عدالت اقتصادی را از خود شروع کنیم

روزنامه اعتماد در آخرین روز هفته، گزارش محسن آزموده و عاطفه شمس از میزگرد «عدالت اقتصادی٣٧سال بعد از انقلاب» به میزبانی دانشکده فنی دانشگاه تهران با حضور حمید شهرستانی، محمد مالجو و حسین راغفر را منعکس ساخته است.

حمید شهرستانی، استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه اوهایو، عدالت اقتصادی را بخشی از عدالت اجتماعی دانسته و از «مخدوش بودن قیمت‌ها»، «پایین نگه داشتن نرخ ارز» و «فروش فضای هوایی شهر» به عنوان مصادیقی برای فقدان آن در جامعه یاد کرده است.

او که «مداخله در قیمت‌ها» و «کاهش دستوری نرخ سود» را نیز از دیگر مصادیق نبود عدالت اقتصادی می داند، معتقد است باید اصلاحات را از خود شروع کنیم و از همکاران دانشگاهی خود پرسیده است: «چند درصد از اساتید قبل از کلاس مطالعه می‌کنند؟ این ارزان فروشی است. اساتیدی که کلاس‌های متعددی در هفته تدریس می‌کنند، نتیجه‌اش همین است. کیفیت پایین می‌آید. مصادیق متعدد دیگری می‌توان در سایر فضاهای اجتماعی ما یافت که نشان‌دهنده فقدان عدالت اقتصادی است.»
 
محمد مالجو، استاد پیشین اقتصاد دانشگاه علامه نیز در سخنانی، بی‌عدالتی اقتصادی در ایران امروز را بی‌سابقه دانسته و به بیان دلایل خود پرداخته است.
 
او با برشمردن «تحمیل اراده طبقات فرادست به طبقات فرودست» و « رابطه‌ فراکسیون‌های گوناگون درون طبقه اقتصادی سیاسی مسلط» به عنوان برخی دلایل بی‌عدالتی اقتصادی، به شرح سه سپهر اصلی در اقتصاد ایران پرداخته است.
 
 

حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) نیز در سخنانی با عنوان «فقر و بیکاری در ایران» ساختار اقتصادی ایران را  فقر زا دانسته و به روایت اقدامات اقتصادی منفی دولت پیشین پرداخته است.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
شهرک شیعه‌نشین صدر، قربانی عملیات داعش/ عملیات تروریستی‌ در بازاری در شمال بغداد که داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفته، ۱۳۵ کشته و زخمی برجا گذاشت.
 
 روزنامه اعتماد در آخرین روز هفته، گزارش محسن آزموده و عاطفه شمس از میزگرد «عدالت اقتصادی٣٧سال بعد از انقلاب» به میزبانی دانشکده فنی دانشگاه تهران با حضور حمید شهرستانی، محمد مالجو و حسین راغفر را منعکس ساخته است.مرور مطبوعات/ ‌‌پنج‌شنبه 23 اردیبهشت / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.