افزایش خفقان مذهبی در کشورهای جهان

حدود دو هزار سال از روزی که عیسی مسیح به خاطر «گمراه کردن» مردم یهودیه به صلیب کشیده شد می‌گذرد و هنوز بشر نتوانسته است معضل آزار و اذیت‌های مذهبی را ریشه‌کن سازد بلکه برعکس نموداری که به‌تازگی در یازدهم ماه آوریل منتشر شده گویای آن است که خفقان مذهبی در سراسر جهان رو به افزایش است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از اکونومیست، مؤسّسۀ پژوهشی پیو موانعی را که بر سر پیروی به اعتقادات مذهبی وجود دارد از دو جنبه مورد بررسی قرار داده است: هم براساس قانون اساسی کشورها و هم براساس گزارش‌های به‌دست‌آمده از جانب دولت‌ها و گروه‌های حقوق بشر.  قوانین و سیاست‌هایی که بر اعتقادات مذهبی محدودیت‌ اعمال می‌کنند در قالب شاخصِ محدودیت‌های دولتی نشان داده شده و خشونت‌ها و تهدیدات اجتماعی در قابل شاخص خصومت‌های اجتماعی به نمایش درآمده است. نتایج حاکی از آن است که محدودیت‌ها در تمام سطوح با افزایش مواجه بوده است؛ در یک چهارمِ 198 کشوری که مورد بررسی قرار گرفته‌اند خفقان مذهبی «بالا» یا «بسیار بالا» براورد شده است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که در آینده وضعیت از این هم بدتر خواهد شد؛ شاخص‌های دولتی و اجتماعی هر دو نشان‌دهندۀ آن هستند که آزادی مذهبی در سال 2015 به وخیم‌ترین وضعیت خود رسید.

محدودیت‌هایی که دولت‌ها بر آزادی مذهبی اعمال می‌کنند، بیش از همه در خاورمیانه و شمال آفریقا متمرکز هستند؛ یعنی در مهد ادیان ابراهیمی. در این منطقه 95% دولت‌ها برای مقابله با گروه‌های مذهبی متوسّل به آزار و اذیت و اعمال زور می‌شوند. در این میان سیاست‌های مصر سخت‌گیرانه‌تر از باقی کشورها است. البته عدم‌رواداری مذهبی در میان کشورهای اروپایی نیز مشهود است؛ حتّی در میان بعضی از دمکراسی‌های سکولار و لیبرالی! براساس تحقیقات مؤسسۀ پیو، در کشورهایی مثل روسیه و فرانسه بالغ بر دویست مورد محدودیت‌ دولتی بر گروه‌های مذهبی اعمال می‌شود. از محدودیت‌های مذهبی در کشور فرانسه می‌توان به ممنوعیت استفاده از نقاب و روبند در اماکن عمومی اشاره کرد.

روند صعودی‌ای که در شاخص خصومت‌های اجتماعی به چشم می‌خورد، گویای آن است که خشونت‌های وارده از جانب اراذل و اوباش نیز افزایش داشته است. تنها در کشور هند، در ده ماه نخست سال 2015، 561 مورد درگیری‌ فیزیکی با انگیزۀ مذهبی گزارش شده که این حوادث به مرگ 90 و مجروح شدن 1688 تن انجامیده است. این اعداد و ارقام در اروپا پایین‌تر، اما متأسفانه رو به افزایش است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.