ظریف: نزدیکی برخی کشور‌های اسلامی به رژیم صهیونیستی شرم‌آور است

اعتماد در این شماره به گزارش برگزاری اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری‌های اسلامی پرداخته و در گفتگوهایی از تلاش زنان برای دستیابی به حقوق خود سخن گفته است.

ظریف: نزدیکی برخی کشور‌های اسلامی به رژیم صهیونیستی شرم‌آور است
اعتماد در صفحه 10 گزارشی از برگزاری اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری‌های اسلامی در جاکارتا به چاپ رسانده تا باز هم برای چندمین بار در چند دهه گذشته از مساله فلسطین بگویند، بیانیه‌های همکاری صادر کنند و در قطعنامه‌های خود به محکوم کردن اقدام‌های رژیم صهیونیستی بپردازند.
 
اعتماد از قرائت سخنرانی رییس‌جمهور مصر توسط وزیر خارجه این کشور نوشته و از قول او آورده است: «قدس در معرض هجوم اسراییل است و اهل قدس در خط مقدم مواجهه با یهودی‌سازی قدس و نیازمند کمک‌های کشورهای اسلامی برای توانایی ایستادگی در برابر سیاست‌های یهودی‌سازی هستند.»
 
این گزارش با مرور سخنان دیگر شخصیت ها، به روایت سخنان محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه در این اجلاس و نیز در گفتگو با خبرنگاران پرداخته که تاکید کرده مساله فلسطین و قدس شریف در قلب و مرکز توجه و اولویت اصلی ما در سازمان همکاری اسلامی قرار دارد.
 
 اعتماد از قول او نوشته است:
 
– رژیم اسراییل برای سرپوش گذاشتن بر برنامه توسعه طلبانه خود جهت تغییر وضعیت مسجدالاقصی و اطراف آن، در پوشش اقدامات افراط‌گرایان صهیونیست؛ در حال اعمال سیاست خود در زمینه تغییر ترکیب جغرافیایی و یهودی‌سازی مسجدالاقصی و قدس است.
 

– ما به عنوان مسلمانان باید اختلافات خود را کنار بگذاریم و به‌دنبال اقدامات عملی برای پایان دادن به تمامی مظاهر اشغال فلسطین در یک چارچوب سازمانی باشیم و به‌عنوان یک گام در مسیر آزادی کامل فلسطین، مانع تحقق تلاش‌های غیرقانونی اشغالگران اسراییلی برای تغییر ماهیت شهر اشغال شده قدس شویم.
 
– در روزگاری که برای اولین بار رژیم صهیونیستی به صورت جدی در غرب مورد تهاجم قرار گرفته و سازمان‌های غیردولتی غربی علیه جنایات این رژیم موضع‌گیری می‌کنند، شرم‌‌آور است که برخی از کشورهای اسلامی با نزدیک شدن به این رژیم، تهاجمات غربی به رژیم صهیونیستی را جبران می‌کنند.
 
 
 
یک عضو وزارت خارجه: برخی کشورهای اروپایی در اعتراض به اسراییل از مسلمانان پیشی گرفته اند
این روزنامه در صفحه 10 به گفتگو با حمیدرضا دهقانی، سفیر سابق ایران در سازمان همکاری اسلامی درباره پنجمین نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی پرداخته و با اشاره‌ای به سابقه تاسیس این سازمان، تاثیرگذاری تصمیمات این سازمان را به عزم کشورهای تشکیل‌دهنده و شرکت‌کنندگانش مرتبط دانسته است.
 

او در بخش دیگری از این گفتگو به انتقاد از رابطه رسمی برخی از کشورهای اسلامی عضو این سازمان با اسراییل پرداخته و می گوید: «برخی کشورها و نهادهای اروپایی با وجود آنکه مسلمان نیستند و عضویتی در سازمان همکاری اسلامی ندارند، کارهایی را علیه اقدامات ضدانسانی رژیم صهیونیستی سامان داده‌اند. به‌طور مثال، برخی دانشگاه‌های اروپایی روابط فرهنگی و همکاری‌های علمی‌شان را با دانشگاه‌های اسراییلی قطع کرده‌اند. یا برای کالاهای تولید شده در اسراییل محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی را قایل شده‌اند و می‌گویند کالاهای اسراییلی باید برچسب بخورند.»
 
دهقانی با تصریح بر ناتوان شدن این سازمان در انجام  تعهدات و وظایف خود به میزان دور شدن کشورهای عضو از اهداف و آرمان‌های اولیه، معتقد است: «عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها، انجام دیدارهای پیدا و پنهان با سران اسراییل و عدم حمایت از مقاومت فلسطین موجب دوری سازمان همکاری اسلامی از اصلی‌ترین دلیل و فلسفه وجودی خود خواهد شد.»
 
 
 
دغدغه هایی از امروز و فردای زنان
اعتماد در صفحه 8 یادداشت و گفتگوهایی درباره حقوق زنان به چاپ رسانده و در اولین بخش، یادداشتی از «الهه کولایی»، نماینده مجلس ششم را ارائه نموده است.
 
