متعرضان به سفارت عربستان هنوز حکمی ندارند

اعتماد در آخرین شماره هفته، تشریفات ریاست‌جمهوری در دوره روحانی را با اهمیت دانسته و در کنار سخنان رهبری درباره ممنوعیت شرعی سلاح های شیمیایی و هسته‌ای، از مرگ مغز تبلیغات داعش سخن گفته است.

اسب به خاطر ریشه کهن در اسلام و ایران وارد سان شد
روزنامه اعتماد در صفحه 10 گفتگوی «رعنا زوره» با «بهمن حسین‌پور»، معاون مراسم و تشریفات ریاست‌جمهوری را به چاپ رسانده و زیر عنوان «تشریفات در دولت روحانی» نوشته است: «تشریفات یکی از مهم‌ترین ابزارها در روابط سیاسی و به ویژه روابط بین‌المللی است. به‌کارگیری قواعد و آداب و رسومی که در آن قدرت و فرهنگ یک کشور تجلی می‌یابد در واقع تشریفات نامیده می‌شود.»

بهمن حسین‌پور، با اشاره به اینکه در اصول تشریفات و پیاده کردن پروتکل‌ها ترس را کنار گذاشتم، می گوید: «در کشور ما به غلط هرگاه نام تشریفات مطرح می‌شود، همه ذهن‌ها به سمت اشرافی‌گری می‌رود که کاملا نادرست است. باید این دید را تغییردهیم، تشریفات در اصل به دنبال بیان زیبایی‌های یک جامعه و کشور است. با رعایت اصول تشریفاتی و پروتکل‌ها به دنبال اعلام انضباط و آراستگی ایران اسلامی هستیم.»
 
او در بخشی از سخنان درباره استفاده از «اسب» در تشریفات ریاست‌جمهوری گفته است: «با توجه به اینکه ایران میراث‌دار دولتمداری دیرینه و قوی است، در دیدارهای رسمی و استقبال‌ها از اسب به عنوان نماد صلابت استفاده کردیم. اسب ریشه در اسلام و ایران کهن دارد و به همین دلیل آن را وارد سان کردم.»
 
 
 
رهبر انقلاب: سلاح های شیمیایی و هسته‌ای براساس مبانی اعتقادی و دینی ممنوع هستند
اعتماد در صفحه 2 به انعکاس سخنان رهبر انقلاب در دیدار از نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پرداخته و با اشاره به ضرورت قدرت دفاعی کشور آورده است: «ما برای گسترش صنایع دفاعی محدودیت‌هایی قائل هستیم و سلاح‌های کشتار جمعی همچون سلاح شیمیایی و سلاح هسته‌ای، براساس مبانی اعتقادی و دینی ممنوع هستند. به غیر از این محدودیت‌ها، در بقیه زمینه‌ها هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی و نظامی وجود ندارد و پیشرفت در این عرصه‌ها، یک وظیفه است.»
 
ایشان با بیان اینکه «قدرت‌هایی که مدعی عقل و انصاف هستند و درخصوص صلاحیت اخلاقی کشورها برای دارا بودن یا دارا نبودن برخی تجهیزات دفاعی سخن می‌گویند، خود به هیچ‌یک از اصول اخلاقی پایبند نیستند» افزودند: «ما در امریکا با چنین دولت‌هایی طرف هستیم و اینکه تصور کنیم با مذاکره می‌توان به تفاهم و نقاط مشترک رسید، اشتباه است.»
 
 
 
آملی لاریجانی: باب موقوفات برای دانشمندان علوم دینی و مدارس باید همیشه باز باشد
این روزنامه در صفحه 2 از قول رییس قوه قضاییه در همایش «صیانت از وقف با رویکرد تثبیت مالکیت موقوفات و اراضی ملی» از تجاوز سازمان‌های جنگل‌ها و مراتع، اوقاف و امور خیریه و ثبت اسناد و املاک بر اثر غفلت و بی‌توجهی به مستغلات مردم به عنوان وقف انتقاد کرده و گفته است: «اصراری نباشد چیزی که وقف نیست را وقف اعلام کنیم. در حالی که موضوع وقف محرز نشده نباید ملک وقف اعلام شود ولی گاهی دیده می‌شود که ذائقه برخی از افراد این‌گونه است.»
 
آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع وقف، اظهار کرد: «از طرف دیگر اوقاف زیادی در سطح کشور وجود دارد که تحت تصرف مردم است. این موضوع خلاف شرع بوده و این اراضی باید آزاد شود. در این راستا قوه قضاییه از هر تلاشی برای کمک به این هدف دریغ نخواهد کرد.»

 وی در بخش دیگری از سخنان با اشاره به وجود موقوفاتی برای دانشمندان علوم دینی، دانشگاه‌ها، مدارس، مراکز پژوهشی گفته است: «باب این مساله باید همیشه باز باشد و برای پیشبرد علم ما همواره اوقافی داشته باشیم تا لازم نباشد همیشه به بودجه‌های دولتی وابسته باشیم…. وقف نهادی است که تنها به اسلام اختصاص ندارد، اما در اسلام بسیار به آن توجه شده است و سیره امامان و معصومین ما نیز بر پاسداری از وقف بنا شده است.»
 
 
 
سید حسن خمینی: انقلاب اسلامی به تمدن بزرگ اسلامی بازگشت دارد
روزنامه اعتماد در صفحه 2 به بازتاب سخنان سید حسن خمینی در آیین تجلیل از قاریان و حافظان محافل انس با قرآن کریم در حرم امام راحل پرداخته و نوشته است: «انقلاب اسلامی که بازگشت به تمدن بزرگ اسلامی دارد، قرار است جامعه توحیدی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی ایجاد کند و بنابراین خود را باید با این منشور الهی پیوند دهد که این پیوند هرچه مستحکم‌تر باشد نشان از توجه به اصول و غایت دارد.»
 
