اسلام از نگاه تازه‌مسلمانان غربی

ناتان گاردلز

مطالعه روحیات کسانی که از ادیان دیگر به دین اسلام گرویده‌اند می‌تواند به غربی‌ها کمک کند تا به جاذبه و ابعاد مثبت این دین پی ببرند. نوکیشانی که از دینی به دین دیگر گرایش پیدا کرده‌اند می‌توانند درک و بینشی دربارۀ آن دین ارائه دهند که دیگران قادر به ارائۀ چنین بینشی نیستند.

در همین راستا، امسال ماه رمضان پژوهشگر مسلمان، آقای «اکبر احمد» در زیرمجموعۀ بخش «Worldpost» از سایت هافینگتن‌پست، هر هفته به معرّفی تعدادی از مسلمانان غربی که از ادیان دیگر به دین اسلام گرویده‌اند و بیان ماجرای اسلام آوردن آنها پرداخت. احمد رسالت خود را این گونه بیان می‌کند که "من می‌خواهم با به اشتراک گذاشتن داستان زندگی کسانی که تصمیم به مسلمان شدن گرفته‌اند، ذهنیت مردم را دربارۀ اسلام و مسلمانان متحوّل سازم."
 
در شرایط کنونی که اسلام‌هراسی به اوج خود رسیده است، تازه‌مسلمانان غربی می‌توانند نقشی کلیدی در رفع تصوّرات غلط رایج راجع به دین اسلام و فائق آمدن بر موانع فرهنگی موجود میان مسلمانان و غیرمسلمانان ایفا کنند.

امروز اخبار جهان پر است از حوادث تروریستی‌ای که به اسم اسلامی انحرافی اتّفاق می‌افتد. گروه‌هایی مثل داعش مسئولیت این حوادث را بر عهده می‌گیرند و ترس جهانیان نسبت به مسلمانان همین‌طور افزایش پیدا می‌کند. تصوّرات غلط فراوانی راجع به اسلام و مسلمانان در جهان وجود دارد و ما باید برای فایق آمدن بر شکاف میان مسلمانان و غرب این تصوّرات غلط را با شناخت صحیح از دین اسلام جایگزین سازیم.

اکبر احمد با سفرهای متعدّدی که در جهان غرب داشته به این نتیجه رسیده است که تازه‌مسلمانان غربی می‌توانند نقش منحصربه‌فردی در رفع این مشکلات ایفا کنند. این افراد معمولاً هم به نقاط‌قوّت دین اسلام اشراف دارند (مثل جایگاه والای علم، یادگیری و محبّت در این دین) و هم از مشکلاتی که در جامعۀ اسلامی وجود دارد و کلیشه‌هایی که راجع به دین اسلام به وجود آمده آگاهند و لذا آشنا شدن با نحوۀ ایمان آوردن آنها و نگرششان نسبت به اسلام می‌تواند برای ما کارساز باشد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.