داعش در اندونزی برای شب‌های کریسمس برنامه داشت

سخنگوی پلیس اندونزی اظهار داشت داعشی‌های اندونزیایی نقشه کشیده بودند که در شب سال نو با ساطور و چاقو به پاسگاه پلیس حمله کنند. خوشبختانه در روز یک‌شنبه پلیس موفق شد ابتدا دو تن از آنها را دستگیر و بدین ترتیب مخفیگاهشان را کشف کند. در آنجا پلیس دو داعشی‌ دیگر را که با ساطور به آنها حمله‌ور شده بودند به ضرب گلوله از پای درآورد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از اکسپرس، «ریکوانتو» سخنگوی پلیس اندونزی در پاسخ به گزارشگران گفت: "این چهار تن قصد داشتند در شب سال نو به پاسگاه پلیس در «پورواکارتا» محلّه‌ای واقع در صد کیلومتری شرق جارکارتا پایتخت اندونزی حمله کنند."

حملۀ یک‌شنبه جدید‌ترین حملۀ داعشی‌ها در فهرست طویل حملات آنها بوده است. نگرانی‌ها از جسورتر شدن داعشی‌ها در بزرگ‌ترین کشور مسلمان‌نشین جهان افزایش یافته است.

هفتۀ گذشته پلیس اظهار داشت که دست‌کم چهارده نفر در حال بازجویی دربارۀ نقشۀ بمب‌گذاری انتحاری در کاخ ریاست‌جمهوری در جاکارتا و یک محل نامعلوم دیگر هستند. در هر دو عملیات از عوامل زن نیز استفاده شده بود؛ این شگرد جدید داعشی‌های اندونزی است. پلیس همچنان در حال بررسی است که آیا داعشی‌هایی که در این عملیات دست داشتند قصد ساختن بمب داشتند یا خیر.

متهمان از اعضای گروه تروریستی «جماعت انصار توحید» بودند که حامی داعش است، اما هنوز روشن نیست که آیا با «بحر نعیم»، داعشی اندونزیایی که تقریباً دو سال پیش به سوریه گریخت در ارتباط بودند یا خیر. پلیس می‌گوید بسیاری از توطئه‌های اخیری که برملا شده از نعیم سرمشق گرفته است.

ظرف چند ماه گذشته، پلیس اندونزی ده‌ها تن از مظنونین داعشی را دستگیر کرده است، از جمله یک گروه در جزیره‌ای در نزدیکی سنگاپور که به گفتۀ پلیس، قصد داشتند با موشک به شهر حمله کنند.
امسال واحد پلیس ویژۀ اندونزی دست‌کم پانزده مورد از حملات داعشی‌ها را خنثی کرده و بیش از 150 تن را در این رابطه دستگیر کرده است.

در ژانویۀ 2016 نیروهای داعشی با بمب و تفنگ به مرکز جاکارتا حمله کردند و منجر کشته شدن چهار تن شدند. این اولین حملۀ داعش به جنوب‌شرق آسیا بود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.