وقتی دست صوفیان به خون آغشته می‌شود

صوفیان همیشه به مدارا و صلح توصیه داشته‌اند و تاریخ نیز جز این گواهی نمی‌دهد اما حالا در پاکستان پلیس می‌گوید متولیان یک زیارتگاه متعلق به صوفیان مرتکب جنایت شده‌اند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفتۀ پلیس، در روز یک‌شنبه متولّی یکی از زیارتگاه‌های صوفیه با همکاری چند شخص دیگر، بیست تن را با چماق و چاقو مورد شکنجه قرار دادند و سپس به قتل رساندند. چهار نفر دیگر نیز در گیرودار این حمله مجروح شدند. این زیارتگاه در حاشیۀ شهر «سرگودها» در منطقۀ پنجاب واقع شده است.

به گفتۀ معاون کمیسرِ منطقه، عبدالوحید متولّی این زیارتگاه از مقتولان دعوت کرده بود تا به زیارتگاه بیایند، اما بعد با همکاری همدستان خود به آنها حمله کرد و آنها را به قتل رساند. اکثر کشته‌شدگان از ناحیۀ پشت گردن مورد اصابت ضربات چاقو، چماق و قمه قرار گرفته بودند.

حال پلیس عبدالوحید را دستگیر کرده و او در بازپرسی‌ها مدّعی شده که قربانیان قصد جان او را داشته‌اند. وی اظهار داشته که مقتولان پیشتر نیز تلاش کرده بودند تا او را مسموم کنند و در روز حادثه نیز به قصد کشتنِ وی به زیارتگاه آمده بودند.

تصوّف تفسیر عرفانی دین اسلام است که قرن‌های مدید در پاکستان رواج داشته است. اما در چند ماه اخیر، زیارتگاه‌های صوفیه آماج حملات ستیزه‌جویان افراط‌گرای سنّی قرار گرفته است که اهل‌تصوّف را بدعت‌گذار قلمداد می‌کنند. مدّتی پیش نیز شاهد بمب‌گذاری انتحاریِ داعش در مقبرۀ لعل شهباز قلندر بودیم که منجر به کشته شدن بیش از هشتاد نفر شد. نوامبر سال گذشته هم انفجاری در زیارتگاه شاه نورانی صوفیه صورت گرفت و 52 نفر در این حادثه جان باختند. مسئولیت این حمله را نیز داعش عهده‌دار شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.