سوزاندان اجساد در هند و معضل محیط زیست

سوزاندن سالانه میلیون‌ها جسد با چوب، محیط زیست هند را در خطر قرار داده است.

به گزارش آراس کارشناسان محیط زیست هند بر نیاز به کاربرد روشی دوستدار محیط زیست برای سوزاندان اجساد در این کشور تأکید می‌کنند و عوض کردن سوخت‌هایی همچون چوب را با گاز یکی از راه حل‌ها می‌دانند.

ویجی لیمی، کارشناس محیط زیست در این باره می‌گوید: گاز ال پی جی در دسترس است و آلودگی زیست محیطی به همراه ندارد و این گاز باید در تمام کوره‌‌های سراسر هند در دسترس باشد تا بتوانیم درختان را برای نسل آینده حفظ کنیم. وی افزود: برای سوزاندن اجسادی که سالانه تشییع می‌شوند، باید ۴.۵ میلیون درخت حدود ۲۰ ساله سوزانده شوند و این رقم سالانه با افزایش جمعیت بالا می‌رود.

این کارشناس محیط زیست هند ادامه داد: اگر تراکم جنگلی ۵۰ هزار درخت در هر کیلومترمربع باشد، ما سالانه حدود ۹ کیلومترمربع از جنگل‌ها را برای سوزاندان اجساد از دست می‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه درختان تنها چیزهایی هستند که بدون استفاده از هیچ انرژی، از دی اکسیدکربن اکسیژن تولید می‌کنند، گفت: با توجه به اینکه هر درخت نیاز به اکسیژن دو نفر را تأمین می‌کند، با قطع ۴.۵ میلیون درخت در سال ۹ میلیون نفر را از اکسیژن محروم می‌کنیم.

لیمی ادامه داد:علاوه بر این، هر درخت آشیانه حدود ۱۵ خانواده پرنده است و با لحاظ کردن اینکه در هر آشیانه سه جوجه وجود داشته باشد، با قطع هر درخت حدود ۴۵ پرنده کشته می‌شوند. وی گفت: یکی از دلایلی که جمعیت پرندگان در هند بسرعت در حال کاهش است و بسیاری از گونه‌های آنها در حال انقراض هستند همین موضوع است.

این کارشناس محیط زیست اظهار داشت: تقریبا هر روز گزارش‌هایی مبنی بر حمله شیرها به انسان‌ها در مناطقی از جمله ناشیک، پاوای و چندراپور در ماهاراشترا می‌رسد. حمله شیرها به این دلیل است که آنها شکار خود را می‌کشند و بالای درخت‌ها پنهان می‌کنند. اما با بریدن درخت‌ها، ما زیستگاه آنها را نابود می‌کنیم و زنجیره غذایی را به هم می‌زنیم.

وی فرسایش خاک را نیز یکی دیگر از نتایج قطع درختان دانست و افزود: فرسایش خاک منجر به تخلیه سفره‌های آب زیرزمینی و خشکسالی می‌شود که بسیاری از مناطق هند با آن مواجه هستند.

منبع: آراس
 

سوزاندن سالانه میلیون‌ها جسد با چوب، محیط زیست هند را در خطر قرار داده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.