پاپ فرانسیس به مصر سفر خواهد کرد

پس از سال‌ها تنش و کشمکش که حاصل دوران پاپ بندیکت شانزدهم بود، پاپ فرانسیس قصد دارد به نشانۀ بهبود روابط واتیکان و مسلمانان در ماه آوریل به کشور مصر سفر کند. واتیکان عنوان داشته که جزئیات سفر که در تاریخ بیست و هشتم و بیست و نهم آوریل خواهد بود به‌زودی اعلام خواهد شد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از لس‌آنجلس تایمز، در مصر آقای علا یوسف، سخنگوی رئیس‌جمهور عنوان داشت که این سفر در پی دعوت عبدالفتّاح السیسی صورت خواهد گرفت. السیسی در اواخر سال 2014 به واتیکان سفر کرد و با پاپ فرانسیس دیدار داشت.

بنا به گزارش واتیکان، پاپ فرانسیس دعوت‌نامه‌هایی نیز از اسقف‌های کاتولیک مصر، پاپ تواضروس رهبر کلیسای ارتدوکس قبطی و شیخ احمد طیب، امام جماعت مسجد الازهر دریافت داشته است.

در ماه مه 2016 شیخ احمد طیب به واتیکان سفر کرد و در آنجا پاپ با آغوش باز از وی استقبال کرد. این ملاقات مجدّداً باب گفتگو را بین الازهر و واتیکان گشود. در سال 2011 پاپ بندیکت در پی بمب‌گذاری صورت‌گرفته در یک کلیسای قطبی در اسکندریه که موجب کشته شدن 21 نفر شد، خواستار محافظت بیشتر از مسیحیان مصر شد و دین اسلام را دینی خشن دانست. سخنان بندیکت منجر به کدر شدن روابط بین کاتولیک‌ها و مسلمانان گشت.

به گفتۀ یوسف، پاپ فرانسیس در سفر خود با السیسی، شیخ احمد طیب و پاپ تواضروس دیدار خواهد کرد. مصر امیدوار است که این دیدار موجب بالا رفتن روحیۀ تلرانس و گفتگو بین پیروان ادیان مختلف شود و افراطی‌گری و تروریسم را کمرنگ سازد.

پاپ فرانسیس تأکید کرده است که تلاش برای آشتی‌سازی و غلبه بر تفرقه‌ در میان مردم یکی از اهداف اصلی دوران چهار سالۀ تصدّی وی بوده است.

گفتنی است که اکثر مسیحیان مصر عضو کلیسای ارتدوکس هستند که پاپ تواضروس رهبر آنها است. مسیحیان قریب به 10% از جمعیت 92 میلیونی مصر را تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.