اصول عقاید شیعه و کلام معتزله؛ گفتمان الشریف المرتضی و شیعیان دوازده امامی

خداوند برای عمل کردن آزاد نیست؛ بلکه مقیّد به اصول اخلاق بشر است. او برای این که عدالت خود را حفظ کند، باید فردی با عقل کامل و اخلاق معصوم خلق کند. مردم نیز ملزمند در برابر این فرد سر فرود آورند و در غیر این صورت محکوم به لعن ابدی خواهند بود.

به گزارش دین‌آنلاین حسین علی عبدالساتر در کتاب "اصول عقاید شیعه و کلام معتزله؛ گفتمان الشریف المرتضی و شیعیان دوازده امامی" که دسترسی به آن در سایت آمازون فراهم است با بیان این که ممکن است این حرف‌ها به منزلۀ تحقیر قدرت خداوند، اهانت به عقل و شعور بشر و توجیهی برای استبداد تعبیر شود، آورده است: در قرن یازدهم شیعیان به منظور تشکیل یک گفتمان مذهبی «خردمحور» این تفکّرات را اختیار کرده‌اند. آنها برای پشتیبانی از این طرح فکری، از همه‌چیز از مطالعات ادبی و نظریۀ سیاسی گرفته تا فلسفۀ طبیعی و حدس و گمان‌های متافیزیکی بهره گرفته‌اند.
در این کتاب نقش الشریف المرتضی بغدادی (علم‌الهدی) در این رویدادها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. وی متفکّری بود که بیش از همه در شکل‌گیری این تحوّلات برگشت‌ناپذیر که همچنان محور هویت شیعیان دوازده امامی است نقش داشته است.

نویسنده در این کتاب به تحلیل این طرحِ عقلایی پرداخته و زمینه‌ای را که علم‌الهدی را بر آن داشت تا شراب کهنۀ اصول عقاید تشیّع را در جام کلام نظام‌مندِ معتزله بریزد روشن می‌سازد.

تألیف: حسین علی عبدالساتر
تاریخ انتشار: 1 ژولای 2017
انتشارات دانشگاه ادینبره
تعداد صفحات: 320

حسین علی عبدالسّاتر استادیار مطالعات اسلامی و فرهنگ عربی در گروه ادبیات کلاسیک دانشگاه نوتردام است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.