ما را به یاد کلیساهای قرون وسطی می‌اندازید

اعتماد در این شماره نامه علی مطهری به آیت الله یزدی را منتشر ساخته و در کنار گزارشی درباره تعزیه، به نقد کتاب ممنوعه زیباکلام پرداخته است.

ما را به یاد کلیساهای قرون وسطی می‌اندازید
روزنامه اعتماد در صفحه ۳ نامه علی مطهری به آیت‌الله یزدی را به چاپ رسانده و رویکرد او درباره مسابقه فوتبال را سبب دین‌گریزی دانسته است.
 
علی مطهری در نامه‌اش بیش از هر چیز نسبت به وجود خرافات در دین هشدار داده و از اظهاراتی که سبب گریزان شدن عده‌ای از دین می‌شود، ابراز نگرانی کرده است.
 
در بخش هایی از این نامه می خوانیم:
– فرضا مردم برای گلی که ایران به کره جنوبی بزند، خوشحال شوند و عده‌ای ابراز شادی کنند؛ آیا این امر به معنی خوشحالی و شادی برای شهادت امام حسین علیه السلام و هتک حرمت و اهانت به ساحت سیدالشهداست؟ علاوه بر اینکه مردم در چنین موقعیت‌هایی به خوبی می‌دانند که چگونه رفتار کنند….
 
– اگر کسی بعد از سال‌ها پدر یا مادر یا فرزندش را در شب عاشورا ملاقات کند آیا نباید خوشحال شود و بخندد چون حرمت آن امام عزیز را شکسته است؟! همین نگاه است که باعث شده است در دو ماه محرم و صفر مردم ایران مراسم ازدواج برگزار نکنند حتی به قیمت صدها و هزاران گناهی که به علت تاخیر در ازدواج جوانان رخ می‌دهد و از طرف دیگر تالارهای برگزاری مراسم ازدواج، قبل و بعد از این دو ماه با تراکم مشتری و مشکلات برای مردم مواجه می‌شوند. چه مانعی دارد غیر از چند روز قبل و بعد از عاشورا و اربعین و سه روز آخر صفر مردم عرفا مجاز به برگزاری مراسم ازدواج باشند همانطور که شرعا مجاز هستند. قطعا امام حسین هم به این وضع راضی‌تر است.
 
– اینجانب جناب عالی را در مجموع یک روحانی عالم و روشنفکر می‌دانم، ولی رویکردی مانند آنچه درباره مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی ابراز کردید برایم قابل هضم نیست و معتقدم عده‌ای را از دین گریزان می‌کند و انسان را به یاد اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی می‌اندازد که منجر به گریز مردم اروپا از دین شد.
 
 

 
خوستار گسترش موسیقی اصیل ایرانی هستیم
اعتماد در صفحه 3 سخنان سخنگوی دولت در مورد موضوع کنسرت ها را رسانه ای کرده و از قول او در واکنش به اظهارنظرهای اخیر برخی آیات عظام در قم تاکید می‌کند: «دولت به‌شدت اعتراض دارد که در این ایام که برای جمع‌بندی فعالیت‌ها نیازمند صرف انرژی است، مباحثی هر روز با عنوانی ایجاد شود».
 
نوبخت در بخش هایی از سخنان گفته است:
– هم به موسیقی اصیل ایرانی معتقدیم و باید در جهت گسترش این هنر اقدام کنیم و هم باید بر اساس قوانین حرکت کنیم.
 
– در بسیاری از موارد این مراسم مغایرتی با احکام شرعی ندارد و هنر مدیریت این است که در کنار مجموعه‌ای از تضادها به گونه‌ای عمل کنیم که بیشترین منفعت را برای ملت تامین کنیم.
 
– برگزاری کنسرت طبق چارچوب قانون صورت می‌گیرد و هیچ فردی نمی‌تواند از اختیارات فراقانونی نسبت به لغو آن اقدام کند.
 
– ما برای روابط خوب با بیوت آیات عظام و علماء اعتبار و اهمیت زیاد و برای نظرات آنها احترام ویژه‌ای قائل هستیم و در عمل هم نشان خواهیم داد. مدیران نیز باید آگاهانه و هوشمندانه به این عرصه وارد شوند و باید معتدل عمل کنند ودر کنار پشتیبانی از کنسرت‌ها باید تلاش شود که در چارچوب قانون باشد تا از سرمایه‌های کشور حمایت شود واین هنر مدیریت است البته این به معنای بی‌توجهی به نظرات آیات عظام نیست.
 

هیچکس سخنان ویتگنشتاین را نمی‌فهمید
این روزنامه در صفحه 7 گزارش مجتبی حدیدی در معرفی کتاب «فرهنگ و ارزش» را به چاپ رسانده و از لودویگ ویتگنشتاین به عنوان مرد عجیب و غریب کمبریج یاد کرده که هیچکس سخنانش را نمی‌فهمید.
 
