دیدار رهبر کاتولیک‌های جهان و اسقف کلیسای ارتدکس روسیه برای اولین بار

در یک گام تاریخی برای پرکردن شکاف یک هزار ساله ای که مسیحیت را از هم جدا می کند، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان و رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه هفته آینده در کوبا ملاقات خواهند کرد.

به گزارش دین آنلاین به نقل از  خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از بیانیه واتیکان، پاپ فرانسیس که قرار است از ۱۲ تا ۱۸ فوریه از مکزیک دیدن کند، در توقفی در فرودگاه هاوانا پایتخت کوبا، با پدر کیریل اسقف کلیسای ارتدوکس روسیه ملاقات خواهد کرد.
قرار است این دو رهبر ارشد مسیحی، حدود دو ساعت بطور خصوصی به تبادل نظر بپردازند و سپس اعلامیه مشترکی را امضا کنند.سخنگوی واتیکان این رویداد را در محتوای مناسبات بین کلیساها، و گفت و گو در میان مسیحیان "فوق العاده مهم" توصیف کرده است.
دو کلیسا در جریان "نفاق بزرگ" در سال ۱۰۵۴ میلادی، از یکدیگر جدا شدند و بر سر مجموعه ای از مسائل، از جمله برتری پاپ و اتهامات کلیسای ارتدوکس روسیه، که کلیسای کاتولیک را به تلقین مسیحیان در سرزمین های شوروی سابق متهم می کند، با یکدیگر بیگانه مانده اند.این تنش ها پاپ های قبلی را از ملاقات با اسقف روسیه بازداشته است، هر چند واتیکان از دیرباز اصرار داشته که فقط بر جوامع کوچک کاتولیک در منطقه ارتدوکس سرپرستی می کند.
با این حال، آزار مسیحیان – کاتولیک و ارتدوکس – در خاورمیانه و آفریقا در نزدیکی دو کلیسا تاثیرگذار بوده است. واتیکان و کلیسای ارتدوکس، هر دو، حملات به مسیحیان و تخریب ماندگارهای مسیحی بویژه در سوریه را محکوم کرده اند.
یک استاد مطالعات مذهبی در دانشگاه ویرجینیا به آسوشیدپرس گفت عملیات سرکوبگرانه گروه داعش "دو کلیسا را در دفاع از یک جمعیت مسیحی که در خطر واقعی نابودی، از طریق کشتار سیستماتیک به دست داعش و مهاجرت از منطقه قرار دارد، متحد می کند."تلاش برای برگزاری چنین دیداری، که امروز بطور مشترک در واتیکان و مسکو اعلام شد، سالها در جریان بوده است و تحقق آن تحولی عمده در تلاش واتیکان برای از بین بردن اختلاف ها در جهان مسیحیت دیده می شود.
 

در یک گام تاریخی برای پرکردن شکاف یک هزار ساله ای که مسیحیت را از هم جدا می کند، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان و رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه هفته آینده در کوبا ملاقات خواهند کرد.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
 1. شادی

  هر چیزی که به فرعیات مرتبط بشه چرته

  1. امیرحسین

   فرعیات؟ منظورت چیه شادی؟
   آیا اتحاد دوکلیسا فرعیه؟

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.