محدودیت‌های مذهبی در بین پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان

آنجلینا تئودورو

طیف محدودیت‌ها و خصومت‌های مذهبی در بین 25 کشور پرجمعیت جهان (که دربردارندۀ 5 میلیارد از 5/7 میلیارد جمعیت جهان هستند) بسیار متفاوت است. این محدودیت‌ها در کشور ژاپن در کمترین سطح و در کشور مصر در شدیدترین سطح خود قرار دارند.

به گزارش دین‌آنلاین، براساس یکی از تازه‌ترین مطالعات صورت‌گرفته در مرکز پژوهشی پیو، کشورهای اندونزی، پاکستان، روسیه و ترکیه نیز دارای بالاترین سطح محدودیت‌های مذهبی هستند. برای مثال در سال 2014 حملات فرقه‌ای متعدّدی در مصر صورت گرفت. گروهی از حامیان اخوان‌المسلمین به خانمی که در اتومبیل خود صلیبی به همراه داشت حمله کردند، آن زن را به خیابان کشاندند، کتک زدند و کشتند. در روسیه نیز قانون جدیدی به تصویب رسیده است که بر فعالیت عبادتگاه‌ها اعمال محدودیت می‌کند. به موجب این قانون، گروه‌های مذهبی‌ای که درصدد برگزاری رویدادها یا مراسم‌های مذهبی هستند، ملزمند که ابتدا گزارش دقیقی از برنامه‌های خود ارائه دهند.

در ایالات متّحدۀ امریکا نیز خصومت‌های اجتماعی در سال 2014 برای نخستین بار به سطح بالایی رسید. وقتی محدودیت‌های مذهبیِ مورداعمال دولت را بررسی می‌کنیم، پرجمعیت‌ترین کشور دنیا، یعنی چین دارای بالاترین سطح محدودیت‌ها است. برای مثال در استان کاشغر که منطقۀ مسلمان‌نشینی در بخش غربی کشور است، مقامات مسئول کارمندان فعلی و بازنشستۀ دولت را مجبور به امضای تعهّدنامه‌ای ساخته‌اند مبنی بر این که در ماه رمضان مردان ریش خود را بلند نکنند و زنان نیز از پوشش حجاب استفاده نکنند.

پاکستان که ششمین کشور پرجمهیت جهان است، بالاترین سطح خصومت‌های اجتماعی مرتبط با دین را دارد. در ایالت پنجاب گروهی متشکّل از 1500 روستانشین یک زوج مسیحی را متّهم به توهین به مقدّسات کردند و آنها را زنده‌زنده در کورۀ آجرپزی سوزاندند.

البته بسیاری از کشورهای پرجمعیت دارای سطح پایینی از محدودیت‌ها و خصومت‌های مرتبط با دین هستند؛ از جمله برزیل، کنگو، ژاپن، فلیپین و آفریقای جنوبی.
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.