دبیر شورای‌عالی امنیت ملی: اگر سعودی‌ها بخواهند، می توان شکاف در جهان اسلام را کم کرد

روزنامه «شرق» در شماره آخر هفته خود، به انعکاس سخنان دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در گفتگو با شبکه العالم پرداخته و به تاکیدات رهبری در خصوص برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها برای نقش‌آفرینی در «تمدن نوین اسلامی» اشاره نموده است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی: تیم تیراندازی کننده علیه یک هیأت مذهبی از سرویس امنیتی سعودی حقوق‌ می گرفته است
روزنامه شرق با انتخاب عنوان « شهدای ایران در سوریه زیر ۵٠ نفر است » برای سخنان علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در برنامه «من طهران» شبکه خبری «العالم»، به این نکته اشاره نموده که  رژیم صهیونیستی در طول ۶٠ سال گذشته هرگز به اندازه امروز احساس امنیت نمی‌کرده است.
 
وی بخش دیگری از سخنان خود، به حقوق‌گرفتن تیم تیراندازی کننده در دزفول علیه یک هیأت مذهبی از سرویس امنیتی سعودی پرداخته و گفته است: اگر سعودی‌ها بخواهند مشکلات میان دو کشور حل شود، باید از شرارت علیه ایران دست بردارند.
 
 دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه عربستان در هر محفلی به دنبال بسیج بی‌دلیل اعراب علیه ایران است، گفت: نیازی به این کار نیست، ما رابطه تاریخی خوبی با عرب‌ها داریم. باید شکاف در جهان اسلام را کم کرد. دوستان سعودی باید به کارنامه عمل‌شان بهتر بنگرند و در صورت تغییر این رویه، موضوع از طرف ایران قابل‌حل است.
 

شمخانی در پاسخ به این سؤال که آیا گفت‌وگوهای بین‌المللی برای حل بحران سوریه موفق می‌شود، گفت: به‌نظر می‌رسد این تنها راه‌حل است و هر زمان که همه به این راه‌حل اعتماد و اعتقاد پیدا کنند و مبارزه جدی با تروریسم انجام دهند، این موضوع قابل تحقق است؛ اما اگر بخواهند از تروریسم به‌عنوان ابزاری برای پیشبرد راهبردشان در منطقه استفاده کنند، این دشواری تداوم پیدا خواهد کرد.

وی درباره فاجعه منا و مسئله مفقودان و همکاری‌نکردن عربستان گفت: این یک موضوع انسانی است و سعودی‌ها باید همکاری کنند. وقتی مسئولان سعودی می‌گویند: «یرحم‌الله من اهدانی عیوبی»، ما هم همین را بیان می‌کنیم. به آنها می‌گوییم که مشکلات شما اینها بوده است، بیایید کمیته حقیقت‌یاب درست کنید تا مشخص شود چرا این حادثه رخ داد.
 
 
رهبری: تمام برنامه‌ها و مسیر حرکت دانشگاه‌ها باید در جهت نقش‌آفرینی در ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد
شرق در صفحه 3 به انعکاس سخنان رهبری در دیدار رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پرداخته و عنوان «بعضی کار فرهنگی در دانشگاه را با کنسرت و اردوی مختلط اشتباه گرفته‌اند» را برای این بخش برگزیده است. ایشان در این سخنان به این نکات اشاره نموده اند:

– برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها و مراکز علمی برای استفاده از میراث و تجارب علمی متراکم، به‌منظور نقش‌آفرینی در ایجاد «تمدن نوین اسلامی» ضروری است.

– گسترش فضای فرهنگ ایمانی و اسلامی، عمق‌بخشی بصیرت دینی و سیاسی، و میدان‌دادن به دانشجویان و اساتید ارزشی، انقلابی و متدین، از لوازم نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در شکل گیری تمدن نوین اسلامی است.  

– غربی‌ها در اجرای طرح خود در ایران، به منظور تربیت مدیرانی براساس تفکر و سبک زندگی غربی از طریق دانشگاه‌ها به دلیل هویت ایرانی و همچنین گسترش و تعمیق تفکرات اسلامی و دینی در میان دانشجویان و دانشگاهیان با مشکل مواجه شدند و بعد از نهضت اسلامی در سال ١٣۴١ نیز یک حرکت عظیم و رو به رشد دینی در دانشگاه‌ها آغاز شد.

– اکنون مهم‌ترین سؤال این است که دانشگاه‌ها با استفاده از این میراث تاریخی و علمی و تجربه گران‌قدر انقلاب اسلامی، چگونه می‌توانند در شکل‌گیری «تمدن نوین اسلامی» که همان «جامعه آرمانی اسلام» است، نقش‌آفرینی کنند. 

– باید تمام برنامه‌ها و مسیر حرکت دانشگاه‌ها در جهت نقش‌آفرینی در ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد.   

– مسئولین فرهنگی دانشگاه‌ها بفهمند چه می‌کنند؟ کار فرهنگی صحیح این است که انسان مؤمن، متخلق، انقلابی، معتقد به آرمان‌ها، دوستدار کشور و نظام اسلامی و دارای بصیرت و عمق دینی و سیاسی تربیت شود. 

– باید به جوان‌های انقلابی و مؤمن، خوش‌روحیه، متدین و دارای عزت نفس میدان بدهید به‌گونه‌ای که فضا دست آنها باشد.  
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
مشاجره لفظی صادق خرازی با معاون سابق نخست‌وزیر اردن/ صادق خرازی در پنل خاورمیانه کنفرانس سیاست خارجی برلین به ایمن الصفدی، معاون سابق نخست‌وزیر اردن که مدعی نقش غیرسازنده ایران و سردار قاسم سلیمانی در منطقه شده بود، گفت: «کل جهان عرب یک قاسم سلیمانی ندارد که با تروریست‌ها بجنگد. هنوز شرم بشری حمایت از القاعده و داعش بر پیشانی شماست».
 
ضیافت بدون ناهار در الیزه/ تفاوت‌های فرهنگی باعث شد «حسن روحانی» و «فرانسوا اولاند» در سفر رئیس جمهور کشورمان به فرانسه بر سر میز ناهار ننشینند. پس از آنکه مقامات ایرانی دعوت الیزه را برای شرکت در ضیافت ناهار رد کردند، به آنها پیشنهاد دادند درصورتی در این ضیافت شرکت می‌کنند که غذای حلال سرو شود و خبری از شراب نباشد، اما طرف فرانسوی این پیشنهاد را رد کرد.
 

روزنامه «شرق» در شماره آخر هفته خود، به انعکاس سخنان دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در گفتگو با شبکه العالم پرداخته و به تاکیدات رهبری در خصوص برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها برای نقش‌آفرینی در «تمدن نوین اسلامی» اشاره نموده است.مرور مطبوعات/ ‌‌پنج‌شنبه 21 آبان/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.