نماز جمعه مراکش و خطبه سراسری درباره جایگاه زن در اسلام

وزارت اوقاف و امور اسلامی کشور مراکش از نمایندگان امور اسلامی این کشور خواسته بود که خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته به طور یکپارچه حول محور جایگاه زن در اسلام باشد.

به گزارش العمق المغربی، احمد التوفیق، وزیر اوقاف و امور اسلامی در بیانیه‌ای گفت که از همه خطبای مساجد در سراسر مراکش خواسته شد که به این توصیه مقید باشند و از آن عدول نکنند.

در بیانیه مذکور آمد که این برای دومین بار طی سال جاری است که خطیبان نماز جمعه مراکش به طور یکپارچه و اختصاصی به موضوع جایگاه زن در اسلام می‌پردازند. پیش از این در یازده مارس ۲۰۲۲ (۲ فروردین ۱۴۰۱) نیز خطبه‌های نماز جمعه به این موضوع اختصاص داشت.

‎در این بیانیه آمده است: در خطبه‌های نماز جمعه متذکر شوید که خداوند همه مردم را از یک نفس آفرید و از آن زوجش را آفرید و بقیه مردم را از آن دو خلق کرد که نشان می‌دهد زن و مرد از نظر احکام و در حقوق و تکالیف برابرند. خداوند متعال در آیه‌ای دیگر می‌فرماید: «ولهن مثل الذی علیهن بالمعروف…».

در خطبه یکپارچه دیروز جمعه مراکش همچنین به توصیه پیامبر(ص) در حجه الوداع اشاره شده که فرمودند: استوصوا بالنساء خیرا که این فرمایش پیامبر دال بر جایگاه زن در اسلام اعم از دختران، خواهران و همسران است و خداوند متعال برای هر کدام از آنها حقوق کامل خود را در نظر گرفته به نیکی در تربیت، عنایت، مواظبت و احسان به آنها سفارش کرده است.

در این بیانیه همچنین ضمن تأکید بر لزوم اختصاص بخشی از خطبه به جایگاه رفیع مادران، به این روایت اشاره شد که مردى خدمت پـیامبر(ص) آمد و گـفت: اى رسول خدا به چه کسى نیکى کنم؟ فرمود: به مـادرت، عـرض کرد، بعـد از او بـه چه کسى؟ فـرمود: به مادرت، گفت: سپس به چه کسى؟ فرمود: به مادرت سـؤال کرد: سپس به چه کسى؟ فـرمود: به پـدرت.

منبع: ایکنا

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.