کدام نهاد بر رعایت موازین اسلام در عملیات بانکی نظارت می کند؟

اعتماد در شماره امروز به بررسی بخش هایی از طرح نظام بانکداری پرداخته و در کنار گفتگو با مترجم کتابی درباره مارکس، بخش دیگری از خاطرات سیدمحمدعلی ابطحی از دوران مدیریت رادیو را به چاپ رسانده است.

کدام نهاد بر رعایت موازین اسلام در عملیات بانکی نظارت می کند؟
اعتماد در صفحه 4 به جزییات طرح جدید نمایندگان مجلس برای نظام بانکداری پرداخته و زیر عنوان «نظارت شورای فقهی بر سیستم بانکی» از پیشنهاد نظارت شورای فقهی متشکل از رییس کل (یا قائم‌مقام) و معاون نظارتی بانک مرکزی، پنج فقیه (مجتهد متجزی در حوزه فقه معاملات و صاحب‌نظر در مسائل پولی و بانکی)، یک حقوقدان و یک اقتصاددان آشنا به مسائل پولی و بانکی بر روند اجرای قانون و تدوین آیین‌نامه و دستورالعمل‌ها برای حصول اطمینان از اجرای دقیق عملیات بانکی بدون ربا خبر داده است.
 
این روزنامه در ادامه سخنان آیت‌الله مکارم شیرازی درباره این طرح را یادآور شده و از قول ایشان نوشته است: «این بشارت را به شما بدهم که به‌تازگی گروهی از نمایندگان مجلس که بیشتر آنان روحانی هستند به‌همراه جمعی از حقوقدانان نشست‌هایی را برگزار کرده و طرح جامع بانکداری اسلامی را در دو سال تهیه کرده‌اند که بسیار مناسب است. بنده این طرح را مطالعه کرده و با حضور اعضای این گروه، نکاتی را به آنان عرض کردم که امیدوارم این طرح در عمر باقیمانده مجلس نهم، در مجلس ارایه و به تصویب برسد….»

این گزارش با اشاره به گذشت ٣٣ سال از تصویب آخرین قانون مروج بانکداری بدون‌ ربا را در کشور، از توقف پیش آمده در اجرای آن نوشته و افزوده است: «آیا قانون خود به تنهایی کافی است؟ نهاد ناظری که بتواند تایید کند همه عملیات بانکی بر اساس موازین اسلام انجام می‌شود کدام است؟ گذشته از این بانک مرکزی معتقد است که قوانین از فیلتر شورای نگهبان رد می‌شود اما نکته دیگر این است که برخی از بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که پس از قوانین تصویب می‌شود، با انتقاد علمای دینی روبه‌رو می‌شوند. جالب آنکه در دیگر بانک‌های اسلامی، چون بانک‌های مالزی هم یک نهاد نظارتی شریعت بر روند انجام فعالیت‌های آنها نظارت می‌کند. یک کمیته فقهی نظارتی حتی بر فعالیت‌های بانک مرکزی مالزی هم نظارت می‌کند.»

 
 
تداوم ارشاد و هدایت مردم، ضرورتی برای اقتدار معنوی روحانیت
روزنامه اعتماد در صفحه 1 یادداشت دکتر محمد کوکب با عنوان «تحلیلی بر یک فتوای تاریخی» را به چاپ رسانده و لغو امتیاز تنباکو در یکصد و بیست و پنج سال پیش به دنبال فتوای روحانی مبارز، آیت‌الله میرزا حسن شیرازی را حاوی دو پیام مهم دانسته است؛ یکی آنکه در صورت وجود عاملی به نام دین، آن‌هم دین ظلم‌ستیز اسلام، استعمارگران هیچگاه نمی‌توانند به مقاصد شوم خود دست یابند…. و پیام دوم، نقش موثر و تعیین‌کننده روحانیت آگاه و بیدار و زمان‌شناس در مقاطع گوناگون تاریخ این مرز و بوم بوده است.
 
او پس از مرور بخشی از افتخارات روحانیون در تاریخ معاصر کشور، به دیدگاه آیت الله  مطهری در خصوص نقش روحانیت پس از انقلاب اسلامی اشاره کرده و آورده است: «روحانیت باید در همان جای خودش باقی بماند، حتی عضویت دولت اسلامی را هم نپذیرد؛ یعنی در دولت اسلامی هم که مردمی است، در صف ملت بماند و دولت را ارشاد و مراقبت و نظات کند. هم روحانیت تا حد امکان نباید جزو دولت بشود (ولو دولت اسلامی) و هم اینکه باید روحانیت زمام امر به معروف و نهی از منکر و در حقیقت ارشاد و هدایت مردم و تامین معنویت مردم را برعهده بگیرد.»
 
