چرا زنان اجازۀ رفتن به کوهستان آتوس را ندارند؟

احتمالاً کوهستان آتوس به مساحت 335 کیلومتر مربع واقع در کشور یونان، بزرگ‌ترین مکان در جهان است که ورود زنان و حتّی حیوانات ماده به آن ممنوع است.

به گزارش دین آنلاین به نقل از بی بی سی، کوهستان آتوس که در یک شبه‌جزیره واقع شده، مکانی مقدّس است که هر روزه صد زائر مرد ارتدوکس و ده زائر غیرارتدوکس به این منطقه سفر می‌کنند و می‌توانند سه شب در یکی از بیست صومعۀ مستقر در کوهستان اقامت بگزینند. اگر کسی بخواهد از کوهستان آتوس دیدن کند، اولین مرحله این است که یک کپی از پاسپورت خود را به «ادارۀ زوار کوه آتوس» ارائه دهد.

هزار سال است که هیچ زنی اجازۀ ورود به ساحت این کوهستان را نداشته و حتّی نباید وارد دایرۀ پانصد متری ساحل آن شوند. چراکه صومعه‌های موجود در این مکان همگی مختصّ مردان هستند و زنان حقّ ورود به صوامع مردان را ندارند. این آسان‌ترین راه برای فراهم کردن زمینۀ تجرّد  برای راهبان است. چیزی که کوه آتوس را از دیگر صوامع متمایز می‌سازد، آن است که کلّ شبه‌جزیره یک صومعۀ عظیم محسوب می‌شود.

دلیل دیگری که مانع از ورود زنان به این منطقه می‌شود به یک روایت ارتدوکس برمی‌گردد. طبق یکی از روایت‌ها، وقتی حضرت مریم در حال سفر دریایی به قبرس بود، باد کشتی را منحرف کرد و حضرت در کوه آتوس از کشتی فرود آمدند. مریم مقدّس از این سرزمین خوشش آمد و از فرزندش خواست تا اینجا متعلّق به او باشد و او پذیرفت. لذا این سرزمین «باغ حضرت مریم» نیز خوانده می‌شود و وی تنها نمایندۀ زنان در این شبه‌جریزه است.

یکی از قوانین حاکم بر این مکان آن است که مردان برای آمدن به آن باید محاسن بگذارند. در عصر بیزانس حتّی از ورود خواجه‌ها و پسران نیز ممانعت می‌شد. دلیل این امر آن بود که از احتمال ورود زنان با لباس مردانه جلوگیری به عمل آید.

از اماکن دیگری که زنان اجازۀ ورود به آنها را ندارند می‌توان به «معبد ساباریمالا» واقع در هندوستان، «کوه مقدّس اومین» در ژاپن و خیابان «هربرت‌اشتراس» در هامبورگ اشاره کرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.