نبرد اقتصادی با داعش

بنا به اظهار مقامات مسئول مبارزه با تروریسم، داعش سال نو را با حساب بانکی خالی آغاز کرده است. این ثمرۀ ماه‌ها تلاش جدّی و مستمر برای محروم ساختن داعش از سود نفت و عواید دیگری بوده که برای تأمین بودجۀ عملیات نظامی و حملات تروریستی مورداستفاده قرار می‌گرفته است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از واشنگتن پست، طبق گفتۀ مقامات مسئول امریکا و خاورمیانه، ظرف پانزده ماه گذشته، هواپیماهای ائتلافِ مبارزه با داعش بالغ بر 1200 فروند از کامیون‌های تانکر‌دار داعشی‌ها را منهدم کرده‌ و برای تخریب میادین نفتی‌ای که برای تروریست‌ها باقی‌مانده، تسلیحات و تاکتیک‌های جدیدی را به کار گرفته‌اند.
 
حملات نظامی با اقدامات تازه‌ای با هدف به تعطیلی کشاندن شبکه‌های مالی مورداستفادۀ داعش برای تأمین منابع و پرداخت حقوق مبارزانش همراه بوده است. دولت عراق و امریکا نیز اقدام مشترکی را برای مجازات شرکت‌هایی که در حوزۀ فعالیت‌های پولی به تروریست‌ها خدمت‌رسانی می‌کنند آغاز کرده‌اند.

این کمپین باعث شده است که سود حاصل از فروش نفت که از مدّت‌ها پیش بزرگ‌ترین منبع عواید داعش بوده است کاهش پیدا کند و مشکلات اقتصادی این سازمان تروریستی که تا همین چندوقت پیش ثروتمندترین سازمان تروریستی جهان بود، شدّت بگیرد. یکی از علائم تنگنای مالی داعش، کاهش سطح دستمزدهای آن است. «دولت اسلامی» که چند ماه پیش حقوق‌ها را 50درصد کاهش داده بود، در حال حاضر برای پرداخت همین میزان نیز با مشکل مواجه شده است.

دو سال و اندی است که هواپیماهای ائتلاف در حال بمباران کردن میادین نفتی و ناوگان تانکری این گروه تروریستی هستند، اما بارزترین موفقیت‌های چند ماه گذشته عملیاتی نظامی بوده است که هدف آن چاه‌های نفتی و دیگر زیرساخت‌های زیرزمینی بوده است. بدین ترتیب داعش دیگر قادر نخواهد بود این چاه‌ها را مرمّت کند یا از طریق روش‌های موقّتیِ دیگر به استخراج نفت بپردازد.

نتیجۀ این اقدامات آن بوده که اکنون عواید نفتی داعش به کسر کوچکی از عایدیِ روزانه 1/3 میلیون دلاری این گروه در اوایل سال 2015 رسیده است.

داعش برخلاف القاعده از لحاظ مالی عمدتاً مستقل بوده است و بخش اعظم درآمد خود را از طریق فروش نفت، ارتکاب جرم و جنایات و همچنین از طریق اخذ مالیات و حقّ اجاره از سکنه و کسبه در قلمروهای تحت‌اشغال خود به دست می‌آورد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.