نگارنده یادآور شده که استاد شهید، غفلت از این موضوع را خسرانی جبران‌ناپذیر دانسته و حفظ اقتدار معنوی و محبوبیت روحانیت را مرهون تداوم نقش تاریخی آن یعنی ارشاد و هدایت مردم و نظارت بر قدرت و حکومت دانسته است.
 
 
 
یک مترجم: بت سازان از مارکس در حق آزاداندیشی جفا کردند
این روزنامه در صفحه 7 به انتشار گفتگوی محسن آزموده با «احمد تدین»، مترجم کتاب «کارل مارکس: یک زندگی قرن نوزدهمی» اثر «جاناتان اشپربر» پرداخته و زیر عنوان «علیه استفاده ابزاری از مارکس» جاذبیت عمده کار مولف کتاب را پایین آوردن کارل مارکس از مقام الوهیت برای حزب و معرفی او به عنوان یک انسان فرهیحته قرن نوزدهمی دانسته است.
 

تدین با اشاره به نقش پدر کارل در تعیین نقشه راه و زندگی او و نقش جنی، همسر باوفا و انگلس دوست و مددکار او می گوید: «کارل در اوج فقر و فاقه باز هر روز به کتابخانه لندن می‌رود و ساعت‌ها روی طرح اقتصاد سیاسی کار می‌کند و مدام آرای خود را به روز می‌کند.  او کسی است که برای هزینه خاکسپاری دختر بچه‌اش لندن را زیر پا می‌گذارد تا دو پوند پول از آشناها قرض بگیرد و فردای آن روز باز به کتابخانه برمی‌گردد تا به پژوهش ادامه دهد. این فرد باید شخصیتی قوی و توانا و جویای حقیقت داشته باشد و ما هم بهتر است آثار درخشان او را در همین زمینه ببینیم. چون به راستی زندگی او خودش یک حماسه است.»
 
او که کار مهم مارکس را شیوه علمی و پژوهشی او و بازنگری مدام در اندیشه‌ها و نظریاتش  می داند، بر این باور است که آنان که بعد از مارکس از او بتی ساختند و تاکید داشتند نمی‌شود یک کلمه درآثار او را پس و پیش کرد، در حق آزاداندیشی و مارکس جفا کردند.
 
 
 
افراط‌ به دینداری مردم آسیب می‌زند
روزنامه اعتماد در صفحه 16 بیست و سومین قسمت از خاطرات محمدعلی ابطحی از مدیریت رادیو در دهه شصت را ارائه نموده و با اشاره به تاسیس دفتر امور شهرستان‌ها، از وضعیت این رسانه در شیراز روایت کرده است.
 
ابطحی با اشاره به تولیدات رادیو شیراز در زمینه مباحث دینی و سرود‌سازی مذهبی، از افراط آن مرکز در پخش برخی از کلیپ­های مذهبی نوشته و از شیوه عملکرد افراطی رییس کمیته انقلاب اسلامی و دادستانی آن شهر و توقع آنان برای همکاری رسانه ای در مسیر اقداماتشان سخن گفته است.
 
او که معتقد است افراط‌ به دینداری مردم آسیب می‌زند، از ایجاد دفتر شهرستان‌ها در رادیو تهران برای پیشگیری از اینگونه رفتارها نوشته است.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
احمدرضا درویش در نخستین جشنواره فیلم روح‌الله، نشستی با عنوان «سینمای دینی و آینه سینما» در جشنواره برگزار خواهد کرد.
 
 
رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه: در مبارزه با داعش تنها مانده‌ایم!/ هیچ کدام از کشورهایی که می‌گویند با داعش در سوریه مبارزه می‌کنند، متحمل زیان نشده یا به اندازه ترکیه بهای آن را پرداخت نکرده‌اند.
 
 

اعتماد در شماره امروز به بررسی بخش هایی از طرح نظام بانکداری پرداخته و در کنار گفتگو با مترجم کتابی درباره مارکس، بخش دیگری از خاطرات سیدمحمدعلی ابطحی از دوران مدیریت رادیو را به چاپ رسانده است.مرور مطبوعات/ ‌‌سه‌شنبه‌ 21 اردیبهشت / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.