صدای گوشخراش احزاب راست افراطی در اروپا

شرق در اولین شماره هفته، روند روبه رشد استقبال از احزاب راست افراطی در اروپا را با اهمیت دانسته و گفتگو با دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها را منتشر ساخته است.

صدای گوشخراش استقبال از احزاب راست افراطی در اروپا کمتر از بمب تروریست‌ها نیست
روزنامه شرق در صفحه 9 در یادداشتی به قلم «اردشیر زارعی‌قنواتی» زیر عنوان «افول اروپا در فقدان رهبران کاریزماتیک»، سه‌گانه «پدیده مهاجرت»، «تروریسم بین‌المللی» و «تقویت راست افراطی در سطوح جامعه مدنی» را از مشکلات هم‌زمان و کاملا مرتبط با هم کشورهای اروپایی و اصولا تمدن غرب دانسته و معتقد است سیاست‌های متفاوت غلبه بر آنها، بعضا با دموکراتیزاسیون اروپایی، قوانین بنیادین مبتنی بر رعایت حقوق ‌بشر، روند گلوبالیزاسیون، هم‌گرایی و ادغام فرهنگی در این ساختار مدعی دموکراسی، چندان همخوانی ندارد.

نگارنده در توصیف تروریسم بین‌المللی آورده است: «ورود پدیده تروریسم بنیادگرای اسلامی به بطن جوامع اروپایی به‌ویژه  به درون کشورها و جوامعی که از دموکراسی بازتری برخوردار بوده‌اند، هم‌اکنون این جوامع را با تصویر یک هیولای کریه‌المنظری روبه‌رو کرده است که هیچ‌کس از آسیب‌های آن در امان نخواهد بود. تروریسم جدید ریشه‌های خود را در ایدئولوژی خشونت مابین تمدنی آبیاری می‌کند و به‌همین‌دلیل برای آن، تعیین هدف و نوع اقدام تابع هیچ قانون و ضابطه انسانی نخواهد بود.
 
زارعی ورود سیل‌آسای مهاجران شرقی و گسترش اقدامات تروریستی در جوامع اروپایی، را بهترین زمینه برای رشد و تقویت مهاجرستیزی و گرایشات راست افراطی دانسته ومی نویسد: «سیر شتابنده استقبال افکار عمومی از احزاب راست افراطی در فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، اتریش، هلند، سوئد، مجارستان، دانمارک و نروژ زنگ خطری است که صدای گوشخراش آن کمتر از بمب تروریست‌ها و سیل مهاجران نخواهد بود. سقوط اعتبار اخلاقی احزاب راست میانه و سوسیال‌دموکرات اروپایی به ورطه همین مهاجرستیزی و اسلام‌هراسی به‌ویژه در کشوری مانند فرانسه که حتی نخست‌وزیر سوسیالیست آن «مانوئل والس» امروز با زیرپاگذاشتن اصول و قوانین پایه کشور و پرنسیب‌های حزبی، دعوای «بورکینی» زنان مسلمان را عمده می‌کند، گویای وضعیتی تأسف‌بار است که فعلا بسیاری در آن سقوط کرده‌اند. اروپای امروز به جای ریشه‌یابی و یافتن پاسخ درست برای مشکلات خود، فقط دارد وقت را هدر می‌دهد و این دقیقا همان چیزی است که تروریست‌ها و راست‌گرایان می‌خواهند.»
 
 
 
مسئله محرومیت‌زدایی و اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی بیشتر در اولویت است
شرق در صفحه 6 گفتگو با حجت‌الاسلام «علی یونسی»، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها را به چاپ رسانده و زیر عنوان «مطالبه اصلی اقوام ایرانی تکریم و محرومیت‌زدایی است»، یکی از راه‌های هم‌بستگی ملی را آشنایی مردم با زبان‌ها، لهجه‌ها، آداب و رسوم قومی و خرده‌فرهنگ‌های مختلف با همدیگر دانسته است.
 
او در بخش هایی از این گفتگو آورده است:
– قرآن می‌فرماید اینکه ما شما را از قبایل مختلفی آفریدیم، به دلیل آن است که همدیگر را بشناسید. هم‌شناسی عامل اصلی هم‌بستگی است و هم‌ناشناسی یکی از دلایل عدم انسجام و تفرقه است. مردمی که همدیگر را نمی‌شناسند ممکن است با همدیگر دشمنی کنند.

– در گذشته، تصویب شد که دانشجویان بیشتر در محل زندگی تحصیل کنند. مثلا شاید برای دختران توجیه داشته باشد که من آن را هم چیز خوبی نمی‌بینم. با هر شیوه‌ای سعی کنیم که مردم ایران با هم تداخل داشته باشند و همدیگر را بیشتر بشناسند.
 
مسئله محرومیت‌زدایی برای کردستان و سیستان‌وبلوچستان و اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی بیشتر در اولویت است؛ اما شرایط استان‌های آذری‌زبان ما فرق دارد، چون جزء استان‌های محروم نیستند.
 
 
 
ائتلافی نامبارک
این روزنامه در صفحه 9 نیز یادداشت روزنامه « نیویورک‌تایمز» با عنوان «دوستی اسرائیل با اعراب» را منتشر ساخته و درباره نزدیک شدن عربستان سعودی و اسراییل نوشته است: «اسرائیل و عربستان سعودی درحال‌حاضر روابط دیپلماتیک رسمی با یکدیگر ندارند؛ عربستانی‌ها حتی این رژیم را به رسمیت نشناخته‌اند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد روابط میان عربستان و دیگر کشورهای عربی با این رژیم نه‌فقط رو به بهبود است، بلکه در حال توسعه به سمت ایجاد یک ائتلاف صریح‌تر در نتیجه تقابل آنها با ایران است. اگرچه روابط میان کشورهای عربی با اسرائیل می‌تواند تأثیراتی بر خاورمیانه پرآشوب داشته باشد، اما در نهایت شاید موجب شود فلسطینی‌ها از غافله عقب بمانند و این یک دورنمای نگران‌کننده است.»
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
باید در قم خاکریز می‌زدیم / سردار احمدی، فرمانده سپاه علی بن ابیطالب(ع): اگر مدافعین حرم نبودند، شاید باید در قم در برابر داعشی‌ها خاکریز می‌زدیم. مسبب قتل مسلمانان در سوریه و عراق، رئیس‌جمهور آمریکاست که در دامن آلوده خود داعشی‌ها را پرورش داده است.
 
 
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.