فاضل میبدی: علمای اسلام باید حکم تکفیر و خروج از دین داعش را صادر کنند

روزنامه «شرق» که همچون سایر مطبوعات به کشتار داعش در پاریس پرداخته، در سرمقاله امروز خود به موضع گیری برخی رسانه های داخلی در خصوص این جنایت انتقاد کرده و برخورد قاطع علمای اسلام با داعش را ضروری دانسته است. روایت نشست خبری سخنگوی نیروی انتظامی و تمهیدات پلیس برای برخورد با رانندگان کشف حجاب کننده، یکی دیگر از مطالب امروز این روزنامه است.

فاضل‌میبدی: موضع برخی رسانه‌های داخلی در خصوص کشتار پاریس، به دور از فرهنگ اسلامی و ایرانی است
«اجماع اسلامی برای بیزاری از ترور» عنوان سرمقاله امروز روزنامه شرق به قلم محمدتقی فاضل‌میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم است که بر ضرورت محکومیت کشتار پاریس، بیروت و شرم‌الشیخ توسط علمای کشورهای اسلامی به‌ویژه مراجع تقلید شیعه و مفتیان اهل سنت تاکید کرده است.
 
وی در این نوشتار، پذیرش مسئولیت این آدم‌کشی‌ها از سوی گروهی که خود را متصل به اسلام و پای‌بند به دفاع از دین می‌دانند را تشدید کننده اسلام‌هراسی در کشورهای غربی دانسته است.
 
در بخش هایی از این یادداشت می خوانیم:
 
«علمای اسلام از هر فرقه و گروه و مذهبی، لابد می‌دانند هیچ دین آسمانی -‌ به‌ویژه اسلام- خشونت، آدم‌کشی و ترور و تهدید را مجاز نمی‌شمارد و سخت‌ترین مجازات را برای کسانی می‌داند که محارب باشند؛ یعنی سلاح به دست گیرند و مردم را تهدید کنند. باید گروه‌هایی را که به نام دفاع از دین، به کشتار و خشونت دست می‌زنند از دین خارج اعلام کرده و حکم تکفیر اینها را صادر و به دنیا اعلام کنند هیچ‌کدام از این حرکاتِ ضد انسانی، توجیه دینی و اسلامی ندارد.
 

…. نمی‌توان منکر شد یکی از علل پیدایش این گروه‌های افراطی و تروریست، سیاست‌های نادرست غرب در برخی کشورهای خاورمیانه بوده است و نیز نمی‌توان انکار کرد سیاست‌های نادرست حاکمان برخی کشورهای خاورمیانه، باعث تقویت این گروه‌ها شده؛ اما علمای دین باید بر اساس جایگاه و منزلتی که دارند، یک‌صدا به دنیا اعلام کنند اسلام از این کشتارها بیزار است و این فجایع نمی‌تواند جنبه دینی داشته باشد تا جوانان مردم در این دام مهلک نیفتند.
 
به دنیا باید گفت اسلام، مردم را به جنگ افکار می‌خواند نه جنگ افراد. دراین‌میان باید از بیانیه جامع و پیام تسلیت رئیس‌جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد که پیام ایشان از جایگاه یک روحانی که  رئیس‌جمهور کشوری اسلامی است، جنبه تبلیغاتی و انسانی مؤثری دارد.  متأسفانه برخی رسانه‌ها، به‌گونه‌ای به این رویداد ناراحت‌کننده پرداخته‌اند که گویی این کشتارها باید اتفاق بیفتد تا غرب بر سر عقل آید. صرف‌نظر از اینکه این شیوه عمل، به‌نوعی ترویج خشونت است، به دور از فرهنگ اسلامی و ایرانی ماست و انزجار مردم ایران از همه اَشکال تندروی را افزایش خواهد داد.»
 
 
 
ثبت تخلف در سامانه، گزارش به پلیس امنیت، انتقال خودرو به پارکینگ، جریمه و ممنوع‌الخدمات‌شدن در انتظار کشف حجاب کنندگان
شرق در صفحه 17 به روایت نشست خبری روز گذشته سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی پرداخته و با انتخاب عنوان «خودروی کشف حجاب‌کنندگان "ممنوع‌الخدمات" می‌شود» آورده است:
 

  •  لازمه زیست هنجارمند، رعایت هنجارها در جامعه است. حجاب هنجاری است که در جامعه اسلامی پذیرفته شده و رعایت آن برای همگان الزامی است.

 

  • طبق مصوبه ۴٢٧ شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اشاعه فرهنگ حجاب در جامعه، پلیس آخرین دستگاه است و چنانچه همه دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند نیازی به حضور پلیس نیست و کم‌کاری و کاستی برخی دستگاه‌ها پلیس را مجبور به برخورد سلبی می‌کند.

 

 

  • بیشتر تعارضات و تعدی‌ها به خانم‌هایی است که پوشش مناسب ندارند و واقعا بعضی بدپوششی‌ها و بی‌حجابی‌ها اثر روحی و روانی در جنس مخالف می‌گذارد. همگان باید به میدان بیایند تا امربه‌معروف لسانی که امری انسانی و اسلامی است، نهادینه شود.

 

  • سامانه ای برای ثبت تخلفات ایجاد شده و تعدادی از مسئولان و مدیران کشوری، لشکری و مأموران نامحسوس پلیس، رانندگان متخطی و موارد کشف حجاب در خودروها را به این سامانه ارسال خواهند کرد که در اختیار پلیس امنیت قرار می‌گیرد. پلیس امنیت این رانندگان را احضار می‌کند و کمترین برخورد با آنها ممنوع‌الخدمات‌شدن رانندگان است.

 

  • در صورت رؤیت این موارد از سوی پلیس راهور یا پلیس امنیت، در صورت کشف حجاب، ماشین به پارکینگ منتقل می‌شود تا رسیدگی قانونی انجام شود. پلیس راهور با توجه به حکمی که از دادستانی گرفته، با مشاهده خودروهایی‌ که چنین مواردی را داشته باشند، آنها را متوقف کرده، به پارکینگ منتقل می‌کند و یک هفته خودروها در پارکینگ می‌مانند تا به جرائمشان رسیدگی شود.  

 
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
هاشمی رفسنجانی: تنها راه‌حل نجات منطقه و دنیا از داعش، همکاری ایران و عربستان است / عربستان از طالبان حمایت می‌کرد، ولی ما موافق نبودیم و خودم با ملک‌عبدالله حرف زدم که دارید اشتباه می‌کنید.
 
 
هشدار جدی وزیر اطلاعات؛ تکفیری‌ها مهم‌ترین تهدید علیه ایران / تروریست‌های تکفیری مهم‌ترین تهدید در عرصه جنگ سخت علیه جمهوری اسلامی هستند. اولویت‌های اصلی وزارت اطلاعات تأمین امنیت کشور و مقابله با جریان تکفیری است.
 
 روزنامه «شرق» که همچون سایر مطبوعات به کشتار داعش در پاریس پرداخته، در سرمقاله امروز خود به موضع گیری برخی رسانه های داخلی در خصوص این جنایت انتقاد کرده و برخورد قاطع علمای اسلام با داعش را ضروری دانسته است. روایت نشست خبری سخنگوی نیروی انتظامی و تمهیدات پلیس برای برخورد با رانندگان کشف حجاب کننده، یکی دیگر از مطالب امروز این روزنامه است.مرور مطبوعات/ ‌دو‌شنبه‌ 25 آبان/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.