مخالفت اسقف میانه­‌روی بلژیک با اوتانازی

اسقف جدید بلژیک از دولت این کشور خواست تا به بیمارستان­ها و آسایشگاه­های سالمندان کاتولیک اجازه دهد تا حق مخالفت با قانون اوتانازی برای بیماران خود را داشته باشند.

به گزارش دین آنلاین به نقل از خبرگزاری واشنگتن پست، جوزف دکِسِل(Jozef De Kesel)، اسقف جدید کشور بلژیک به تازگی از طرف واتیکان به این مقام منصوب شده است اظهار داشت که  اوتانازی به لحاظ دینی محل اشکال است و لازم است کاتولیک‌ها حداقل در سطح سازمانی حق انتخاب و مخالفت با این قانون را داشته باشند و بتوانند در سطح بیمارستان­­های خود این قانون را نقض کنند. البته وی تاکید کرد که بسیاری از مسیحیان سکولار شدۀ بلژیک با اتانازی و سقط جنین مشکلی ندارند.
به اعتقاد بسیاری، این اظهار نظر بر خلاف مشی میانه روی اسقف بلژیک است. تعدادی از سیاستمداران بلژیک نیز در مخالفت با سخنان اسقف دکسل گفته‌اند که کلیسا و مذهب حق ندارد بیماران را حتی در بیمارستان‌های مذهبی از حق انتخاب زمان مرگ خود منع کنند زیرا این بیمارستان­ها با مالیات عمومی اداره می­شوند.
بلژیک سال ۲۰۰۲ قانون اوتانازی یا مرگ آسان را در بیمارستان­های این کشور برای بزرگسالان مبتلا به بیماری­های لاعلاج و صعب العلاج قانونی اعلام کرد و در سال 2014 پارلمان بلژیک قانونی را به تصویب رساند که اجازه اتانازی را بدون محدودیت سنی برای کودکانی که بیماری­شان درمان­ناپذیر است فراهم می­کند و بدین ترتیب بلژیک نخستین کشور در جهان شد که هر گونه محدودیت سنی را برای انجام اتانازی بر می­دارد .پس از آنکه این قانون شامل کودکان مبتلا به بیماری­های سخت و افراد مبتلا به بیماری­های روانی شد  مخالفت کاتولیک­ها و رهبران دینی این کشور را.به همراه داشت.

اسقف جدید بلژیک از دولت این کشور خواست تا به بیمارستان­ها و آسایشگاه­های سالمندان کاتولیک اجازه دهد تا حق مخالفت با قانون اوتانازی برای بیماران خود را داشته باشند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.