سوگواری گروهی از یهودیان در پی به سرقت رفتن طومارهایی ارزشمند از تورات

در پی دزدیده شدن دو طومار ارزشمند تورات به ارزش چهل هزار پوند از یک منزل مسکونی در لندن، گروهی از یهودیان سوگوار شدند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از اکسپرس،‌ طومارهای به سرقت رفته علاوه بر ارزش بالای مادّی، از ارزش معنوی فراوانی برای یهودیان نیز برخوردار بودند. بر روی طومارها متونی دست‌نویس به زبان عبری درج شده بود و هر یک از طومارها به دو دستۀ تزیینی مزیّن بود.
حال کارآگاهان در حال جمع‌آوری اطلاعات در این‌باره هستند. طومارها در بیست و دوم ماه مارس از منزلی مسکونی واقع در محلۀ بارنت در شمال لندن به سرقت رفتند. وقتی صاحب‌خانه‌ها سر رسیدند با سارق مواجه شدند که با صندوق حاوی دو طومار در حال فرار بود.

مالکانِ طومارها که ربی لری تابیک و ربی دکتر جکی تابیک نام دارند اظهار داشتند: "به غارت رفتنِ خانه‌مان خیلی برایمان تکان‌دهنده بود. مستأجرمان نیز از این که با یک سارق نقاب‌دار مواجه شده بود یکه خورده بود… وقتی خانه را بررسی کردیم اول گمان کردیم که فقط صندوق حاوی مقداری ارز و جواهرات بدلی دزدیده شده و خسارت وارده ناچیز بوده، اما بعد متوجّه شدیم که دو طومار تورات نیز ناپدید شده است. طومارها مربوط به پنج سفر اولِ کتاب مقدّس بود که متعلّق به گروه یهودیان «شیر حییم» در همپستد بود که لری برای آنجا کار می‌کند.

جامعۀ یهودی‌ای که طومارهای تورات خود را از دست داده، در واقع قلب خود را از دست داده و ازاین‌رو، به خاطر آن سوگواری می‌کنند؛ چنان که گویا انسان در سوگ دوست یا خویشاوند عزیز خود نشسته است. گویا با از دست دادنِ این طومارها این جامعه بخشی از تاریخ خود را گم کرده‌ است".

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.