بزرگترین مسجد نیمکره جنوبی در آفریقای جنوبی

مسجد نظامیه با معماری عثمانی در شهر «میدراند» در نزدیکی کلانشهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی واقع شده است. گفته می‌شود که این مسجد بزرگترین مسجد در نیمکره جنوبی است که با حمایت جنبش گولن ساخت شده و کمتر از دو سوم هکتار در ۱۰ هکتار زمین را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایکنا به نقل از رایزنی فرهنگی کشورمان در آفریقای جنوبی، نقشه‌های ساخت این مسجد ابتدا در ترکیه طراحی شده بود، اما یک معمار اهل آفریقای جنوبی طرح آن را با استانداردهای ساختمان‌سازی در آفریقای جنوبی تطبیق داد. عملیات ساخت این مسجد اکتبر سال ۲۰۰۹ آغاز شد و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید.

علی کاتیرچی اوغلو، تاجر ترک، قصد داشت معماری به سبک عثمانی را در کشورهای دیگر رواج دهد. پس از آن که موقعیت مناسبی در ایالات متحده برای ساخت این مسجد یافت نشد، این پروژه به آفریقای جنوبی منتقل شد. این حرکت به توصیه فتح‌الله گولن، رهبر جنبش موسوم به گولن و یکی از مخالفان اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه انجام شده است.

کار بر روی این پروژه در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۰۹ آغاز شد و در ۴ اکتبر ۲۰۱۲، به طور رسمی، توسط یعقوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، افتتاح شد. نام این مسجد از مدرسه نظامیه در قرن یازدهم الهام گرفته شده است که یک سیستم آموزش عالی بوده است که در بغداد و سایر مناطق جهان اسلام رواج داشت.

مجموعه نظامیه (به ترکی: Nizamiye Külliyesi) علاوه بر مسجد دارای چندین مؤسسه است و همراه با چندین تالار و امکانات جانبی، به عنوان مرکز تجمع فعالیت می‌کند.

ساخت مسجد در اکتبر ۲۰۰۹ آغاز شد و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید. طرح اصلی این مسجد از مسجد سلیمیه عثمانی ساخته شده در قرن شانزدهم اقتباس شده است. این مسجد، که در ادرنه(ادیرنه) ترکیه واقع شده، به دست معمار سینان(سِنان) طراحی شده است. نقشه‌های این مسجد در ترکیه طراحی شده و به وسیله یکی از معماران آفریقای جنوبی، با استانداردهای ساختمان‌سازی در آفریقای جنوبی منطبق شده است.

مسجد دارای یک گنبد اصلی است که ۳۱ متر (۱۰۲ فوت) ارتفاع و ۲۴ متر (۷۹ فوت) عرض دارد و با ۴۸ تن سرب پوشیده شده است. ۴ نیم گنبد اضافی و ۲۱ گنبد کوچک‌تر نیز در آن دیده می‌شود. داخل مسجد، با سرامیک‌های اصیل ترکی روی دیوارها و خطاطی‌های روی سقف تزئین شده است. این گنبد با هنر ترکی منقوش شده و فرش سفارشی گسترده شده زیر آن بازتابی از آن است. ۴ مناره با ارتفاع ۵۵ متر (۱۸۰ فوت) وجود دارد که دارای پله‌هایی است که تا سه سکو بالا می‌رود.

در هر نوبت، می‌توان تا ۶۰۰۰ نفر را در نمازخانه مرکزی و سرسرا مستقر کرد. در یکی از حیاط‌ها پنج جایگاه برای گرفتن وضو وجود دارد. در مناسبت‌های خاص، مسجد در هنگام شب، با رنگ سبز و بنفش روشن می‎شود.

مدرسه نظامیه در این مسجد در ژانویه ۲۰۱۲ افتتاح شد و می‌تواند حداکثر ۸۵۰ دانش‌آموز را در خود جای دهد. برنامه آموزشی این مدرسه شامل مطالعات اسلامی است که در برنامه درسی آموزش سکولار آفریقای جنوبی گنجانده شده است. کلاس‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، اما عربی و ترکی نیز تدریس می‎شود. این مدرسه برای عموم آزاد است، اما توصیه می‌شود که تمام متقاضیان تحصیل در این مدرسه به دلیل برنامه درسی آن، اصول اسلامی را رعایت کنند. معلم شناخته شده‌ای به نام ایزاک توران، به عنوان مدیر مدرسه منصوب شده است. این مدرسه دارای امکانات شبانه‌روزی برای حدود ۳۰۰ پسر است.

کلینیک نظامیه در ۱۰ منطقه مختلف، به افرادی که نیازی به اقامت شبانه ندارند، خدمات درمانی ارائه می‌دهد. این کلینیک برای عموم آزاد است. علی کاتیرچی اوغلو، سرمایه‌دار مجموعه نظامیه، بنا به درخواست نلسون ماندلا، کلینیک را به مجموعه اضافه کرد. بخش بازار این مجموعه دارای ۱۱ مغازه است که بخشی از درآمد آنها برای مسجد هزینه می‌شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.