قدرت‌یابی داعش در موزامبیک

بر اساس گزارش مجله آمریکایی فارن پالیسی، داعش در حال تجدید قوا و گسترش تسلط خود در جنوب آفریقا و در کشور موزامبیک است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از ارم نیوز، در گزارش مجله آمریکایی فارن پالیسی آمده است که شرکت بزرگ نفتی «توتال انرژی» فرانسه از کشور موزامبیک خارج شده و اعلام کرده است که یک نیروی قهرآمیز، این شرکت را مجبور کرده است که پروژه گاز مایع طبیعی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار که بزرگترین سرمایه‌گذاری این شرکت در آفریقا بوده را رها کند.

این شرکت پس از حمله ماه مارس افراد مسلح وابسته به داعش، به روستایی نزدیک محل انجام پروژه در استان کابو دلگادو واقع در دورترین نقطه شمال موزامبیک، کارکنان خود را از این محل خارج کرده است. این حمله خسارات جانی و مالی بسیاری به مردم منطقه وارد کرد.

بنا به نوشته این نشریه، اقدامات خشونت آمیز در موزامبیک، از سال ۲۰۱۷ تا کنون به کشته شدن بیش از ۲۵۰۰ شهروند موزامبیکی منجر شده است. همچنین شمار آوارگان داخلی در این کشور به دنبال وقوع جنایات مختلف، از ۷۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ به ۷۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته و همچنان در حال افزایش است.

این نشریه می‌افزاید: درگیری‌ها در بسیاری از نقاط استان کابو دلگادو و همچنین در بسیاری از مناطق قاره آفریقا به دلیل وجود گروه‌های مسلحی چون القاعده و داعش و دیگر گروه‌های مسلح، همچنان ادامه دارد.

این مجله در ادامه فاش کرد که آثار گروه تروریستی داعش به آن سوی از موزامبیک نیز کشیده شده و استان کابو دلگادو نخستین محل استقرار آنها در جنوب قاره آفریقا است. اگرچه حملات در این منطقه به صورت محلی باقی مانده است اما با احیای گروه تروریستی داعش ممکن است شکل این حملات در آفریقای جنوبی و شرقی تغییر یابد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.