انتقاد سازمان عفو بین‌الملل از قوانین سختگیرانۀ ضدتروریستیِ اتحادیۀ اروپا علیه مسلمانان

روز سه‌شنبه سازمان عفو بین‌الملل ضمن گزارشی از وضع مجموعۀ جدیدی از قوانین در اروپا خبر داد که مسلمانان و پناهندگان را مورد تبعیض قرار می‌دهد و احساس ترس و بیگانگی و طردشدگی را در بین آنها فزونی می‌بخشد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، گروه حقوق بشر درباره اقدامات امنیتی که ظرف دو سال گذشته در چهارده کشور عضو اتّحادیۀ اروپا اتّخاذ شده، زنگ هشدار را به صدا درآورد. در این دو سال280 نفر در گیرودار حملات تروریستی در فرانسه، بلژیک و آلمان کشته شدند. این حملات که عمدتاً داعش عهده‌دار آنها بوده است، موجب شدّت گرفتن کشمکش‌ها بر سر موضوع مهاجرت شده است، محبوبیت احزاب جناح راست را افزایش داده و امنیت را به موضوعی کلیدی در انتخابات آتی فرانسه، آلمان و هلند تبدیل ساخته است.
 
خانم جولیا هال یکی از متخصّصان سازمان عفو بین‌الملل در حوزۀ مبارزه با تروریسم که مؤلف این گزارش نیز هست می‌گوید: "ما در سراسر منطقۀ اتحادیۀ اروپا شاهد آنیم که مسلمانان و خارجی‌ها تروریست قلمداد می‌شوند. چنین کلیشه‌سازی‌هایی بر این گروه‌ها تأثیری منفی می‌گذارد و به شدّتِ وحشت‌زدگی و طردشدگی آنان می‌افزاید."

هال هشدار می‌دهد که ممکن است بعضی‌ها از اقدامات سختگیرانۀ مراقبتی و حقّ اختیار تجسّس، توقیف و بازداشت سوءاستفاده کنند و به اقلیت‌های بی‌آزار آسیب برسانند.

بنابه گفتۀ سازمان عفو بین‌الملل، اقدامات جدیدی که در جهت سرکوبِ مدافعه از تروریسم صورت می‌گیرد، فضای آزادی بیان را محدود می‌سازد. در سال 2015 در فرانسه یک سوم از 380 نفری که به خاطر مدافعه از تروریسم مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، افراد نابالغ بودند.

گروه حقوق بشر اقدامات استبدادی از جمله وضع نابجای حکومت نظامی، محدودیت‌های مسافرتی و بازرسی‌های پلیس نسبت به افرادی که هیچ جرمی انجام نداده‌اند و اغلب نمی‌دانند که به چه جرم متّهم شده‌اند محکوم ساخت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.