نفوذ فرهنگی، مترادف با فاصله از سبک زندگی اسلامی

روزنامه شرق در شماره امروز به روایت سخنان علی مطهری در جمع دانشجویان پرداخته که با اظهار بدبینی نسبت به بازداشت های اخیر روزنامه نگاران، وجود نفوذ در بخش فرهنگی را در فاصله از سبک زندگی اسلامی و نزدیکی به سبک زندگی غربی تعبیر نموده است. این روزنامه همچنین به روایت یک اثر نمایشی با موضوع جنایات صورت گرفته در حق مسلمانان بالکان اشاره کرده است.

علی مطهری: نفوذ در بخش فرهنگی را می توان در فاصله از سبک زندگی اسلامی و نزدیکی به سبک زندگی غربی دید
روزنامه شرق در صفحه 19 و در انعکاس سخنان علی مطهری در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، وجود حدی از نفوذ در بخش فرهنگی کشور را تایید کرده و می نویسد:

«با نگاهی به نوع و سبک زندگی می‌توان فاصله از سبک زندگی اسلامی و نزدیکی به سبک زندگی غربی را دید؛ سبکی که آسیب‌های اجتماعی را در جامعه به وجود آورده است. در همین رابطه، گزارشی عمیق و وسیع منتشر شد و خدمت مقام معظم رهبری نیز رسید.
 
 گزارشی درباره افزایش نرخ طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی شهرها و مواردی از این دست که مأیوس‌کننده هم بود. شنیدم رهبری خودشان شش ساعت وقت گذاشته‌اند و گزارش را شنیده‌اند و در آخر گفته‌اند خودشان مسئولند و در برخی حوزه‌ها نیز اشک ریخته و گریه کرده‌اند. این نشان می‌دهد این مسئله مهمی است و از نفوذ فرهنگی حکایت می‌کند»
 

شرق در بخش دیگری از این خبر، از قول مطهری به اجازه رهبری در خصوص نقدکردن ایشان اشاره کرده و آورده است:
«درباره نقد، مقام معظم رهبری چند بار گفته‌اند که من را نقد کنید و در جای دیگری می‌گویند عده‌ای فکر کرده‌اند باید حرف‌های من را تکرار کنند؛ این‌طور نیست، هرکسی حرف خود را بزند. در این بین ممکن است کسی نظر مخالف، ولی فقیه داشته باشد که اشکالی ندارد. البته ما کاسه‌های داغ‌تر از آش هم داریم باید این حرف‌ها و واکنش‌ها را اصلاح کنیم، وگرنه خود رهبری چنین حرفی ندارد. بالاتر از ایشان حضرت علی (ع) می‌فرمایند از من در آشکارا و پنهان انتقاد کنید و با من مثل پادشاهان صحبت نکنید. این فرموده نیز نشان می‌دهد گاهی نگاه‌ها و برداشت‌های غلطی وجود دارد.»
 
این نماینده مجلس در فراز پایانی سخنان نیز مجددا به موضوع نفوذ اشاره نموده و گفته است: «اگر دنبال نفوذکننده هستید باید آن جاهایی بروید که خیلی دم از طرفداری نظام می‌زنند؛ یعنی طرف با ظاهر پسندیده و درست در این جمع‌ها حضور پیدا می‌یابد و بعد نفوذ می‌کند. آنهایی که خیلی واضح انتقاد می‌کنند که دیگر نفوذ ندارند.»
 
 
 
تئاتری برای روایت جنایات سادیستی در بوسنی  
شرق در صفحه 14 یادداشت «حمیدرضا صدر» با عنوان «سلول‌به‌سلول در بند یک زندان قصر» را منتشر ساخته و نگاه او به اجرای نمایش «پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی» را بازتاب داده است.
 
صدر در بخش هایی از این یادداشت می نویسد:
«تاریخچه تجاوزات جنسی به جنگ‌ها و نبردهای عصر باستان برمی‌گردد که در «کتاب مقدس مسیحیان» هم به آنها اشاره شده. تاریخ یونانی‌ها و رومی‌ها لبالب از تجاوز حین جنگ بوده و روایات چپاول و تجاوز سربازان مغول پس از پیروزی‌هایشان پرشمار هستند. حدود ٢٠٠ هزار زن کره‌ای و چینی طی جنگ دوم جهانی مجبور به تن‌‌فروشی برابر سربازان ژاپنی شدند و نمی‌توان تاریخ افغانستان را بدون دوره‌کردن تجاوزها برشمرد… «تجاوز جنسی» سرانجام پس از آنچه در سال ١٩٩٢ در یوگسلاوی چندپاره گذشت، از «غنیمت‌ جنگی» بدل شد به «جنایت جنگی».

