روحانی: هزار عذرخواهی عربستان از ملت‌های مسلمان، باز هم اندک است

اعتماد در آخرین شماره هفته، به گزارش سفر رئیس جمهوری به ایتالیا پرداخته و ضمن معرفی کتابی درباره داعش و ریشه های فکری آن، به گفتگو با روحانی­ ای پرداخته که درب مسجدش در تمامی شبانه روز به روی مردم باز است.

روحانی: هزار عذرخواهی عربستان از ملت‌های مسلمان، باز هم اندک است
روزنامه اعتماد در صفحه 2 ، گزارشی از  کنفرانسی خبری رئیس جمهوری در ایتالیا را به چاپ رسانده و به نزدیکی افکار او و پاپ در زمینه مسائل معنوی و دینی اشاره کرده است.
 
رئیس جمهوری در این نشست خبری به این موارد نیز پرداخته است:
– در دیدار با پاپ راجع به اینکه ادیان آسمانی اهداف مهمی دارند و به هم پیوسته‌اند و جدا نیستند و اقداماتی که برای حفظ معنویت جهان و اخلاق باید انجام بگیرد، مذاکرات خوب و مفیدی داشتیم.
 
– تهران همواره خواهان روابط خوب با عربستان بوده و هست؛ آنچه اتفاق افتاد این بود که یک عالم دینی و مذهبی سربریده شد…. جمهوری اسلامی ایران اگر باز هم در عربستان انسان بی‌گناهی کشته شود آن را محکوم می‌کند.
 
– سعودی ها  به خاطر عدم مدیریت صحیح، باعث شدند تا در مراسم حج هزاران نفر کشته شوند و اگر هزاران بار در برابر ملت‌های مسلمان عذرخواهی کنند، باز هم اندک است.
 
–  مبلغین اسلامی، مسیحی و دیگر ادیان باید در زمینه مبارزه با خشونت، افراطی‌گری، تروریسم، جهان عاری از خشونت، افراط و ترور جدی باشند.

– فعالیت در زمینه تبیین آزادی بیان از جمله اهداف مشترک پیروان ادیان توحیدی در جهان است. آزادی بیان به این معنا نیست که به حریم اعتقادات و مقدسات دیگران و ادیان مختلف تعرض کنیم….
 
 
 
نقد عقل فاشیستی داعش از ریشه‌های فکری آن
این روزنامه در صفحه 7 به معرفی کتاب «داعش: خشونت شرقی و نقد عقل فاشیستی» تالیف «بختیار علی» از نویسندگان و متفکران مهم کردستان پرداخته که با ترجمه «سردار محمدی» توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است.

این گزارش یکی از راه‌های مواجهه با پدیده شوم داعش را بررسی داعیه‌های ایشان و جست‌وجوی ریشه‌های فکری آنها دانسته و نوشته است: «رویکرد فکری به مقوله داعش نیز خود به شکل‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. یک نگاه آن است که به ادعاهای این گروه مبنی بر سلفی‌گری توجه شود و نشان داده شود که تا چه حد این داعیه‌ها درست و تا چه میزان غلط است….
 

رویکرد فکری دیگر این است که داعش را نه از منظری درون سنت بلکه به مثابه یک گرایش فکری در نظر می‌گیرد. در این منظر به داعش نه از دل یک سنت فکری و دینی خاص که به مثابه یک رویکرد فکری و فلسفی نگریسته می‌شود….»
 
 نویسنده کتاب به صراحت می‌گوید «داعش تنها نماینده نیرویی وحشی و خطرناک و بی‌رحم نیست که در درون دیگری خوابیده است، بلکه نمایانگر نیرویی ترسناک و تاریک است و نیز مکانیسمی برای معامله و برخورد با قدرت و انسان…. داعش همان ماشین فاشیستی است که در سده‌های اخیر، شرق گاهی آن را فرا می‌خواند و گاه آن را از خود می‌راند.»
 