وی با اشاره به وصیت بزرگ پیامبر(ص) با عنوان همزیستی قرآن و عترت افزوه است: «هرکس خود را در حوزه نورانیت قرآن قرار داده، احساس می‌کند که خداوند چگونه با او سخن می‌گوید؛ چرا که انسان محتاج آن است تا سخن معبود خویش را بدون واسطه بشنود و روح خویش را آرام کند.»
 
 
 
متعرضین به سفارت عربستان هنوز حکمی ندارند
اعتماد در صفحه 2 از عدم صدور حکم متعرضین به سفارت عربستان نوشته و آورده است: «هرچند رییس دادگاه وعده صدور حکم را برای یک هفته تا ده روز پس از پایان آخرین جلسه عنوان کرد، اما هنوز هم با گذشت 45 روز و پس از چند بار تمدید وعده صدور حکم برای هفته‌های آینده، باز هم این اتفاق روی نداد تا وکیل یکی از متهمان حمله به سفارت عربستان از دلیل طولانی شدن صدور حکم بگوید.»

محمد نریمانی، وکیل مدافع یکی از متهمان سفارت عربستان، از دلیلی نام می‌برد که از سوی هیچ مقام قضایی نه تنها تایید نشده، بلکه تاکنون حرفی از لزوم اجرای آن به زبان نیامده است. وی قاضی این پرونده را برای صدور حکم نیازمند به مشورت با رییس قوه قضاییه و دادستان کل کشور می‌داند آن هم به این دلیل که موضوع سیاسی است.

در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: «هرچند پس از پایان رسیدگی به اتهامات 20 نفر از متهمان در دادگاه کارکنان دولت، عنوان می‌شد که به‌زودی به اتهامات بقیه متهمان در دادگاه ویژه روحانیت رسیدگی می‌شود، اما هنوز هم خبری از تشکیل جلسه عنوان نشده است که البته این بی‌خبری نمی‌تواند دلیلی برای عدم رسیدگی به 24 متهم باقیمانده باشد.»
 
 
 
علی جنتی به مجلس فراخوانده شد
اعتماد در صفحه 3 از فراخوانی وزیر ارشاد به مجلس با سوال سه نماینده درباره لغو کنسرت‌ها نوشته و از قول عبدالکریم حسین‌زاده، نایب‌رییس فراکسیون امید آورده است: «این سوال توسط اینجانب و آقایان، علی مطهری و بهرام پارسایی درباره لغو مجوز کنسرت‌ها، تامین امنیت کنسرت‌ها و مسوولیت پذیری وزیر در قبال برنامه‌های فرهنگی که برای آنها مجوز صادر می‌شود، تنظیم شده است.»

سوال و تذکر این نمایندگان به وزیر ارشاد بعد از بالا گرفتن ماجرای لغو کنسرت‌های مجوز‌دار در مشهد اتفاق افتاد. علی جنتی بعد از اصرار امام جمعه مشهد برای عدم برگزاری کنسرت در این شهر و لغو مکرر کنسرت‌ها در استان خراسان در اظهارنظری گفت: با توجه به مزین بودن شهر مشهد به مرقد مطهر امام رضا(ع)، اجرای کنسرت‌ها در این شهر مخالفانی از جمله نماینده محترم ولی فقیه در خراسان رضوی داشت که ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با اینکه این کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت، از ادامه اجرای آنها در این شهر صرف‌نظر کردیم.

مرگ مغز تبلیغات داعش
این روزنامه در صفحه 11 از کشته شدن ابو محمد العدنانی، مرد شماره دو داعش با عنوان «مرگ مغز تبلیغات داعش» یاد کرده و نوشته است: «مقام‌های امریکایی در پنتاگون می‌گویند که نمی‌توانند به شکل صد‌در‌صدی مرگ عدنانی در سوریه را تایید کنند اما اطلاع دارند که خودرویی که احتمالا عدنانی سرنشین آن بوده است در شهرک البات هدف حمله جنگنده‌های گروه ائتلاف به رهبری امریکا قرار گرفته است.»
 
در ادامه این خبر آمده است: «عدنانی را اصلی‌ترین چهره کاریزماتیک داعش در عملیات‌های برون‌مرزی و خارج از خاورمیانه و همچنین اصلی‌ترین تبلیغ‌کننده فعالیت‌ها و تفکر این گروه می‌دانند…. او یکی از قدیمی‌ترین رهبران داعش است و دلیل شهرت وی هم این است که او در سپتامبر ٢٠١۴ فراخوان برای شرکت در عملیات «گرگ‌های تنها» در سرتاسر جهان را داد. وی در نوار صوتی در آن تاریخ گفت: «اگر یک کافر اروپایی یا امریکایی را بکشید چه استرالیایی باشد چه کانادایی یا هرکافری که جنگ علیه ما را به راه انداخته است یا شهروندان کشورهایی را که جنگ علیه ما را هدایت کردند را بکشید، به خدا توکل کنید و به هر شیوه‌ای که می‌توانید آنها را بکشید. سرش را با صخره نابود کنید یا او را سلاخی کنید یا او را به یک خودرو ببندید یا او را از بلندی پرتاب کنید. می‌توانید مسمومش کنید یا او را خفه هم بکنید.»
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
اسدالله بادامچیان، قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه: اصولگرایان نمی‌خواهند برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری از احمدی‌نژاد حمایت کنند و جامعه روحانیت و مراجع تقلید، دل‌خوشی برای حمایت مجدد از وی ندارند.
 
جواد آرین‌منش، دبیر حزب موتلفه اسلامی خراسان رضوی: کار تشکیلات مذهبی، ورود به انتخابات نیست.
 
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.