زنان از مجلس آینده انتظارات بسیار دارند
کولایی در این یادداشت به مقایسه اهمیت موضوع زنان در ادوار مختلف مجلس پرداخته و از مجالس دوره های اخیر به عنوان خانه نشین کنندگان زنان یاد کرده است.

کولایی، برقراری عدالت جنسیتی را آرمانی دانسته که به سادگی تحقق نخواهد یافت اما  همراهی مجلس با دولت و دولت با مردم بر پایه موازین قانونی را زنده کننده امید به ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان ایرانی به شمار آورده است.
 

 
بازنگری و اصلاح قوانین تبعیض آمیز ‌اولویت رسیدگی به مسائل زنان در مجلس است
این روزنامه در صفحه 8 گفتگو با پروانه مافی، ‌منتخب مردم تهران در مجلس دهم را منتشر ساخته و در مقدمه ای به قلم غزل حضرتی آورده است: «از ٩ نماینده زنی که در مجلس، ‌تکیه بر صندلی‌های سبز پارلمان دارند، ‌یکی اصرار دارد زنان خانه‌نشین شوند و دیگری تنها وظیفه آنها را مادری و همسری می‌داند و انگار می‌کند همه وظیفه نمایندگی‌اش در مجلس، ‌در پیش بردن طرح جمعیت و تعالی خانواده است و فربه کردن کمّی خانواده‌ ها….»
 
پروانه مافی اما معتقد است: «وقتی همراهی دولت و مجلس در میان باشد، تقویت و انرژی فراوان حاصل خواهد شد. معاونت زنان در بحث کارشناسی مسائلی را آماده دارد که با همراهی و همگامی که با مجلس خواهد داشت، ان‌شاءالله آنها را به قوانین و مصوبات تبدیل می‌کنیم.»
 

بیشتر پیامک زنان درباره مسائل با شوهران‌شان است
اعتماد در دومین گفتگو با موضوع زنان، پای سخن معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری نشسته و به مرور آنچه «دستاوردهای سامانه پیامکی ١٠١ » نامیده، پرداخته است.

در بخشی از این گفتگو آمده است:
– بررسی پیامک‌هایی که در این ٧ ماه دریافت کرده‌ایم ما را به این سمت برد تا دوره‌های آموزش مجازی از طریق تلفن همراه را طراحی و در فاز دوم به اجرا درآوریم.
 
– گاهی فرد نمی‌داند که با مراجعه به مشاور روانشناس می‌تواند یک رفتار خود را چنان اصلاح کند که نه به طلاق و پرداخت و دریافت مهریه نیازی باشد و نه به بداخلاقی منجر شود.
 
– ما ٢٠ میلیون زن خانه‌دار در کشور داریم که به جرات می‌توان گفت که هیچ برنامه‌ای برای آنها نداریم.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
 
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی: معارف اسلامی بارها تاکید کرده که انسان‌ها آزاد به دنیا آمده‌اند و باید براساس تعقل، اختیار و تکلیف عمل کنند./ بدون هیچ سند معتبر، به خاطر یک برداشت اشتباه از قرآن، قرن‌ها در حق زنان(ارث از اعیان و عرصه) ظلم می‌شد که موضوع را با رهبری مطرح کردم و ایشان هم پس از طرح موضوع در جلسه فقهی خویش و بررسی همه‌جانبه آن، به مجلس فرستادند و نمایندگان هم پس از بررسی‌های میدانی، قانونی را تصویب کردند تا این ظلم تاریخی جبران یا حداقل جلوی گسترش آن گرفته شود. 
 
 
سردار نقدی: خفقان در رژیم شاه تا حدی بود که اگر کسی قرآن یا نهج البلاغه ترجمه‌دار داشت محکوم می‌شد./ عده‌ای می‌خواهند ما را به سیطره امریکا برگردانند. می‌خواهند ما را زیر خفقان امریکا وانگلیس ببرند. عده‌ای می‌خواهند ما ارتجاع و عقبگرد کنیم و سرباز قدرت‌های شیطانی بشویم.
 
 
تصویر آیت‌الله هاشمی از سر در دانشگاه علوم رضوی کنده شد/ سه روز بعد از فوت آیت‌الله واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی برخی دانشجویان که خود را عدالتخواه می‌نامند، عکس آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را از سر در دانشگاه علوم اسلامی رضوی پایین کشیدند و تاکید کردند: در زمستان ٩۴ بهار آغاز شده است و تصویر اکبر هاشمی‌رفسنجانی را که موجبات تالم خاطر دانشجویان بود پس از ٢٠ سال پایین کشیده‌اند.
 
 

اعتماد در این شماره به گزارش برگزاری اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری‌های اسلامی پرداخته و در گفتگوهایی از تلاش زنان برای دستیابی به حقوق خود سخن گفته است.مرور مطبوعات/ ‌سه‌شنبه 18 اسفند / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.