بزرگترین قرآن دست‌نویس در مصر

برای اولین بار نسخه شگفت‌انگیز قرآن کریم به طول ۱۱۰۰ متر توسط شهروند مصری کتابت شد.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، عم سعید، محمد حشیش، اهل استان الغربیه مصر است که خودش خواندن و نوشتن و هنر خوشنویسی عربی را آموخته و پس از ۴۰ سال به رؤیایش در نگارش بزرگ‌ترین قرآن کریم دست یافت به امید اینکه بتواند آن را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند.

سعد درباره چالش چند ساله خود برای آموختن و نوشتن می‌گوید: کلاس پنجم ابتدایی بودم که ترک تحصیل کردم و برای کمک به خانواده وارد بازار کار شدم سپس در جوانی به ارتش ملحق شدم و امیدوار بودم بتوانم حالا دیگر خودم سوادم را بالاتر ببرم؛ از همین رو اقدام به خرید کتب و مجلات گرفتم و سال‌ها تنها فکر و ذکرم این بود که به آرزویم  برای انجام یک کار بزرگ دست یابم و وقتی از خودم پرسیدم آن کار بزرگ چیست که می‌توانم انجام بدهم، چیزی بزرگ‌تر از اینکه کلام خدا را با دست خود کتابت کنم، پیدا نکردم مثل چیزی که دوران قدیم رایج بود که کتاب‌ها را روی پوست یا لوح‌های چوبی می‌نوشتند.

بزرگ‌ترین قرآن دست‌نویس در مصر کتابت شد + فیلم

وی افزود: شروع به یادگیری خوشنویسی عربی کردم و موفق شدم نسخه‌هایی از قرآن کریم را در اندازه‌های بزرگ با طول یک متر و عرض ۷۰ سانتی‌متری کتابت کنم و یک مصحف را هم به طول ۷۰۰ متر و عرض ۱۰۰ سانتی‌متر کتابت کردم.

این کاتب قرآن کریم می‌گوید: سپس پیش خودم گفتم چرا یک ایده جدید را عملی نکنم به‌گونه‌ای که قرآن به شکلی متفاوت از ورق زدن قرائت شود از همین رو دستگاهی را ساختم که حجم آن بزرگ بوده تا بتواند سنگینی ورق‌ها را تحمل کند و با استمداد از درگاه  خداوند، نسخه‌ای به طول ۱۱۰۰ متر را تهیه کردم که در یک صندوق چوبی بلند نگهداری می‌شود و صفحاتش از طریق دو استوانه که در بالا و پایین صندوق تعبیه شده، حرکت می‌کند و صندوق هم به شکلی جذاب زینت داده شده است و شاد و خوشحالم که  ظرف سه سال موفق شدم که کلام الهی را بدین طریق بنویسم.

سعد با اشاره به تلاش و زمان شبانه‌روزی برای تهیه این نسخه خطی قرآن گفت: برای رسیدن به هدفم در کتابت این قرآن ماه‌ها را از خانه بیرون نرفتم و حالا هم اگر تصمیم به فروش این نسخه گرفته‌ام به این دلیل است که بتوانم با پول آن نسخه‌هایی حتی بزرگ‌تر کتابت کنم وگرنه کلام خدا خریدنی و فروختنی نیست و نمی‌شود روی آن قیمت گذاشت.

بزرگ‌ترین قرآن دست‌نویس در مصر کتابت شد + فیلم

او با بیان اینکه هیچ نسخه خطی بزرگ‌تر از این نسخه در جهان وجود ندارد، گفت من مطمئنم که این کار من به عنوان بزرگ‌ترین نسخه خطی قرآن در گینس ثبت می‌شود.

سعد ابراز امیدواری کرد که مرکز اسلامی الازهر و شیخ احمد الطیب رئیس آن، این کار او را پسندیده و حج خانه خدا را به او هدیه دهد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.