انتصاب اولین زن در جایگاه دوم قدرت دولت واتیکان

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان برای نخستین بار یک زن را به عنوان مقام شماره دو در دولت واتیکان، منصوب و معرفی کرد.

با تصمیم پاپ فرانسیس، روز پنجشنبه ۴ نوامبر، رافائلا پترینی ۵۲ ساله به سمت دبیر کل دولت واتیکان آغاز به کار کرد. موقعیت جدید «خواهر پترینی» را می‌توان با جایگاه معاون فرماندار یک ایالت یا معاون شهردار در یک شهر مقایسه کرد. خانم پترینی که در دانشگاه لوئیس گوئیدو کارلی ایتالیا تحصیل کرده به بالاترین سمتی که یک زن در تاریخ واتیکان می‌توانست تصاحب کند، منصوب شده است.

این اقدام پاپ، تازه‌ترین تصمیم او برای برقراری تعادل جنسیتی در واتیکان به شمار می‌رود. او پیشتر وعده داده بود که تلاش می‌کند فضای واتیکان را به سمت ایجاد بیشتر تعادل جنسیتی سوق دهد.

تعدادی دیگر از زنان در حال حاضر سمت‌های مختلفی در واتیکان برعهده دارند اما از نظر جایگاه این سمت‌ها قابل مقایسه با موقعیتی که «خواهر پترینی» بر عهده خواهد گرفت نیست. پیشتر و در ماه اوت، پاپ، آلساندرا اسمرلی ایتالیایی را به عنوان وزیر امور توسعه واتیکان منصوب کرده بود. سمتی که با مسائل مربوط به صلح و عدالت سر و کار دارد.

همچنین در ماه فوریه پاپ فرانسیس، خانم ناتالی بکر فرانسوی را به عنوان معاون امور اسقف‌ها منصوب کرده بود. فرانسیس همچنین ۶ زن را در نقش‌های ارشد در شورای واتیکان که منابع مالی واتیکان را در نظر دارند گمارده است. پاپ فرانسیس همواره گفته است که هیچ دلیلی نمی‌بیند که یک زن به پست‌های ارشد و برتر در واتیکان دست نیابد.

این دیدگاه پاپ فرانسیس با رهبران پیشین واتیکان تفاوت‌های عمده‌ای دارد و حمایت‌های او از زنان توجه بسیاری از فعالین حقوق زنان را به همراه داشته است.

منبع: یورونیوز

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.