احتمال ابقای مجلس خبرگان تا یک سال دیگر

آیت الله هاشمی شاهرودی پس از عیادت آیت الله مهدوی کنی به خبرنگاران درباره آینده مجلسس خبرگان توضیحاتی داد. این در حالی است که از حضور نایب رئیس مجلس خبرگان در پیشگاه رسانه ها مدتی طولانی می گذرد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی نایب رییس اول مجلس خبرگان رهبری در حاشیه عیادت از آیت‌الله مهدوی کنی در جمع خبرنگاران در رابطه با وضعیت جسمانی رییس مجلس خبرگان، اظهار کرد: به لطف خدا وضعیت جسمانی ایشان خیلی خوب است و گروه‌های پزشکی خوبی برنامه سلامت ایشان را تحت کنترل دارند و از ایشان مواظب می‌کنند.
 

 

رییس شورای حل اختلاف میان قوا در ادامه صحبت‌های خود در ارزیابی از تعامل میان قوای سه‌گانه طی یک سال اخیر و با روی کار آمدن دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: شورای عالی هماهنگی میان قوا و حل اختلاف در دو بحث اختلاف میان اشخاص و روسای قوا و همچنین اختلافات حقوقی مسئولیت دارد. در بحث حقوقی ممکن است در مباحث قانونی مربوط به جایگاه قوا به آنچه از قانون اساسی به عنوان هماهنگ کردن قوا از نظر قانونی استفاده می‌شود نقایصی وجود داشته باشد که منجر به اختلاف میان قوا شود.

 

وی ضمن ارزیابی رابطه میان قوای سه‌گانه طی یک سال اخیر، اظهار کرد: در بخش اختلاف میان اشخاص و روسای قوا با یکدیگر به لطف خدا از ابتدای کار دولت یازدهم تاکنون هماهنگی بین روسا مشاهده شده است و هنوز اختلافات تندی بروز نکرده است و تاکنون هیچگونه شکایاتی از این سه قوه به مقام معظم رهبری و سپس به شورای عالی حل اختلاف واصل نشده است.

 

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اختلافاتی که مربوط به مباحث حقوقی می‌شود، اضافه کرد: هنوز یکسری کلیات و اصول از قانون اساسی وجود دارد که سبب تداخل میان قوا و اختلاف می‌شود. همچنین تعدادی نامه نیز از دوره قبل نسبت به اختلاف قوا در رابطه با برخی از موضوعات خاص وجود دارد که همه اینها با هم در دستور کار شورای عالی حل اختلاف میان قوا قرار می‌گیرد.

 

هاشمی شاهرودی تاکید کرد: در بحث مربوط به هماهنگی میان روسای قوا ما هیچ مشکل و شکایتی نداشته‌ایم و این سه بزرگوار با یکدیگر هماهنگ بوده‌اند. امیدواریم که تا پایان کار نیز این هماهنگی حفظ شود.

 

رئیس شورای حل اختلاف میان قوا در ادامه با اشاره به برگزاری شانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری در غیاب رییس این مجلس در رابطه با مباحثی که در این دوره مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: بحث‌هایی که در اجلاس خبرگان رهبری مطرح می‌شود مربوط به وظایف خبرگان است. در این جلسات گزارش‌هایی که از کمیسیون‌های مجلس خبرگان تهیه می‌شود طرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به 9 ساله بودن این دوره مجلس خبرگان، خاطرنشان کرد: دوره‌های خبرگان رهبری هشت ساله است اما در ابتدای این دوره و به دلیل طرح ادغام انتخابات‌های ریاست‌جمهوری با انتخابات شوراهای شهر و همچنین انتخابات مجلس خبرگان رهبری با مجلس شورای اسلامی با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کم شدن تعداد انتخابات‌ها از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی و با توجه به مصوبه‌ای که در ابتدای این دوره از مجلس خبرگان به تصویب رسید مدت این دوره 9 سال تعیین شد.

 

وی با بیان اینکه اسفندماه سال جاری دوره هشت ساله خبرگان رهبری به پایان می‌رسد، اظهار کرد: با توجه به اینکه این دوره از مجلس خبرگان رهبری یک سال دیگر عمر دارد و همچنین انتخابات‌های مربوط به هیات رییسه و کمیسیون‌های خبرگان رهبری هر دو سال یک بار برگزار می‌شود پایان اسفند ماه امسال زمان برگزاری انتخابات هیات رییسه و کمیسیون‌ها فرا می‌رسد و هیات رییسه و کمیسیون‌ها مجددا باید انتخاب شوند.

 

هاشمی شاهرودی اضافه کرد: اما به دلیل اینکه یک سال از عمر این دوره از خبرگان رهبری باقی مانده است شاید لزومی به این کار نباشد به همین دلیل کمیسیون آیین‌نامه مجلس خبرگان پیشنهادی مبنی بر ابقای هیات رییسه و همچنین اعضای کمیسیون‌های مجلس خبرگان به مدت یک سال مطرح کرده است.

 

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه پیشنهاد ابقای یک ساله باید در اجلاس شهریورماه خبرگان رهبری مطرح شود، گفت: چنانچه این پیشنهاد در صحن خبرگان رهبری مطرح شود و اعضا آن را تصویب کنند شاید ما بتوانیم سال آینده را نیز آنگونه که هست ادامه دهیم.

 

رئیس شورای عالی حل اختلاف میان قوا در ادامه با اشاره به عملکرد دولت یازدهم طی یک سال اخیر، اظهار کرد: دولت تاکنون عملکرد نسبتا خوبی از خود نشان داده است اگرچه هر عملکردی ممکن است یکسری نواقصی به همراه داشته باشد اما رهبری نیز با دقت نظر خود در مواقع لزوم تذکرات و هدایت‌های لازم را انجام می‌دهند.

 

هاشمی شاهرودی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نحوه آشنایی خود با آیت‌الله مهدوی کنی، خاطرنشان کرد: من از اوایل انقلاب خدمت ایشان رسیدم و ایشان نیز از زمان برگزاری جلسات روحانیون نسبت به بنده اظهار لطف داشتند.

 

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری استقامت، اخلاص به انقلاب، ایمان عمیق به اسلام، نظام، امام و رهبری را از ویژگی‌های بارز آیت‌الله مهدوی کنی دانست و گفت: آیت‌الله مهدوی کنی به لطف خدا هم در دوران نهضت، هم در دوران پیروزی انقلاب و هم دوران مدیریت نقش‌های کلیدی و حساسی ایفا کردند و توانستند به بهترین وجه وظایف خود را انجام دهند.
آیت الله هاشمی شاهرودی پس از عیادت آیت الله مهدوی کنی به خبرنگاران درباره آینده مجلسس خبرگان توضیحاتی داد. این در حالی است که از حضور نایب رئیس مجلس خبرگان در پیشگاه رسانه ها مدتی طولانی می گذرد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.