عملکرد فرهنگی و مذهبی کدام دولت‌ها شاخص‌تر بوده است؟

اعتماد در این شماره از عملکرد مذهبی دولت اصلاحات و مقایسه آن با دولت احمدی نژاد نوشته و از طرح مساله مسلمانان میانمار در کنفرانس خبری «آنگ سان سوچی» و «جان کری» خبر داده است.

عملکرد فرهنگی و مذهبی کدام دولت ها شاخص تر بوده است؟
روزنامه اعتماد در صفحه 6 یادداشت «محمود میرلوحی»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با عنوان «دوم خرداد؛ میزان ترازوی آرمان خواهی انقلاب» را منتشر ساخته و با اشاره به استفاده ابزاری مخالفان اصلاحات از دین مبین اسلام برای منکوب کردن این جریان نوشته است: «بر خلاف این رویه ناجوانمردانه، در بین اصلاح طلبان همیشه تاکید بر این بوده است که بین اسلام و آزادی تعارضی نیست و تلاش اصلاحات این است که بین تاریخ ملت، نگاه دین مدارانه، آزادی، عدالت و پیشرفت سازگاری ایجاد کند.»

او با یادآوری مخالفت اصلاحات با خرافات، عملکرد فرهنگی و مذهبی دولت اصلاحات را شاخص‌تر دانسته و افزوده است: «عملکرد دولت احمدی‌نژاد به ارزش‌های دینی و اعتقادات مذهبی مردم آسیب رساند. اینجا مشخص می‌شود که کدام جریان بیش از جریان مقابل برای ارزش‌های مذهبی انقلاب بها قائل است.»
 
 
آنگ سان سوچی و راه‌حلی صلح‌آمیز در مساله مسلمانان میانمار
اعتماد در صفحه 11 به مطرح شدن مساله مسلمانان روهینجا در کنفرانسی مطبوعاتی آنگ سان سوچی، وزیر خارجه میانمار و جان کری، همتای آمریکایی او پرداخته و از قول این چهره دموکراسی‌خواه میانمار نوشته است: «واژگان احساسی، یافتن راه‌حل صلح‌آمیز و منطقی برای مشکلات ما را بسیار دشوار می‌کنند. تمام آنچه ما می‌خواهیم این است که مردم باید از مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم، آگاه باشند و به ما فضای کافی دهند تا تمامی مشکلات را حل کنیم.»

سوچی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص ممنوعیت اطلاق واژه «روهینجا» به مسلمانان میانمار توسط دولت جدید این کشور گفته است: «آنچه ما می‌خواهیم این است که از هر واژه‌ای که به این آتش دامن می‌زند، بپرهیزیم. من تنها درباره یک واژه خاص صحبت نمی‌کنم. من درباره تمامی واژگانی صحبت می‌کنم که تفرقه‌آمیز هستند و موجب تفرقه بیشتر در (استان) راخین و جاهای دیگر می‌شوند.»
 
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس مطبوعاتی از طرح این مساله در جلسه ای با سوچی خبر داده و گفته است: «من می‌دانم که این مساله اینجا احساسات بسیاری را برمی‌انگیزد. اما آنچه حیاتی است، این است که بر حل این مشکل متمرکز شویم تا توسعه و احترام به حقوق بشر را تقویت کنیم و به همه افراد عادی که در راخین و در سراسر میانمار زندگی می‌کنند، سود برسانیم.»
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:

 آیت‌الله وحید خراسانی: عقل در شخصیت حضرت ولی عصر(عج) مبهوت و حیران است.

احمد خاتمی: بیعت با حضرت ولی‌عصر(عج) جدای از بیعت با ولی فقیه نیست.

شهرام ناظری در شروع کنسرت«ناگفته» در سالن گل نرگس شهر اصفهان: جای بانوان عضو ارکستر ما خالی است و نباید فردی به خاطر جنسیت از ارایه هنرش منع شود./ اتفاقی که درباره عدم اجازه برگزاری برنامه در نیشابور رخ داد برای همه ما مایوس‌کننده بود و در ادامه تصمیمی که برای برگزاری کنسرت در تاریخ دیگری تحت فشار رسانه‌ها صورت گرفت برای ما دلگرم‌کننده نبود.
 
 
 

اعتماد در این شماره از عملکرد مذهبی دولت اصلاحات و مقایسه آن با دولت احمدی نژاد نوشته و از طرح مساله مسلمانان میانمار در کنفرانس خبری «آنگ سان سوچی» و «جان کری» خبر داده است.مرور مطبوعات/ ‌دو‌شنبه‌ 3 خـرداد / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.