خودکشی کند. جواز به‌مرگی در اورگن باعث ایجاد فضای بی‌اعتمادی میان بیماران و پزشکان شده است.”

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، تافلر یکی از اعضای «انجمن پزشکان کاتولیک» در ایالات متحدۀ امریکا است. رسالت این انجمن آن است که بر پیاده شدن اصول مذهب کاتولیک در عرصۀ پزشکی مواظبت کند. یکی از این اصول آن است که حیات انسان از جانب خداوند به او موهبت شده و خودکشی یک گناه است. تافلر با سقط‌جنین هم مخالف است و حتّی مصرف قرص‌های پیش‌گیری از بارداری را نیز برای بیماران خود تجویز نمی‌کند. او می‌گوید من نمی‌خواهم در گرفتن جان انسان‌ها دست داشته باشم؛ حال چه در رحم مادر باشد، چه در روزهای واپسین عمر.

تافلر به دعوت سازمان «حقّ زندگی» (Right to Life)، به استرالیا سفر کرده تا با سخنرانی‌های خود برای مقامات‌مسئول مانع از قانونی شدن به‌مرگی در این کشور شود. چراکه لایحۀ مرتبط با تصویب این قانون در ایالت ویکتوریا به‌زودی موردبررسی قرار خواهد گرفت و این نگرانی وجود دارد که اگر به‌مرگی در یکی از ایالت‌ها و در یکی از حوزه‌های قضایی به تصویب برسد، احتمال این که در جاهای دیگر نیز همین روال پیاده شود وجود خواهد داشت.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که 80% مردم تنها در صورتی با به‌مرگی موافق هستند که سخن از یک بیماری لاعلاج در میان باشد و درد و اذیت بیمار قابل‌تخفیف و تسکین نباشد. اما در مواردی که بیماری لاعلاجی در میان نیست، مردم مخالف به‌مرگی هستند. البته در میان عوامِ کاتولیک‌ها نیز همه مخالف به‌مرگی نیستند و حتّی بعضی (نه تمام) نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که 70% کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها در مورد بیماری‌های لاعلاج با به‌مرگی موافق هستند.

تغییرات سیاسی و فرهنگی موجب به تصویب رسیدن قوانین به‌مرگی در بعضی از نقاط دنیا شده است، اما همچنان کلیساهای مسیحی (به‌ویژه کلیسای کاتولیک) مخالف وضع این قانون هستند. البته در میان افراد غیرمذهبی نیز کسانی هستند که نگران وضع قانون به‌مرگی هستند، اما مخالفت کاتولیک‌ها با این قانون وجهه‌ای علنی و ستیزه‌گرانه دارد. در سال 1997 نیز این تلاش و حمایت مالی کلیسای کاتولیک بود که تا حدّ زیادی مانع از به تصویب رسیدن قانون به‌مرگی در شمال استرالیا شد.

سال گذشته کانادا به‌مرگی را قانونی کرد، اما در بریتانیا اعضای پارلمان همچنان سخت مخالف این قانون هستند.

دکتر رادنی سیم از پزشکان استرالیا می‌گوید قدرت و اختیار «انجمن پزشکی استرالیا» و دایرۀ قدرت و نفوذ اخلاقیِ کلیساهای مسیحیت، به‌ویژه کلیسای کاتولیک رو به افول است. "کلیسای کاتولیک در بعضی حوزه‌ها از جمله در حوزۀ پیش‌گیری از بارداری، سقط‌جنین، پژوهش بر روی سلول‌های بنیادین، سوءاستفاده از کودکان و حالا به‌مرگی مغلوب شده است. مردم دارند فوج‌فوج به کلیسا پشت می‌کنند." مخالفتِ کلیسا با به‌مرگی یک دلیل مهمّ اخلاقی دارد، اما این روزها مباحث اخلاقی دیگر از اهمیت و جایگاه چندانی برخوردار نیستند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.