 
 
مسجد یک نهاد سیاسی دینی و نبض نظام است
روزنامه اعتماد در صفحه 8 ، به گفتگو با شیخ علی واشقانی فراهانی، امام جماعت مسجد امام رضا(ع) پرداخته و در مقدمه این گفتگو نوشته است: «او جزو امام جماعاتی است که تمام اوقات خود را در مسجد سپری می‌کند. مسجدی که در بلوار دهکده المپیک تهران است و در تمام ساعات شبانه روز باز است و مردم می‌توانند از آن استفاده کنند و با مسوولان مسجد در ارتباط باشند….»

نکات منتخب این گفتگو را در زیر می توان خواند:
– به تعبیر قرآن، مال و فرزند برای انسان زینت هستند، بنابراین وقتی می‌خواهید که به مسجد بروید با مال و فرزند به مسجد بروید. این گونه هم فرزند شما با محیط مسجد آشنا می‌شود و هم به تعمیر و آبادانی مسجد کمک خواهد شد.

– نمازگزار می‌تواند در مسجد کار خیر انجام دهد، اما از امور دنیوی در مسجد صحبت کردن در شأن مسجد نیست.
 
-مسجد باید فراجناحی باشد و به رسالت خود به درستی عمل کند. باید به این مهم توجه داشت که مسجد، جایگاه و دستاویز سیاسیون قرار نگیرد…. مسجد یک نهاد سیاسی دینی است و نبض نظام است.

– مسجدی پویاست که فهرست برنامه‌های مسجد را در محلی که عموم بتوانند آن را مشاهد کنند، نصب کرده باشد.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
آیت‌الله آملی لاریجانی: اگر از هر فقیهی پرسیده شود که سود ٢۵ درصد به پولی که در بانک به عنوان قرض گذاشته شده است، تعلق می‌گیرد، آن فقیه حکم به حرام بودن سود مزبور می‌دهد اما وجه التزام ناظر به قرارداد مشارکت یا وکالت سپرده‌گذار به بانک است که چنین چیزی حرام محسوب نمی‌شود.
 
 
آیت‌اللهِ خراسان شانه‌هایش را از بار نمایندگی خبرگان خالی کرده تا قفل سکوتش را بشکند/ آیت‌الله واعظ طبسی: نمی‌گویم از افرادی که ادعای حزب‌اللهی بودن را دارند حمایت کنیم، اما آن دسته که به معنای واقعی رابطه معنوی با ولایت دارند را حمایت کنیم و زیر بال و پر آنها را بگیریم تا دشمن نتواند با هزینه‌های بالا افکار جوانان را منحرف کند.
 
 
احمد توکلی: انتصاب زیاد بن ابیه برای شرایط اضطرار است/ چندی پیش رییس‌جمهور محترم در حاشیه نقد عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، اشاره‌ای به نحوه انتصاب‌ها در حکومت امیرالمومنین علیه‌السلام داشتند…. مشخص نیست رییس‌جمهور چطور خواسته به مقصودشان در نقد شورای نگهبان برسد؟
 
 
آخرین وضعیت پرونده حادثه منا در دادستانی تهران/ دادستان عمومی و انقلاب تهران:  جان‌باختگان حادثه منا، ۴۶۱ نفر بودند و در مجموع ۱۲۳ فقره شکایت‌ واصل شده که از این تعداد، ۱۱۷ شکایت مربوط به خانواده‌ جان‌باختگان بوده و شش فقره شکایت نیز از سوی مصدومان این فاجعه اقامه شده است. یکی از مصدومان حادثه سقوط جرثقیل نیز جداگانه اعلام شکایت کرده است.
 
 
ارایه پیش نویس احیای روابط اسراییل و ترکیه/ رژیم صهیونیستی ظرف روزهای گذشته پیش‌نویس توافق احیای روابط با ترکیه را ارایه داده است…. قرار است ترکیه پاسخ خود را هفته آینده در نشست دو طرف در یکی از کشورهای اروپایی اعلام کند.
 

اعتماد در آخرین شماره هفته، به گزارش سفر رئیس جمهوری به ایتالیا پرداخته و ضمن معرفی کتابی درباره داعش و ریشه های فکری آن، به گفتگو با روحانی­ ای پرداخته که درب مسجدش در تمامی شبانه روز به روی مردم باز است.مرور مطبوعات/ ‌‌پنج‌شنبه 8 بهمن / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.