نگارنده در آغاز این گزارش آورده است: «سربازی که در جنگ نخست جهانی انجیل در کوله پشتی داشت، می‌خواست کشیش شود و مدتی را باغبان کلیسا شد و دوره‌ای را نیز معلم کودکان بود. به راستی او چه ارتباطی به فرهنگ و ارزش دارد که چنین رگه‌هایی را در زندگی وقف فلسفه و زبان‌شناسی‌اش می‌بینیم؟»
 
همچنین در پیشگفتار این کتاب می خوانیم: «در میراث دستنویس ویتگنشتاین غالبا یادداشت‌هایی به چشم می‌خورد که با وجود پراکندگی‌شان در میان نوشته‌های فلسفی، در زمره آثار فلسفی قرار نمی‌گیرند. برخی مربوط به سرشت فعالیت فلسفی می‌شوند و برخی دیگر به موضوعات عام، نظیر پرسش‌های هنر و دین می‌پردازند.»
 
در بینا متن این کتاب به سوژه‌هایی مانند اخلاق، ارزش و منطق دست یابیم، چرا که ایمان برای او اعتماد به خویش و در راه بودن است و رسم ویتگنشتاین، شورش علیه فلسفه خود است. پس این‌بار در نظام فرهنگ و ارزش از سمت خود به حضور انسان در هستی نگاه می‌کند.
 

 
تئاتر آیینی یا دینی، مساله این است
روزنامه اعتماد در صفحه 12 گزارش بابک احمدی با عنوان «تئاتر آیینی یا دینی، مساله این است» را منتشر ساخته و با یادآوری تاکید جمع زیادی از کارشناسان و علاقه‌مندان هنر نمایش بر عدم محدودیت اجرای تعزیه در یک زمان محدود، نوشته است: «تعزیه تکرار الگوهای گذشته ایرانیان است که همواره تکرار می‌شود. الگوی «خیر و شر» است که باید در تعزیه پیگیری کنیم. ملت‌ها با اسطوره‌های خود ‌زندگی می‌کنند که الگوی وحدت‌بخش هستند و ما باید از خود سوال کنیم الگوی ما چیست؟»
 

او از قول یکی از هنرمندان، دلایل مهم پسرفت این رشته را، از دست رفتن پیشکسوت‌های این عرصه، کم‌کار شدن اساتید و فقدان آموزش دانسته و معتقد است: «گاهی تک و توک اتفاق‌هایی می‌افتد ولی به هیچ‌وجه نمی‌توان منتظر نتایج دلگرم‌کننده بود. از سویی کم‌توجهی مسوولان به شیوه اجرایی نمایش‌های سنتی ایرانی موجب شده تعاریف دقیق و درستی از این‌گونه‌ها شکل نگیرد. برهمین مبنا هر از گاهی چند نفری دور هم جمع می‌شوند و نمایشی روی صحنه می‌برند و عنوان آیینی یا دینی به آن می‌دهند.»
 
 
 
زیباکلام و کتاب ممنوعه اش
اعتماد در صفحه ۱۶ یادداشت علی شکوهی زیر عنوان «توجیهات آقای زیباکلام» را منتشر ساخته و با مرور بخش هایی از کتاب ممنوع‌الانتشار او با عنوان «تولد اسراییل» نوشته است: «زیباکلام در قسمتی از نوشته‌اش این پرسش را مطرح می‌کند که «چرا در غرب و در نظام لیبرال دموکراسی که تحقیق و نظریه‌پردازی در هر زمینه از انکار باریتعالی گرفته تا مقدس‌ترین اعتقادات دینی و اخلاقی اشکالی ندارد، در مورد هولوکاست نمی‌شود تحقیق کرد و منع قانونی برای آن وجود دارد؟».
 
به نوشته شکوهی، زیباکلام معتقد است «ریشه قوانین و مقرراتی که علیه بررسی در زمینه هولوکاست در شماری از کشورهای اروپایی وضع شده، در حقیقت ریشه در مساله آنتی‌سمتیسم یا در ضدیهودی بودن و نژادپرست بودن منکرین هولوکاست دارد. به بیان دیگر علت مخالفت با انکار هولوکاست و مجرم شناختن آن در حقیقت به واسطه نژادپرست بودن و ضدیهودی بودن منکرین هولوکاست است».
 
نگارنده در بخشی پرسیده است که «آیا آقای زیباکلام اجازه می‌دهد با همین منطق در کشورهای اسلامی از جمله ایران، یک دسته از مسائل تاریخی رنگ تقدس بگیرد و هرگونه تحقیق و بررسی علمی را با دلایل مشابه ممنوع کنند و نویسندگان در آن باره را از قبل مجرم بنامند؟»
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
  فراکسیون امید: بین ورزش و مسائل مذهبی تقابل ایجاد نشود.
 
 
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.