ماتئی ویسنی رومانیایی – فرانسوی نمایش «پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی» را در چنین بستری نوشته. دو زن در یکی از مراکز پزشکی ناتو در مرز آلمان پس از جنگ بوسنی با هم روبه‌رو می‌شوند. دورا در دل جنگ‌های یوگسلاوی چندپاره‌شده مورد تجاوز گروهی قرار گرفته و باردار شده و کیت، روان‌شناس آمریکایی، را که به‌عنوان عضو یک گروه تخصصی پزشکی راهی این منطقه جنگ‌زده شده در برابر خود می‌بیند. دورا که با سوءظن به کیت می‌نگرد، می‌خواهد از شر جنین‌ خلاص شود و کیت که میان مردگان پرسه ‌زده نمی‌تواند از تنش‌های عصبی‌اش فرار کند. نمایش‌نامه آمیخته به مفاهیم تشبیهی پرشماری است. در نگاه اول با بیانیه‌ای علیه جنگ روبه‌رو هستیم و در گام بعد با نقد کشتار و تجاوز روبه‌رو می‌شویم: اینکه تجاوز به زنان در بالکان نوعی استراتژی نظامی/ ملی بوده که به ورطه سادیسم غلتیده.»

نگارنده معتقد است اجرای این اثر از یک‌سو به‌شدت وهم‌آلود است و از سوی دیگر مختصات جهان واقعی را هم ترسیم می‌کند.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نماینده رشت: موضوعی که مورد اعتراض بسیاری از نمایندگان واقع شده، به کار بردن جمله «کشور ما اسلامی اداره نمی‌شود» است، مگر می‌شود در کشوری که ولایت فقیه داشته و رهبری آن رهبر جهان اسلام است، چنین جملاتی مطرح باشد؟

یادداشت «یادآور تاریخ نمایش» به قلم  عباس دانشوری / روایتی از نمایشگاه عکس های عباس کوثری با موضوع تعزیه گفته دنیای
 

محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین: زنی که برای حرکت تکاملی انسانی‌اش و برای قرب الی‌الله وارد صحنه اجتماع می‌شود، همواره به یاد خداست؛ بنابراین به حجاب و عفافش نه‌تنها خدشه‌ای وارد نمی‌شود بلکه حجاب او سرآمد نیز می‌شود/ من یک بسیجی هستم و به‌صراحت می‌گویم یونیسف یک سازمان صددرصد صهیونیستی بوده که مأموریت تخریب، به‌ابتذال‌کشاندن و نابودی نسل‌ها را در جهان برعهده دارد.

«محمدباقر نوبخت»، سخنگوی دولت: اگر به مسائل اصولی پایبند هستیم، اصول می‌گوید در جمهوری اسلامی، قانون و شرع یکسان است. وقتی قانون اجازه داد کسی اجتماعی داشته باشد و سخنرانی کند، هرکسی این اجتماع را به‌هم بزند، خلاف قانون و شرع عمل کرده  است.
 

روایت زاکانی از دیدار سردار سلیمانی و پوتین: حاج قاسم به پوتین گفته بود تهدیدات جهانی و منطقه‌ای‌‌ات را بگو که پوتین مسائلی را برشمرد ولی حاج قاسم به رئیس‌جمهور روسیه گفت تهدید اصلی شما ١۶ هزار چچنی است که در سوریه و عراق هستند و می‌توانند با ٣٠ میلیون مسلمان برایتان مشکل ایجاد کنند، به کشور شما برمی‌گردند و تهدید جدی برای قفقاز خواهند بود که پوتین هم قبول کرد و روسیه در طرح جمهوری اسلامی برای جلوگیری از برگشت این جنایتکاران وارد شد.

روزنامه شرق در شماره امروز به روایت سخنان علی مطهری در جمع دانشجویان پرداخته که با اظهار بدبینی نسبت به بازداشت های اخیر روزنامه نگاران، وجود نفوذ در بخش فرهنگی را در فاصله از سبک زندگی اسلامی و نزدیکی به سبک زندگی غربی تعبیر نموده است. این روزنامه همچنین به روایت یک اثر نمایشی با موضوع جنایات صورت گرفته در حق مسلمانان بالکان اشاره کرده است.مرور مطبوعات/ ‌‌چهار‌شنبه‌ 4 آذر/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.